Vzkazy 3/2019

23.02.2019 | Žádné komentáře

Poslední dopis mě inspiroval k tomu, abych se rozepsal o velmi časté události, která se děje zvláště v akváriích začínajících akvaristů. Tak konkrétně: „Co dělat, když v akváriu hynou bez příčiny ryby“. Bez příčiny neuhyne žádná ryba či živočich, ba ani člověk… Může jít o infekci, stárnutí, poranění či jinou příčinu. V akváriích dochází, zdánlivě bez příčin, k uhynutí ryb začínajících akvaristů a tak si řekneme, co může být příčinou.

Už mnohokrát jsem upozorňoval na tu skutečnost, že se v akváriích hromadí poměrně velké množství dusíkatých látek. Jde o logický dopad chovu ryb v akváriích a toho, že není skutečně tak snadné odhadnout množství ryb v závislosti na poměru k objemu akvária, filtraci a osvětlení. A to opět u začínajících akvaristů. Vsadil bych se, že ve většině akvárií je obsah dusíkatých látek vyšší, než je vůbec přípustné. Proč tedy v nich některé ryby žijí a některé uhynou? Jde o rozdílnou toleranci každého druhu. Stává se totiž, že začasto přijde dotaz s tím podtextem, že: „Některé ryby uhynuly a některé ne“, jak je to možné?

Jde právě o toleranci. Při úhynu prvních ryb z obsádky se přijme opatření, většinou vyměníme část vody, vypereme filtrační hmotu a tím se prostředí v akváriu stabilizuje. Počítejte také s tím, že dlouho používané zářivky mají oslabenou svítivost a tím pádem též mění biologický režim v akváriu. Zkrátka, vše souvisí se vším.
Pokud bychom nechali dále akvárium v takovém stavu a odlovili pouze mrtvé jedince, úhyn by pokračoval dál až do úplného vymření celého akvária. To je pochopitelně špatně!

Doporučuji zpočátku použít některý z indikátorů dusíkatých látek v akváriu a podle toho dělat údržbu. Časem jistě získáte pro tuto věc cit a měření nebude až tak nutné.

Další možností je stárnutí ryb a jejich přirozený odchod do rybího nebe. Jde o to, že během stárnutí je možné sledovat změny na těle a pokud máme za sebou trochu té praxe, jistě poznáme ryby, které mají svůj čas. A pozor! Lze též na rybách pozorovat změnu v chování při krmení. Ryby, které stárnou, postupně méně žerou. Ryby se od sebe druh od druhu podle dlouhověkosti odlišují. Máme druhy dlouhověké, dvacet let i více (sumci, cichlidy), a potom jsou běžně chované druhy ryb (živorodky, některé tetry…), které mají vyměřeno dva či o něco více let.

Další možností je infekce a následné onemocnění. Je možné snadno pozorovat zánět, nejrůznější vředy či potah plísně či bakterie, ale je mnoho infekcí, které okem nepoznáme a lze je identifikovat podle chování ryb (odmítání potravy, stranění či podivné pohyby…). Těch indikací je více, ale přesné rozpoznání nemoci je velmi složitá akvaristická disciplína a u některých infekcí je nutné provést odbornou pitvu. Pozor však na to, že veškeré pokusy či pitvy v amatérském pojetí jsou zákonem zapovězené. Je možné, aby je prováděli pouze skuteční odborníci, veterináři.

Úhyny jsou v akváriích poměrně časté i z toho důvodu, že běžně chováme krátkověké ryby a ty i po několika měsících uhynou. Majitel jde a následně si zakoupí nové ryby v prodejně, ale pozor na to! Nové ryby nikdy!!! nepouštíme rovnou do akvária k ostatním rybám, MUSÍ projít karanténou! O karanténě je v Článcích mnoho pojednání a tak si můžete články o karanténě snadno vyhledat.

Jak fotit ryby? To je otázka pro dnešní dobu snadnější, než jsme fotili v dobách minulých na svitkové filmy. Dnes je možné fotit i mobilem a vůbec ne špatně. Je možné vyfotit stovky momentů a následně vybrat dva či tři povedené snímky. Dříve jsme čekali na vyvolání filmů týden, a když se nepovedly, nic jsme nenadělali.

Doporučuji jen jednu techniku, která se mi osvědčila při focení jednotlivých druhů ryb, portrétů. Do elementky vložíme ryby, necháme ji uklidnit a dobře nasvítíme. Potom vezmeme opatrně sklo, které koresponduje s délkou akvária, a rybu jeho pomocí omezíme v plavání. Tak budete mít velmi dobré ohnisko, objekt téměř bez pohybu, a můžete fotit i na kratší čas.

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Únor 2019
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Další příspěvky blogu

Akvaristika dnes

Akvaristika dnes

Téměř vše máme nalajnované, téměř vše změřené, a dokonce i dosažitelné. Jinými slovy, nemusíte ani moc myslet, vše je vymyšleno, jen poslouchejte a bude vše v pořádku… Nepřipomínají vám tato slova něco? I když věřím, že mnohým ano, tedy hlavně těm dříve narozeným,...

Vzkazy 2023/11

Vzkazy 2023/11

Pozdrav pro všechny do krásného dne. V nočních hodinách se teploty pohybují tady u nás na severu sice kolem pěti stupňů, ale přes den se jaro snaží převládnout nad nízkými teplotami a tak se snad už dočkáme toho oteplování. Pozor, nemyslím tím tolik zdůrazňovaného...

Vzkazy 2023/10

Vzkazy 2023/10

Pozdrav chovatelům i do akvárií! Hned na začátku se musím v dobrém opakovat. DAJANA nemá své prodejny a hlavně, neprodává ryby. To, že píšu o konkrétních rybách, které odchovávám, neznamená, že je touto formou prodávám. Předávám tak některé ze svých zkušeností a...

Vzkazy 2023/9

Vzkazy 2023/9

Zdánlivě snadná otázka, ale… Jde o to, jak a kdy nejlépe třídit ryby z venkovních nádrží. No, pokud se vytřou v přírodním rybníčku jakékoliv ryby, těžko je budeme třídit. Jejich odchyt je nadmíru problematický a pokud nemáme takový tvar a vybavení nádrže, nikdy se...

Vzkazy 2023/9

Vzkazy 2023/9

V týdnu jsem měl rozhovor s paní, která měla problém se zákaly a po dořešení toho problému se mě ptala ještě na některé maličkosti z chovatelského prostředí, jako například jak často peru filtr, jak svítím, krmím atd., atd., jo, a že její dcerka se často máchá v...

Hodně věcí bylo jinak

Hodně věcí bylo jinak

Oč jde? Konkrétně v akvaristice je toho moc, co dělí začátky v akvaristice od doby jejího raketového vzrůstu do doby dnešní. Vezmu-li v úvahu téměř padesát let nazpět, kdy moje snažení v tomto oboru bylo už aktivní, musím si přiznat, že ten rozdíl je skutečně...