Co je všechno možné…, i to se děje v akváriích

29.08.2020 | Žádné komentáře

Stavil jsem se na přátelskou debatu u kolegy, dobrého chovatele, a jeho první reakce, hned mezi dveřmi, byla naléhavá. „To jsem rád, že jsi přišel, musím ti něco ukázat!“, oznámil překotně a táhl mě k jednomu ze svých několika akvárií.

Nádrž, něco víc jak 1200 litrů, vybavená vším možným a v ní cichlidy z jezera Tanganika. Těch několik, vesměs poměrně vzácných druhů, v celkovém počtu asi tak čtyřiceti ryb, bylo v naprostém pořádku. Nedýchaly namáhavě, plavaly velmi živě a dokonce při vzorkovém nakrmení se hnaly po potravě jako zběsilé. Tázavě jsem se na něj podíval: „No dobrý ne?“, řekl jsem s uspokojením a pokukoval po jeho dalších nádržích, které má ve skvělém stavu.

 

Ještě na vysvětlení, ten můj kolega je člověk velmi pečlivý a vždy měl, to co dělal, v pořádku, ať šlo o zahradu, skleníky či jeho akvária. V tom akváriu s cichlidami měl vše špígl nígl, jak se říká a přece jsem čekal nějaké vysvětlení jeho podivného chování. Vysvětlení přišlo záhy.

 

„Představ si, co se mi minulý týden stalo! Večer jsem kontroloval jako vždy nádrž, voda skvělá, bez zákalu, ryby v pořádku po odpoledním krmení, všechny přístroje fungovaly, pH a vodivost bez problémů, teplota taky, no jako vždy. Šel jsem tedy spát“.

Ještě musím podotknout, že ono akvárium je hlídáno laboratorním přístrojem na udržování konstanty pH, je průtokové a dokonce má alarm. To kdyby se „něco“ z přístrojů pokazilo a voda v něm se „pohnula“ do nesprávných hodnot. Vzhledem k tomu může také klidně spát, protože jeho rybí exempláře jsou skutečné klenoty. A najednou…

 

„Představ si“, povídá dál, „ráno přijdu k akváriu a na dně leželo dvanáct mrtvol!“ Překvapeně jsem se na něj podíval. „Jak je to možné?“ řekl jsem a čekal vysvětlení. „Nevím!“, spíše zašeptal zkroušeně a koukal na mne, jakoby se dožadoval odpovědi na tu „divnou věc“ ode mne.

Překontrolovali jsme spolu ještě jednou vše. Všechny „mašinky“, teplotu, pH jsme měřili jak titrací, tak elektronicky, vodivost též. Dusíkaté látky byly v dokonalé hladině, ryby skvěle vybarvené, žádné zvýšené dýchání, zkrátka nic. Vše v pořádku, voda jako z partesu.

 

Jen jsem litoval, že ryby byly již zlikvidované, protože by si zasloužily vzhledem k jejich cennosti jistě řádný rozbor v laboratoři.  Že prý je to daleko a tak jako tak s tím nic neudělá. „No, myslel jsem pro příště…“, pokusil jsem se namítnout. Jeho vysvětlení bylo dále logické a tak jsem to dále nechal být. Ještě jsme znovu dlouhý čas probírali všechny možnosti a nepřišli na nic zvláštního.

 

Jedna možnost tu ale byla, jediné vysvětlení,, které nás napadlo. Mezi jinými se v nádrži proháněly hlubinné ryby frontosy a tak si myslíme, že si zkrátka udělaly v nádrži prostor a pořádek. Jsou to ryby v dospělosti velkého vzrůstu a ta dvanáctistovka byla asi pro všechny ty rybí poklady přece asi jen malá a tak s jejich růstem potřebovaly i víc prostoru pro své hejno. A taky ani jedna frontosa, na rozdíl od ostatních druhů, nechyběla. A ponaučení? Snad bychom mohli mluvit o počtu a velikosti chovaných ryb v akváriu. Co vy na to?

 

POZOR!!!

 

Musím se o tom opět zmínit, že není „vodička“ jako vodička! Nejrůznější, a dnes je jich mnoho, léčiva či přípravky ovlivňující hodnoty vody či zdraví ryb, jsou začasto používány jako všemocná léčiva a dávkují se odhadem a hlavně většinou na tu kterou infekci začasto nesprávně. Již jsem mnohokrát psal, že odpovídající prostředek k nápravě věci je nutné odvodit od pokud možno přesné diagnózy. Není prostě možné koupit „něco“ a vylít to do akvária! Ty barevné vodičky, jak jim mnozí dodnes říkají, jsou vyráběny pro pokud možno přesné určení a jejich použití je tedy specifikováno na obalu. No, a pokud se zrovna netrefíme do odhadu infekce, kterou potřebujeme potlačit či vyléčit, nemůžeme uspět.

 

Slýchávám nářky na určité výrobky, že nefungují, nebo že přispěly k ještě větší pohromě, ale téměř vždy, když se při diskusi dostaneme do jadérka věci zjistím, že byly použity nesprávně, nebo nebyly určené pro tu kterou věc.

Znovu tedy upozorňuji na tu skutečnost, že stav výroby těchto přípravků je již tak rozšířený a v mnoha spektrech, že je nutné se o použití přípravků buďto informovat u výrobce, nebo si sehnat informace jiným způsobem. Zvláště doporučuji chovatele akvaristy přímo na burzách, nebo naši poradnu na stránkách DAJANY. Pokud se už dostanete ke konkrétnímu použití některého z přípravků, věnujte též pozornost jeho dávkování. Je vždy uvedeno na obalu!

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Srpen 2020
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...