Vzkazy 2020/4

15.02.2020 | Žádné komentáře

Ještě než začnu nové téma, chtěl bych něco přidat k minulému článku o kritice.
Jde o to, že máme všichni nějaké ty zkušenosti s podáváním potravy a mnohokrát jsem byl u debaty dvou akvaristů, kteří oba tvrdili opak se zkušeností s potravou od stejného výrobce. Tyto debaty byly, jsou a budou a to i proto, že naše akvária, a život v nich, se nechovají podle žádného předpisu a ovlivňuje je snad vše, co by nikdo bez letitých zkušeností ani netušil. Jde o vztahy mezi jednotlivými veličinami jak vnitřními (z akvária), tak vnějšími (vlivy mimo akvária).

A právě tyto vzájemné vlivy a působení vytvářejí potom výslednici v podobě fungování toho jednoho biologického systému v tom konkrétním akváriu. Těch vlivů je skutečně mnoho a výslednicí je potom reakce, která se právě projeví ve fungování akvária založeného. Každé akvárium je originál a projevy v něm jsou tedy neopakovatelné. Je docela dobře možné a dokonce i velmi pravděpodobné, že zkušenost jednoho akvaristy může být opakem zkušenosti akvaristy druhého. A k tomuto bych ještě připomněl důležitou věc, že totiž velký vliv na chod akvária mají pochopitelně sami akvaristé a jejich znalosti a zkušenosti.

Dobrá rada (porod Poecilia reticulata)

V posledním dotazu přišel zajímavý problém, který jsem kdysi sám řešil, jako asi každý, kdo se chce více „prohlodat“ do tajů akvaristiky. Pavel se ptá, jak na živorodky, konkrétně na paví očka, jak na to, aby samice při porodu nespolykaly své potomky. Jde o to, že právě on má s tímto negativní zkušenosti. Už jsem se o podobných problémech zmiňoval, a tedy shrnu alespoň ty nejdůležitější poznatky.

Plná, tedy březí samička Poecilia reticulata, ovlivňuje aktivně dobu porodu až do doby, kdy je nevyhnutelně nutné svá mláďata uvolnit do nezávislého prostoru volné vody, tedy v našem případě do akvária. Jaké prostředí ji k tomu připravíme, je skutečně jen a jen věc naše a měli bychom tedy o těchto věcech něco vědět. Je všeobecně známo, že je možné březí samičku „přemluvit“ k porodu tím, že zvýšíme teplotu, ale pozor, ještě lepší výsledek docílíme, když obměníme větší část vody za čerstvou. Pochopitelně vytemperovanou.

Samičky skutečně čekají na nejvýhodnější okamžik porodu, a protože jde o vejcoživorodé ryby, jejich mláďata nikdo nehlídá. Mláďata v tu chvíli narozená jsou schopná vyhledávat a pozřít potravu, jsou samostatná. V prvních chvílích po porodu jsou ale velmi dobře napadnutelná a spousta ostatních živočichů, včetně vlastních rodičů, toho někdy využívá k nakrmení.

Základ tohoto problému tkví v odpovídající potravě a speciálně u pavích oček jde o potravu plnou proteinů i tuků. Samička před porodem vydatně krmená má pramálo důvodů se pustit do doplnění živin svými mláďaty a přesto se tak někdy děje. Přirozená žravost není výjimkou ani u těchto druhů ryb.
Akvaristé proto oddělují březí samičky do elementek (porodniček), kde vytvoří vhodné podmínky k porodu. Jde o malá, pěti až desetilitrová akvária, kde hlídáme kvalitu vody, její průzračnost a teplotu, a mírně vzduchujeme. Do takto připravené nádrže je dobré umístit trs mechu či jinou rostlinu. Rostliny z plastu v tomto případě nedoporučuji. Samička by měla po několika hodinách porodit, záleží to na vyzrálosti jiker v její břišní dutině. Záleží to ale také na vyzrálosti chovatele, aby byl schopen svými zkušenostmi odhadnout tu správnou dobu. Pokud ještě jikry nemají správnou „zralost“, samička bude čekat.

U začínajících a pospíchajících akvaristů často dochází k potratu jiker, které se už nadále nevyvíjejí. To je začasto příčinou předčasného zvyšování teploty vody v porodničce. Pokud ale si jsme jisti, že samička porod již dlouho zadržuje, má to jistě svoji příčinu a prvním opatřením je, obměnit alespoň polovinu vody za čerstvou. To postačí k tomu, aby samička během krátké doby porodila. Pozor, zvyšování teploty je sice běžná praktika, ale nedoporučuji to u začínajících, protože skutečně začasto zaviní uvolnění jiker do vody a tím vlastně i zmaření života mláďat.

A jak jsem výše napsal, pokud je samička při vývoji jiker v jejím těle dobře krmena, většinou si mláďat ani nevšimne. Jsou tu ale výjimky, které to pravidlo potvrzují. Příčinou pozření mladých oček bývá velká žravost některých samiček a zajímavé je, že se to u nich opakuje i při dalších porodech. Zkušení akvaristé někdy tyto samičky z chovu vyřadí. Lze se ale bránit snadným opatřením. Samičku je možné umístit do „roštu“, kdy po porodu mláďata projdou sítem, kde matka neprojde. A ještě jedno doporučení: teplotu u této praktiky zvyšujeme nejvíce o dva stupně.

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Únor 2020
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...