Kolik jsou ochotni akvaristi dát za rybu?

21.07.2018 | 1 komentář

Dnešní titulek je tak trochu provokativní, ale budiž tedy, zkusím se touto cestou pustit i dále…

Ceny v akvaristických prodejnách jsou velmi rozdílné, na burzách přiměřené a u akvaristů většinou seženete ryby i rostliny v dobré ceně. Akvaristické obchody mají ceny v porovnání s dobou před rokem 1989 v mnoha ohledech podobné a u mnohých druhů ryb je možné pouze pokývat hlavou. Jsou to například některé druhy živorodek, neonek, ale i parmiček nebo sumečků. Tyto ceny se téměř za celou dobu od roku 1989 nezměnily. Asi je všechny nemá význam jmenovat, ale o konkrétní druhy mi v tomto případě zrovna nejde.

Na druhou stranu se k nám ale dostaly některé nové druhy ryb, které jsou na opačné straně cenové hladiny. Je možné napsat, že ceny těchto druhů ryb jdou mnohdy za hranici únosnosti a laik, který nemá přehled těmto údajům ani neuvěří. Ve hře jsou desetitisíce i mnohem vyšší ceny a to prosím za jediný exemplář. Pozor ale, u těchto druhů ryb je nutné ověřit veškeré informace a mnohdy i potřebné dokumenty.

Vysoké ceny ryb jsou v některém případě nahodnoceny úmyslně chovateli či překupníky a mnozí začínající v domnění, že kupují vzácnou rybu, udělají zbytečnou chybu a zaplatí onu vysokou částku bez toho, aby se blíže informovali. Počítám ale, že u ryb v ceně srovnatelné s cenou nového automobilu se jen tak někdo „nesekne“.

Tak vysoké ceny je možné zaznamenat například u KOI kaprů, některých variet závojnatek, některých druhů cichlid, arovan i jiných. Občas se ale může stát, že se na trhu objeví některá z variet docela běžných druhů živorodek, ale v novém „kabátě“. Mám na mysli například nové variety Xiphophor ať barevné či jinak tvarově odlišné. Pamatuji si, jak se kdysi objevily tzv. ADY. To byl hit, který měl zpočátku velmi vysokou cenu, ale u těchto variet se poměrně rychle ceny snižují tak, jak se objevují na trhu a jak přestávají být vzácností.

Stávalo se též, že jsme si nechali v dobách před rokem 1989 přivézt vzácně některé druhy ryb ze západních zemí, za které jsme „krvavě“ zaplatili. No, a protože bylo, je a doufám že bude naše akvaristika na té nejvyšší světové úrovni, téměř vždy se nám tyto ryby podařilo rozmnožit. A teď přijde to hlavní: když jsme ale následně nabídly ony odchovy k výkupu, dostávali jsme za ně zlomek oné pořizovací ceny.

V době ihned po vystřídání režimu v roce 1990, jsem obchodně navštívil obchody s akvaristikou západně od našich hranic a nestačil jsem se divit. Skaláry, které se u nás tehdy vykupovaly za 5-8 Kč, byly nabízené běžně, například v Mnichově, za 9,89 DM, což bylo tehdy 200 Kč. Tyto konkrétní údaje mi mnoho napověděly a začal jsem přemýšlet i na tom, jakou mají vlastně ryby skutečnou finanční hodnotu? Na tuto otázku není vskutku snadná odpověď. Je nutné vzít v úvahu mnoho okolností a konkrétní ukazatele. Bez jakýchkoliv ale pochybností jsem přesvědčen, že je možné, a to bez kritizování, pořídit zcela totožný rybí druh za velmi rozdílnou cenu. Je nutné porovnávat i momentální stav, vybarvení ryb včetně vitality. Stáří je možné určit pouze přibližně a tak jsme většinou odkázáni na údaje od majitele či prodávajícího.

Zkušené oko však poměrně dobře rozpozná momentální stav ryb a dokáže posoudit i cenu. A zrovna toto zkušené oko raději zaplatí desetkrát více za tu samou rybu, ale za takovou, která se mu líbí a odpovídá jeho představám, než za levnější, ale již nepoužitelnou k budoucím účelům. Je též důležité posoudit, zda ryby kupujeme pro další reprodukci či oživění chovu, nebo je použijeme do okrasného akvária jako dekoraci.

