Vzkazy 2018/16

11.08.2018 | Žádné komentáře

V tomto období přichází snad nejvíce zpráv a dotazů ohledně nadměrného růstu řas v akváriích, ale problémy s oteplením vody v akváriích jsou i jiného rázu.
Tvorba řas v akváriu v jarním a letním období není nic zvláštního a tam, kde nepřizpůsobíme režim provozu akvária novým podmínkám po zimě, můžeme čekat nadměrný růst řas téměř určitě. Jde v těchto případech o prodloužení dne a začasto i oteplení vody v akváriu. Změny v tomto ročním období nemusí být ale pouze ve vztahu k řasám, biologie se v akváriích mění i z důvodu přeměny funkce bakterií včetně změn jejich množství.

Všeobecně je možné napsat, že při oteplení vody v akváriích po delší dobu je vhodné upravit režim podávání potravy a to tak, že krmíme přiměřeně a menšími dávkami než v běžném provozu. Je ale jasné, že ryby v teplejší vodě mají velký apetit a tzv. neustále loudí. Těmto projevům nesmíme podlehnout! Více potravy znamená více zbytků, více exkrementů a tím pádem více rozkládajícího se organického materiálu a v konečné podobě více dusíkatých látek v akváriu. To je jasná cesta k nemalým problémům.

Pokud se ale něco podobného již stane, poznáme to jasně tak, že ryby v akváriu začnou tzv. „troubit“, tedy lapat na hladině po vzduchu. Pokud toto zjistíme v začátku, není problém zasáhnout a celou situaci vyřešit obměnou části vody za čerstvou a běžnou údržbou dna i filtrační hmoty. Pokud se ale takto ryby projevují již delší dobu, může být na nápravu již pozdě. Ono troubení je příznak toho, že rybám chybí kyslík a tudíž se snaží najít si ho podobným projevem na hladině a zabezpečit jeho deficit kyslíkem atmosférickým.

Ale to, že rybám chybí v tělním systému kyslík, nemusí znamenat, že je voda o kyslík z nějakého důvodu ochuzena. Ve vodě může být kyslíku dostatek, ale z důvodu otravy ryb právě dusíkatými látkami nejsou schopné ho přijmout. A tehdy dochází právě k otravě, která je přímým následkem nadměrného podávání potravy při oteplení vody v akváriu. Toto je ale nebezpečí i v běžném provozu akvária a i proto tolik varuji před překrmováním. Je to zásadní a velmi vážný problém zvláště u chovatelů začátečníků.

Ten druhý případ problémů nastává při úbytku kyslíku ve vodě. Pro většinu druhů chovaných ryb tedy není přechodné zvýšení teploty vody nebezpečné, jen musíme zajistit dostatečné obohacování vody kyslíkem, což plně zajistí dobře vedený filtr, případně lze přechodně zavést do akvária vzduchování. To souvisí s tím, že v teplé vodě ubývá obsah kyslíku. Tedy, čím je voda teplejší, tím je v ní obsaženo méně kyslíku. Většinou se tedy nejedná o nebezpečí z vyšší teploty vody, ale právě z úbytku kyslíku v ní. Pokud k tomu nemáme vážný důvod, vodu v akváriu neochlazujeme, je to zcela zbytečné a nákladné. Velmi snadné je tedy zajistit dostatečné provzdušnění vody a tím se vyvarovat případných problémů…

Antibiotika v akvaristice

Toto téma je velmi citlivé a podle známých regulí je tato praktika zapovězena. Už z toho důvodu, že žádný doktor nepředepíše antibiotika Vašim rybám. Mimochodem, ono je to dnes s těmi antibiotiky vůbec na pováženou a tak by se jejich používání mělo skutečně od základu regulovat.

Léčení bakteriálních onemocnění ryb je ale i tak běžnou akvaristickou praxí a spíše než na jistotu se hraje v tomto soupeření na náhodu. K léčení ryb a odstranění některých bakterií z rybího těla se používají širokospektrální léky. Jsou to takové, které umí „zabrat“ na větší množství druhů bakterií. Používá se tedy několik různých léčiv v kombinaci a je vždy dobré si o bakteriálních onemocněních přečíst odborný článek. Mnohdy se totiž stává, že člověk ani neví, že podává antibiotika. Aplikace těchto léků je totiž vždy poměrně velký zásah do života akvária.
Psal jsem již v článku o filtraci vody, že bakterie jsou jednou z nejdůležitějších součástí života v akváriu též ve smyslu regenerace vody a prostředí v něm vůbec. Nemá smysl, abych opisoval na tyto stránky názvy všech možných druhů bakterií, ale je přímo nutné, abych varoval před unáhlenou aplikací těchto léčiv. Proč? Aplikací antibakteriálních léčiv totiž vyhubíte také mnoho potřebných a užitečných bakterií a může nastat v brzké době ve vaší nádrži zkáza. Uhynulé kolonie bakterií v akváriu i v jeho filtračním systému totiž nebudou dále likvidovat závadné látky a ty se začnou v akváriu hromadit. Regenerace vody tak, jak byla zatím nastavena, přestane fungovat a přijde to, co už dávno známe, totiž kolaps celého biologického systému. Ryby se v brzké době začnou dusit (opět jsme u nadměrného výskytu nebezpečných dusíkatých látek) a bude hrozit jejich úhyn. Nezapomeňte, že bakterie slouží též rostlinám, které se podílejí velkou měrou na tvorbě kyslíku ve vodě.

Použití antibiotik pro léčbu akvarijních ryb rozhodně nedoporučuji a už vůbec ne začínajícím bez řádného poučení od znalých akvaristů, nebo lépe, od specializovaných veterinárních lékařů. To je ale velká potíž i z toho důvodu, že skutečná diagnosa je velmi nákladná a z praxe vím, že se provádí skutečně pouze ve výjimečných případech v chovech u profesionálních akvaristů.

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...