Přátelské doporučení

25.01.2020 | 2 komentáře(ů)

„To jsi zase objevil Ameriku!“, říkala mi máma, když jsem jako capart myslel, že mám dobrý a zcela neotřelý nápad.
Vnímat svět v akváriu není pouze jednorázový počin v podobě nákupu potřeb a živých organismů. Pozor!!! Umění vnímat akvarijní prostředí je proces poměrně dlouhý a hlavně postupný. Je možné napsat, že máme všichni poměrně stejnou startovací dráhu a tak jde pouze o naše nadání či vrozené touhy a o to, abychom věděli, proč „to“ vlastně děláme.

V poslední době jsem četl na nejrůznějších stránkách internetu pojednání o akváriu zcela bez technického vybavení, tedy krom snad osvětlení. Jde o to, že vlastně takto kdysi začínal i J.E. Purkyně, ale to je již nějakých 170 let nazpět. Ve dvacátém století se akvaristika pohnula směrem kupředu a ve své podstatě se začala poměrně dosti měnit.
Přidalo se umělé osvětlení, vytápění, filtrace a mnohé jiné technické prostředky. Musím rovnou napsat, že nám mnohé z nich velmi pomáhají a jsou tedy k dobru. Už když se mladý akvarista rozhodne pro nové akvárium, koupí ho v jednom balíku celé i s technickou výbavou.

Ono to zase není tak dlouho, kdy jsme používali v akváriích vzduch z duší od traktoru. Pamatuji na dětská léta a mého dědu, kterému jsem pomáhal denně dohušťovat pneumatiku pod postelí. „Žíly se ti nezkrátí“, říkal vždy a usmíval se pod vousy…
No, dnes je to vše velmi snadné a za několik málo korun si můžeme vzduchovací kompresor zakoupit a ještě si vybrat z bohaté nabídky.

Dnes bych ale rád reagoval na vzkazy, které jsem právě četl, a které jsou sice poučné, ale ne zcela správně reprodukované. Jde o akvária bez techniky, kde se pro udržení jakési rovnováhy pro život ryb využívají zejména rostliny. Je to skvělé, a pokud jsme již alespoň trochu v akvaristice zkušení, jde o krásné dobrodružství. Už jsem se tomuto na těchto stránkách několikrát věnoval a doporučoval obezřetnost. Zvláště pak u mladých a začínajících akvaristů, kde hrozí pohroma. Akvárium bez techniky je skvělé a je možné ho provozovat bez problému jen tam, kde je jeho majitel znalostmi na výši!

V případě, že založíme akvárium bez filtrace, o topení a osvětlení nemluvím, bez toho se v tropickém akváriu neobejdeme, MUSÍME brát několikanásobně v úvahu základní znalosti o počtu ryb, druzích a jejich etologii. Tedy o tom, kolik a jaké druhy na objem našeho akvária si můžeme v tomto případě dovolit. Znalosti o rostlinách jsou též na nejvyšším místě, protože právě ony nám onu filtraci nahrazují a umí vodu zbavit zároveň nebezpečných dusíkatých látek. V podobných článcích se autoři v této souvislosti zmiňují o „N“ (Nitrogenium, tedy dusík). Právě v těch návodech je možné se dočíst o zakládání dna v několika vrstvách s použitím hrabanky a jiných přírodních materiálů. Zrovna při neznalosti je toto smrtící kombinace! Nebudou-li rostliny včas splňovat svoji funkci, začne hnijící dno tvořit v nadměrném množství amoniak a to je začátek konce života ryb v akváriu.

Pokud začínáme s akvaristikou, rozhodně bych doporučoval otevřít bránu do tohoto světa nejprve s filtračním zařízením. Budete-li chtít ušetřit, neberte vůbec v úvahu spotřebu proudu, je skutečně v obyčejných pokojových nádržích zanedbatelná. Bez jakýchkoliv pochyb se vejdete do 20 Korun/měsíc a to ještě s rezervou.
Akvárium bez pohybu vody má ještě jedno nebezpečí, že při běžném vytápění termostatickým článkem bude teplota vrchních vrstev vody při zapnutém topení o mnoho teplejší, než vrstva spodní a to některé druhy ryb, ani rostlin přímo nesnáší.

Založíme-li takové akvárium, musíme počkat s rozmyslem nejméně jeden měsíc, kdy se nám rostliny začnou „probouzet“ k životu, potřebně zakoření a budou plnit svoji funkci. Bez toho, tedy při uspěchaném jednání se začne voda v akváriu velmi brzy zakalovat do šedivé barvy a to je začátek konce. Zvláště pak, pokud ryby začneme hned zpočátku krmit.

Platí zde jedno základní pravidlo o znalostech a praxi. Pokud nemáme za sebou potřebné vědomosti o biologickém fungování akvária, asi s podobnou praxí neuspějeme. Jen ještě bych rád poznamenal, že akvária bez pohybu vody v souvislosti s filtrem jsou též krásná a je možné je provozovat, ale opět upozorňuji, že jejich pořízení a funkce je o mnoho citlivější, než běžně zařízená akvária s filtračním vybavením.

Jiří Růžička

P.S. Ivano, posílám osobní mail. Ale pokud je to možné, raději zavolejte a to co možná nejdříve, číslo je v mailu!

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

2 Komentáře

    • Jiří Růžička

      Díky, to vždy potěší…
      J.Růžička

      Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Leden 2020
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...