Snad se Vám to bude ode mne zdát podivné, když napíšu, že sám za sebe nemám příliš rád, když se prodávají ryby zvláště levně. Ono to též souvisí s jejich dalším použitím. Mnohdy se stává, že se s nimi pak nezachází odpovědně a byl jsem již několikrát za moji praxi, kdy se mi zákazník pochlubil tím, že už ty „staré“ ryby vylil a jde si koupit nové… Že tedy by rád změnu… Tento přístup je šílený a neodpovědný.

Po tomto světě se potulují nejrůznější rádoby chovatelé, kteří mají v akváriu třeba jen jednu velmi drahou rybu a to z toho důvodu, aby ji návštěvám a známým ukazovali jako něco extra, jako něco, co si tedy jako oni mohou dovolit.

Buďte tedy při nákupu ryb opatrní na to, co vlastně kupujete, ale zároveň si nechte vysvětlit něco víc, než jen cenu. To je velmi důležité, například původ ryb, tedy zda byly odchované našimi akvaristy, nebo zda nejsou importované. To je velmi důležité i z důvodu následné délky karantény. Informujte se předem o cenách dražších druhů ryb, například tady u nás v DAJANĚ, nebo vyhledejte ceníky na internetu a udělejte si představu. Mnoho cen, jak jistě zjistíte, neodpovídá skutečnosti!

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

1 komentář

  1. Dobo

    Cena ryb se odvíjí od nabídky a poptávky, t.j. pokud někdo zaplatí za skalare 10 Dem, je to kvůli tomu, že ta ryba má pro něj tuto hodnotu. Kdyby to nik nekupoval, tak by prodejce cenu ponizil. Hint: učebnice ekonomie, první kapitola. Tak k čemu ty cancy?
    Já chovám osly. Můj oblíbený osel Pedro má pro mě takovou cenu, že bych ho neprodal za žádný obnos. Ale jinak standardního osla prodám/koupím za 20tis. Chápete podstatu?

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...

Vzkazy 2023/20

Vzkazy 2023/20

  Když budu psát něco o řasách a jejich výskytu v akváriích, mnozí se chytí za hlavu a řeknou si, no ještě toho trochu… Řasy jsou skutečně začasto značným problémem a hlavně pro ty, kteří ještě nepronikli do tajů akvaristiky a bojují ve svém akváriu s mnoha...

Vzkazy 2023/19

Vzkazy 2023/19

Pana Ondru nepotěším a pokud má někdo podobné trable s rybami, musí tuto informaci přijmout ať chce či ne. Pan Ondra mi telefonoval a potřeboval doporučit léčbu podivně se chovající rybě. No a myslím, že by bylo dobré o tom napsat několik řádků i pro naše čtenáře....

Rozmnožování ryb

Rozmnožování ryb

U většiny ryb, a to jak mořských i sladkovodních, dochází k rozmnožování tzv. vnějším oplozením. Co to znamená? U těchto druhů ryb dochází k oplodnění jiker, tedy vajíček, až ve volné vodě, kdy samička vypustí jikry do vody a sameček v tu chvíli uvolní spermie a...

Vzkazy 2023/18

Vzkazy 2023/18

Je to zvláštní pocit… Před časem jsem navštívil akvaristu, který měl vzorně vedené akvárium, vodu víc než křišťálovou, malé množství rostlin, ale velmi dobře rostlých, obložených velkými křemeny a mezi nimi plavaly ryby několika druhů. S tím, že bychom měli v jedné...

Vzkazy i to ostatní

Vzkazy i to ostatní

Nechtěl jsem, ale musím! S nadsázkou hlásím, že začínáme osmnáctý rok Článků…   Nejsem si jist, zda mám tuto zprávu uvádět jako zajímavost či kam ji zařadit. Všiml jsem si v poslední době, že v některých článcích, kde se popisuje návod na chov či odchov...

 Venkovní nádrže

 Venkovní nádrže

No tak nevím, nevím, jeden den čtu, že se buďto při oteplení uvaříme, nebo upečeme a hned druhý den vyjde článek, že spějeme do doby ledové… Už je to v dnešní době tak, téměř veškerá média soutěží o sledovanost a tak se asi všeobecně rozhodlo, že se bude strašit a...