Údržba akvária, je to skutečně tak pracné?

19.05.2018 | Žádné komentáře

Údržba akvária se nám stane snadnou, pokud pronikneme do tohoto oboru hlouběji a pochopíme to, oč v akvaristice z tohoto pohledu vlastně jde. Údržba akvária či akvárií je v různých režimech různá. Jinak se budeme starat o akvárium v obchodu, jinak v líhni a jinak bude vypadat údržba akvária v našem domově.

Je pochopitelné, že akvária v obchodech jsou velmi zatížena množstvím ryb i jejich druhy. Ve větších obchodech je umístěno a prodává se i pět set druhů ryb a podle toho taky musí být plán údržby vypracován. Je ale pravdou, že pravidelnost a frekvence časté údržby je zavedena každodenní praxí a tak se pracovníkům, kteří mají taková zařízení na starosti, ani nezdá, že by byla údržba jakkoliv složitá či pracná. Jde o to, aby byla voda v nádržích čistá, skla též a nabízené druhy ryb v pořádku hlavně po stránce zdravotní a celkové vitality.

V líhních jde o udržení chemické stálosti vody ve vyhovujících mezích. Jde o pH a zvláště pak o přijatelnou hladinu dusíkatých látek. Toto je ostatně všeobecná starost a vůbec základní problém akvárií začínajících akvaristů. Tyto úlohy vyřeší odpovídající filtry a častá obměna vody za čerstvou. Pokud používáme vodu měkkou, je nutné každodenní monitorování hodnot, neboť příliš měkká voda je značně nestabilní. V tomto též velmi dobře pomáhá konduktometr, kde si můžeme během několika vteřin ověřit vodivost vody. Po nedlouhé praxi v konkrétním prostředí a seznámení se se zákonitostmi této hodnoty odečteme zároveň i některé další hodnoty. Dále je nutné odečíst pH hodnoty, které je možné snadno změřit titrací. Z nabídky DAJANY je velmi dobře a snadno použitelný „ph TEST KIT“.

V akváriích s velkým množstvím ryb je lépe nečekat na zvyšování hladiny dusíkatých látek a raději pravidelně obměňovat vodu v nádržích za čerstvou. Tomuto je možné se vyhnout tím, že zavedeme trvalý průtok temperované čerstvé vody, který tuto problematiku řeší. Pokud ale nemáme levný zdroj teplé vody, je taková praxe dosti nákladná.

Domácí pohledové akvárium, které slouží jako dekorace, nebo objekt hobby zájmu majitele, je na údržbu nejméně náročné. Pozor ale, nepíšu v tomto případě o nádržích se speciálními účely, které mají kus od kusu i speciální nároky na provoz a už vůbec ne o akváriích mořských.

Je s podivem, že se i ještě v dnešní době najdou takové případy, kdy majitelé akvária doslova čekají na to, až jejich ryby v akváriu zahynou a následně si jdou zakoupit nové. Stává se to tam, kde lidé neberou vůbec v úvahu biologické zákonitosti chovu ryb v akváriích a jejich reakce bývá taková: „To já na nějaké studování nemám kdy, raději si sem tam koupím nové ryby“. Jde o celkové nepochopení akvaristiky jako takové. V tomto případě jde spíše o obměnu dekorace jako kusu, nic to nemá společného s chovatelstvím… No a právě v podobných případech se akvárium „čistí“ pouze v tu dobu, kdy se jde na nákup nových ryb. Ty „staré“ pošly. Je to taková drsná představa, ale v mnohých případech to tak bývá. Přitom by „ty staré“ ryby v akváriu při alespoň občasné údržbě žily ještě několik let!

Pochopení biologie akvária nás potom vede k tomu, že dekorační nádrž není v podstatě nutné nějak složitě udržovat. Mezi akvaristy se potuluje taková poučka, že správně a znale vytvořené akvárium by fungovalo samo o sobě bez jakéhokoliv zásahu akvaristy. Je to sice nepatrně přehnaná představa, ale téměř skutečně proveditelná. V tomto případě jde o znalost biologických vztahů mezi organismy jak rostlinnými tak i živočišnými v závislosti na chemických procesech.

Návod na téměř neúdržbové akvárium není složitý, jen je nutné dodržovat některé zásady. Ty ale odvisí od našich znalostí a tak je dobré si alespoň některé základy osvojit a třeba napsat k nám do DAJANY, nebo si obstarat některou z odborných knih. Mimochodem, knih s touto tématikou je dnes mnoho, ale pozor, jen málo z nich je skutečně dobrých. Jak tedy postupovat, abychom neměli s našimi domácími nádržemi tolik práce?

