Vzkazy 2018/10

12.05.2018 | Žádné komentáře

Dnešní článek věnuji celý jednomu dopisu, ve kterém je hned několik dotazů. Jde zřejmě o naši stálou čtenářku, která se ale podepsala pouze písmenem M., a když jsem jí odepsal na její uvedenou internetovou adresu nekorespondující se zkratkou podpisu a objasnil některé podrobnosti této problematiky, systém mi dopis vrátil zpět. Takže vlastně ani nevím, komu píšu, ale ony dotazy jsou jasné a myslím, že budou zajímat více začínajících, tak jsem se rozhodl odpověď zveřejnit touto cestou.

Abych byl tedy koncepčně úplný, šlo o tyto dotazy: 1. Jak je to s tzv. březostí samiček u pavích oček a s teplotou pro ně? 2. Jak poznám u black molly, že je březí? 3. Vrátit samičku po porodu zpět mezi ostatní ryby? 4. Jak velký už musí být potěr těchto ryb, abychom je mohli vpustit mezi jejich rodiče? 5. Nevcucne je potom filtr?

Ten poslední, tedy pátý dotaz odpovím jako první, protože si myslím, že na něj vlastně odpovědět nelze, protože nevím, jaký filtr ona pisatelka používá, ale pokud jde o motorový filtr s tzv. nasávacími otvory, tak jistě vcucne a usmrtí. Pro potěr, a to všeobecně, se používají většinou vzduchem poháněné filtry s celoplošnou filtrační hmotou, tedy, pouze nasazenou na vodící trubici. Jde tedy o běžné a nejlacinější filtry skládající se pouze ze dvou dílů, z filtrační hmoty a z vodící trubice, na kterou je hmota nasazena. Tou tedy protéká voda celou její plochou a není tedy možné, aby je prudce protékající voda do filtrační komory „vcucla“.

Březost samiček u pavích oček se uvádí v literatuře snad již od počátku tak, že indikací je tzv. skvrna březosti. Není to celá pravda a obeznámí se s tím každý, kdo bude mít alespoň dílčí znalosti z praxe. Ona tmavá skvrna v oblasti řitního otvoru samičky nám zprostředkuje to, že se samička plní jikrami, a že je schopná přijmout sperma samečka, které ona vajíčka oplodní. Pozor tedy, tmavá skvrna ve zmiňovaném místě u samiček ještě není známka toho, že je samička oplodněná, a že porodí mláďata. Jasná známka ale je, když ona skvrna začne měnit barvu do téměř černé a zakulacené bříško se jí začne zvětšovat až do nepřirozené podoby. Znají to dobře všichni, kteří odchovávají tzv. „živorodé ryby“. Těsně před porodem, tedy den dva, se zadní část trupu samičky mění a není plynule zaoblená. Stěna povrchu těla oddělující jikry slábne, až dojde k porodu. Zde je dobré připomenout, že samička po jednom zdařilém oplodnění může porodit až několikrát zdravá mláďata aniž by došlo k dalšímu oplodnění. Další mnohé podrobnosti o tomto tématu je možné nalézt v dřívějších článcích.

Teplota vody u pavích oček není tím nejdůležitějším ukazatelem, protože pouze její hodnoty neudávají správnost chovu. Jednoduše je možné napsat, že k chovu i odchovu je možné použít teplotu od 21°C i nižší. Vždy je ale dobré při porodu zvýšit teplotu o 2°C. Pozor ale, příliš vysoká teplota, nad 26°C, velmi zkracuje délku života. To platí ostatně i u ostatních druhů ryb.
Jinak je tomu u venkovních chovů v letním období, kdy chov akvarijních ryb přechází do zcela jiných pravidel a pozná to každý, kdo takovou praktiku vyzkoušel. Zkrátka slunce mnohá naše poznání z vnitřních chovů ruší a nahrazuje mnohé, co našim chovancům nemůžeme dát i při tom nejodpovědnějším chovu. To je ale celá kapitola akvaristiky, která je již popsaná v Článcích a ještě rozhodně bude, protože si pozornost plně zaslouží.

Březí black molla je na tom podobně jako paví očko, jen s tím rozdílem, že se nemůžeme orientovat při posuzování březosti zabarvením těla, tak určujeme březost a její vývoj pouze změnou tvaru tělní dutiny. Ta se pochopitelně zvětšuje a těsně před porodem, tak jako u oček, se též deformuje a její pravidelně zakulacený tvar se viditelně změní. Zkušený chovatel pozná začasto i hodinu porodu…

Tedy aby bylo jasno, píšu zde o živorodkách nepravých, protože do těch právě patří paví očka i ostatní tzv. pseudoživorodky, jako black molly, velkoploutvé živorodky, platy a například i mečovky. Po porodu těchto ryb je dobré nechat samičky „odpočinout“, ale pokud by se měly vrátit do velkého hejna, je to možné. Ale z důvodu několikanásobného porodu bez účasti oplodnění si chovatelé samičky drží zvlášť po dlouhou dobu, protože samečkové z výše uvedených skutečností nejsou dále zapotřebí. Je ale pravda, že počet porozených mláďat při tomto stylu chovu klesá. Dělá se to proto, že chovatelé sledují čisté linie chovu a tímto je prakticky zaručena.

Velikost potěru, která je již bezpečná oproti nebezpečí pozření od jejich rodičů či jiných ryb není dána, ale živorodky samy o sobě nejsou schopné z fyziologických důvodů pozřít velká sousta a tak již po několika dnech dobře krmená mláďata je možné vrátit do hejna. Tedy pokud nechováme s dospělými živorodkami ještě jiné, větší či dravější druhy ryb. O kanibalismu těchto ryb jsem psal již mnohokrát a není nikdy zaručeno, že matka si na svých mláďatech nepochutná. Jde o genetické zatížení, variety i o vhodnou stravu. Ta, pokud je vhodně volená, z velké části vyloučí kanibalismus. Jde zejména o dostatek proteinů v krmivech. A tak je dobré sledovat i v popisech našich výrobků, kde tyto údaje DAJANA i z těchto důvodů uvádí.

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (4)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2018
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...