Vzkazy 2020/23

19.09.2020 | Žádné komentáře

Zdravím všechny, kteří podlehli kouzlu akvaristiky. V minulých článcích jsem se zmínil o akvaristice, která je provozována bez filtrů a vzduchování. Znovu upozorňuji, nikoliv bez techniky!!! Je to jistě skvělá činnost a nic proti ní. Přišlo mi do pošty několik názorů a jsem za ně vděčný. Vždy si cením takových dopisů, které něco řeší, které mají konkrétní náplň k věci a u kterých mohu obhájit své názory. A pozor, nejsem zdaleka proti změně názorů, které mi někdo upraví. Vždyť akvaristika je skutečně velmi zakroucené vědění a v těch kasematech se snažím vyznat celý život.

Jen bych se nerad „zasekl“ na jednom tématu, i když nikoliv až tak banálním. O co jde? Ozvali se mi akvaristé ze skupiny, snad jedné, nevím, že jsem ten článek, spíše jeho obsah, napsal jako snad útok na tuto skupinu, která provozuje akvaristiku bez vzduchování či filtrování přidaného. Nenapsal jsem ale, že to není možné, jen jsem upozornil na nebezpečí, které čeká na začínající akvaristy.

Založit akvárium bez filtrování a tedy i přidaného pohybu vody je skutečně kumšt a upozornil jsem také na to, že pro začínající je to téměř neschůdná věc. Tedy pokud není doslova veden každým krokem k cíli.

Mám k tomu více připomínek, ale obhajovat tuto specializovanou oblast akvaristiky a uvádět pouze svůj příklad není možné. K akvaristice se přidává dost lidí v útlém věku, kteří ještě zcela nepodlehli pouze monitorům počítačů, a hned zpočátku prostě drtivá většina z nich není schopná vést akvárium v tomto režimu od počátku. Platí tam specifické zákonitosti a už jen to, že trvá oproti běžně pořizovaným nádržím o dost delší dobu, než je vůbec možné vpustit do takového akvária ryby.

Dalším problémem je krmení, protože pokud nemá akvarista dobré zkušenosti s podáváním krmiva, ocitne se velmi záhy v problémech. Protože překrmení, nebo snad trvalé překrmování a zvláště pak zpočátku založení akvária, vede k velmi brzkým úhynům.

 

Další připomínka je ta, že tento styl akvaristiky velmi omezuje její krásnou variabilitu. Chci tím říci, že omezuje výběr ryb a dokonce i některých druhů rostlin. Dále je podstatně závislá na stylu bydlení. Psali mi lidé z paneláků, kteří skutečně nemají po většinu roku problém s teplotou, ale co dál? Co všichni ti bez betonových stěn a dálkového topení? Psal jsem, že píšu hlavně pro začínající, ti potřebují největší míru informací, ale zkrátka musím trvat na tom, co jsem napsal.

 

Sám jsem se před dávnou dobou přestěhoval s celou rodinou z Prahy na „syrový“ venkov a musím napsat, že rozdíl mezi bydlením v Praze a u nás v pohraničí je skutečně velký. No a z akvaristického pohledu též. Zákony akvaristiky jsou sice stejné, ale docílit například stálé teploty v akváriích bez zapnutého termostatu nelze, tedy alespoň v chladných měsících ne a těch je tady u nás většina.

 

Pokud někdo chová ryby v jiném, než v běžném režimu, nic proti a pokud jsem se nějaké skupiny dotknul, omlouvám se, ale rozhodně jsem to nemyslel nijak zle. Jen jsem pracoval za svoji dlouholetou kariéru s mnoha tisíci lidmi, kteří začínali, a nic bych na tom neměnil. Jen je skutečně nutné postupně upravovat edukaci podle nových poznatků i techniky. Ta se neustále vyvíjí, a ačkoli je na trhu čím dál víc velmi kontraverzních výrobků, akvaristé jistě vědí, jakou techniku si pořídit, aby skutečně fungovala a byla spolehlivá.

