„Nechápu, jak někdo může chovat ty divný sumce, když je vlastně celej den nevidí?“, smích… To je úryvek z telefonátu, ve kterém jsem minulý měsíc řešil obsádku ryb do stolitrového akvária. Volala mi paní s problémem hromadného úhynu ryb a to již po několikáté. Asi bych měl napsat, že je to klasický příklad nepochopení chovu ryb v akváriích. Pokud tento článek ona paní čte, budu jen rád, protože jde o velmi rozšířený problém u nepoučených akvaristů. Vše jsem se snažil objasnit, ale nevím, zda mé vyprávění bylo zcela akceptováno.
K podobným úhynům dochází všude tam, kde si majitel akvária nepřečte či neobeznámí se se základními pravidly chovu ryb v akváriích. Je tomu tak 3 roky, kdy jsem řešil podobný problém s tím, že paní, když se to stalo, šla do obchodu a koupila ryby nové. Akvárium vyčistila, pochopitelně do „krve“, tedy dno vyprala atd… Prostě brala ty časté úhyny jako něco normálního, co k akváriu patří.
Již jsem mnohokrát upozorňoval na to, že akvárium nemá mnoho společného s přírodou, tedy alespoň ne tak, jak si mnozí myslí. Akvárium je skutečně výmysl lidí a to dokonce velmi křehký a nekompaktní. Jde o mnoho rozdílných přírodnin v jednom, neskutečně malém prostoru, kde se velmi snadno a často mění hodnoty životního prostředí, tedy vody. Na tyto změny jsou mnozí vodní živočichové a zvláště pak ryby velmi citlivé a proto dochází právě k těmto krajním a velmi smutným situacím.
Pokud ale zvládneme základy těchto chovů a budeme se podle nich skutečně držet, zachráníme tím mnoho ryb odkázaných na neznalost jejich majitele. Kolikrát jsem již psal o zakládání akvária a prvních krocích, které vedou k fungujícímu akváriu. Podceníte-li odpovídající tlak v pneumatice, asi v pořádku dojedete a chybu napravíte bez následků. Podceníte-li jakoukoliv součást, která vede k fungujícímu akváriu, vše se vrátí nekompromisně právě se všemi smutnými následky.
Prosím tedy všechny, kdo zakládáte první akvária, abyste se seznámili alespoň se základy akvaristiky a nečekali na zázraky. Ty se dějí při sázce na vítěze, ale nikdy v akvaristice. Nakonec je vždy možné vše objasnit a zjistit chyby při chovu, které způsobily úhyn celého akvária. Stačí se tedy podívat do minulých článků a vyhledat si podobná témata. Do vyhledavače napište pouze zakládání akvária. Budete-li potřebovat více informací, nebo snad domluvit se po telefonu, jsme zde pro Vás k dispozici.
No a ti sumečci? Já bych rád o této větě napsal snad knihu, ale jsme na stránkách DAJANY a prostoru je zde méně, leč alespoň v krátkosti. Akvaristika je velmi zvláštní obor poznávání a je velmi zajímavé se zajímat o to, co vlastně k akvaristice lidi přivádí. U někoho je to přirozená touha po životě ve vodním prostředí, u jiného vztah k vodě. Ten důležitý vztah k vodě je i mojí součástí a velmi si toho vážím, že jsem ho dostal do vínku. Jistě nejsem sám a všichni, kdo jsou v dobrém tímto fenoménem postiženi, mi dají za pravdu. Je to sice v poslední době tak trochu trýznivá vlastnost, protože je zcela jasné, že výzvy k šetření vodou našimi představiteli a majetnými firmami jsou pouze výkřiky do tmy.
No a sumci jsou právě více předmětem té druhé skupiny, té, která vzývá též vodní svět a živočichy v něm. No a právě to, že své chovance téměř celý den nespatří je něco velmi vzrušujícího, protože až v noci! To se sebere baterka a plíživým pohybem se přisuneme k akváriu a bác! Rozsvítíme a hele, to je krása! No a než se milý sumec rozkouká a zase zmizí, užíváme si těch několik vteřin svého štěstí…
Věřte tomu či ne, je tomu tak. Duše chovatele je zrovna tak tajemná, jako nevyzpytatelná. Věřte ale i tomu, že prožívá velké vzrušení při každém přiblížení k tomu tajemnému světu, kterému všichni říkáme akvárium.
Jiří Růžička
0 komentářů