V první řadě jde o velikost nádrže. Malá akvária nejsou vhodná a tak doporučuji alespoň 60l, ale i to je již na hraně únosnosti A proč? Malé množství vody je po stránce biologické a potažmo i chemické nestabilní a má malou setrvačnost. Tedy je dobré začít alespoň se stolitrovou nádrží.
Především TRPĚLIVOST!!! Pozor, dále je dobré zjistit, jaké ŽIVÉ rostliny nám v tom našem prostředí budou vyhovovat a pokud nejsme skuteční specialisté, zvolte ty, které nemají s umístěním v akváriu problém a dobře rostou.
Dále je nutné si uvědomit, jaké ryby podle velikosti hodláme chovat. Ve stolitrové nádrži můžeme chovat buďto jeden pár středních cichlid, nebo sto neonek. Ten příměr je velmi všeobecný, ale výstižný. Vždy je lépe v zarostlé nádrži chovat malý počet ryb. Pokud toto dodržíte, nebudete mít s údržbou problém.
Pochopitelně je nutné zvolit odpovídající filtr, osvětlení i vytápění, ale to je velmi podrobně popsáno v ostatních článcích, postačí jen snadno vyhledat.
Velmi důležité je též podávání potravy a její množství. Toto je určující pro další vývoj akvária a není to vůbec snadná část akvaristiky. Nadměrným množstvím podávané potravy velmi zvyšujeme nadbytečný obsah dusíkatých látek v akváriu a tím vlastně celému biologickému systému měníme režim. Dále se mění i projevy řas, zdraví ryb a celkový projev akvária. V tu chvíli je skutečně nutné akvárium začít udržovat častěji, ale je to zcela zbytečné, rybám nijak nepřilepšíte, naopak, velmi rychle se jim zkracuje délka života a strádají z neodpovídajícího prostředí.

Jiří Růžička

Foto: Dobře vedená bezúdržbová průtoková nádrž, 2500 l. Rostliny nad akváriem čerpají živiny rovnou z něho a zároveň vodu v nádrži zbavují velmi účinně dusíkatých látek.

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Květen 2018
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...

Vzkazy 2023/20

Vzkazy 2023/20

  Když budu psát něco o řasách a jejich výskytu v akváriích, mnozí se chytí za hlavu a řeknou si, no ještě toho trochu… Řasy jsou skutečně začasto značným problémem a hlavně pro ty, kteří ještě nepronikli do tajů akvaristiky a bojují ve svém akváriu s mnoha...

Vzkazy 2023/19

Vzkazy 2023/19

Pana Ondru nepotěším a pokud má někdo podobné trable s rybami, musí tuto informaci přijmout ať chce či ne. Pan Ondra mi telefonoval a potřeboval doporučit léčbu podivně se chovající rybě. No a myslím, že by bylo dobré o tom napsat několik řádků i pro naše čtenáře....

Rozmnožování ryb

Rozmnožování ryb

U většiny ryb, a to jak mořských i sladkovodních, dochází k rozmnožování tzv. vnějším oplozením. Co to znamená? U těchto druhů ryb dochází k oplodnění jiker, tedy vajíček, až ve volné vodě, kdy samička vypustí jikry do vody a sameček v tu chvíli uvolní spermie a...

Vzkazy 2023/18

Vzkazy 2023/18

Je to zvláštní pocit… Před časem jsem navštívil akvaristu, který měl vzorně vedené akvárium, vodu víc než křišťálovou, malé množství rostlin, ale velmi dobře rostlých, obložených velkými křemeny a mezi nimi plavaly ryby několika druhů. S tím, že bychom měli v jedné...

Vzkazy i to ostatní

Vzkazy i to ostatní

Nechtěl jsem, ale musím! S nadsázkou hlásím, že začínáme osmnáctý rok Článků…   Nejsem si jist, zda mám tuto zprávu uvádět jako zajímavost či kam ji zařadit. Všiml jsem si v poslední době, že v některých článcích, kde se popisuje návod na chov či odchov...

 Venkovní nádrže

 Venkovní nádrže

No tak nevím, nevím, jeden den čtu, že se buďto při oteplení uvaříme, nebo upečeme a hned druhý den vyjde článek, že spějeme do doby ledové… Už je to v dnešní době tak, téměř veškerá média soutěží o sledovanost a tak se asi všeobecně rozhodlo, že se bude strašit a...