 

Nerad bych se opět zamotal do myšlení všech lidí, kteří si myslí, že jednám za nějakou firmu vyrábějící a prodávající akvarijní techniku, to nikoliv, ale píšu zkrátka z celoživotní praxe a v dobrém úmyslu. Když jsem začal v roce 1983 provádět tuto činnost profesionálně i profesně, bylo u nás a v mém okolí snad desetkrát více mladých adeptů akvaristiky. No a sehnat výkonné vzduchování bylo poměrně složité. Čekali jsme na některé výrobky i několik měsíců, nebo jsme si je sami vyráběli. Tehdy dovážel Zverimex vzduchovací motory WISA, to byly a jsou dodnes velmi dobré mašinky, ale nebyly stále na trhu, když se dovezly, jen se po nich zaprášilo. No a musím napsat, že tehdy stála WISA jako asi průměrný měsíční plat… Dnes seženete slušné vzduchování za několik set korun a do jednoho akvária postačí motorek sotva za dvě stovky…

 

Takže ještě jednou, nemám nic proti tomuto stylu akvaristiky, jen ho nedoporučuji pro začínající a takové, kteří nemají ještě valnou praxi za sebou. A nakonec bych rád napsal asi zdrcující zprávu všem, kteří se mnou v tomto tak zcela nesouhlasí.

Sám jsem měl několik takových nádrží a dokonce ještě v určitém režimu mám, vím co s nimi a jak se chovají,  ale už svoji praxi velmi omezuji a tak se soustřeďuji skutečně pouze na to, co mě zajímá a co potřebuji dořešit, bo už mi moc toho času nezbývá. Dokonce jsem byl při tom, když mi můj děda asi tak před šedesáti lety objasňoval první kroky v akvaristice a tehdy pochopitelně bez vzduchu. Než jsme začali nafukovat pod postelí gumu z traktoru. Tedy každý večer. Žárovka v zimě topila napůl ponořená ve vodě, to byl mazec! No, technika se prostě neprodávala. Do takové doby bych se nerad vracel jen z toho důvodu, že nechci dokazovat dávno dokázané…

 

A tak prosím akvaristickou obec, aby si zde napsaná slova každý nevztahoval hned na sebe, jen si myslím, že nemá hned tak někdo vedle sebe kolegu, který ho povede a který ho vyvede z počátečních nesnází. Lze pochopitelně napsat, že lze chovat ryby pouze v měkké vodě, či ve tvrdé vodě, či teplé nebo studené a bude na tom zrovna tolik pravdy, jen to nesmíme zevšeobecňovat.

Teď jsem si vzpomněl na kamarády, kteří chovají africké cichlidy, nebo terčovce či skaláry, mnoho druhů sumců a jiných zajímavých druhů ryb a napadá mi ještě více jiných specialistů, kteří by s metodou „bez techniky“ nebyli schopni vůbec pracovat. Můj letitý přítel, který chová Potamotrygony, dokonce akvaristickou techniku vzývá, nebyl by vůbec schopen je udržet při životě. A tak bychom mohli diskutovat do nekonečna.

Sám tedy jsem dokonce velmi potěšen, když se dostanu k takovým nádržím, které fungují. Skutečně ale musím napsat, že jejich majitelé musí být již odborníky, nebo musí mít nad sebou někoho, kdo se o jejich začátky postará. Ale tak jako tak stále uvažuji na tím, proč rybám nevytvořit daleko přijatelnější a méně zranitelnější podmínky za pomoci techniky. Z finančních důvodů to jistě není, tak proč? Akvárium je přeci jen umělé prostředí, které je závislé pouze na chovateli. No však vzpomeňte, štěrk z Polabí, rostliny z Amazonky, ryby z Asie… Biotop nevytvoříte, tak proč brát rybám pohyb vody? A ještě pro detail: jistě že existují v přírodě biotopy, kde voda „stojí“.

 

Skutečně tedy nemám nic proti, ale jde o úzkou sortu lidí, kteří provozují tento styl chovu akvarijních přírodnin, která ale nelze zevšeobecňovat! Udělali bychom tím velkou chybu.

 

Jiří Růžička

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Září 2020
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...

Vše dobré do roku 2024 přeje kolektiv DAJANY   Karáskové jako škodiči a karáskové jako miláškové   Karas obecný - Carassius carassius, karas stříbřitý – Carassius gibelio, karas zlatý – Carassius auratus, Závojnatka – Carassius auratus auratus, karas...

Vzkazy 2023/28

Vzkazy 2023/28

Nejprve pěkný pozdrav všem chovatelům a akvaristům zvlášť. Štědrý den se kvapem blíží a mnozí z nás si oddychnou, až zasednou ke svátečnímu stolu, že to vše mají za sebou a u mnohých teprve zavládne ta pravá sváteční nálada a chvíle klidu.   Akvaristika je ale...

Může se ryba utopit?

Může se ryba utopit?

Případný úsměv nad dnešním titulkem není na místě. Ryby se skutečně můžou utopit a dokonce se to stává v akváriích poměrně často. Tedy nejen v akváriích. Stane se to vždy, když červené krvinky v krvi přestanou mít schopnost zásobovat tělo kyslíkem. Zkušenější už...