Rozumíme tomu? Dnes objasnění některých vzkazů i odpovědí

14.04.2018 | Žádné komentáře

Nastává čas změn projevu života v akváriích a zvláště pak výskytu všemožných druhů řas. Při každé změně ročního období, a to zvláště při přechodu zimy do jara, se v akváriích dějí změny spojené s oteplením, ale hlavně pak se zvýšením světelného toku. Ač si mnozí chovatelé myslí, že změny ročních období se v našich akváriích neprojevují, pravý opak je pravdou.

K tomu všemu nám pomáhají a jsou k dispozici nejnovější přípravky nabízené mnoha firmami, které se výrobou těchto formulí zabývají. Je ale pravdou, že i když jsou tyto pomůcky docela podrobně popsány a určeny ke konkrétnímu použití, vždy s nimi chovatelé nezacházejí podle jejich určení. Mnoho takových „pomocníků“ vyrábíme i u nás v DAJANĚ a snažíme se nabídnout skutečně fungující formy. Že ne vždy jsou používány k určujícím účelům je známo, a je to škoda, protože ve většině případů jde o odzkoušené přípravky a světe div se, skutečně znalými chovateli, kteří s DAJANOU spolupracují již po mnoho let. V mnoha případech dokonce spolupracují při vytváření ideí i konečného využití těchto prostředků.

To, že se dnes o tomto problému zmiňuji, není náhodou a vycházím tak i z korespondence, která nám do DAJANY chodí již mnoho let. Velký „háček“ je v diagnostice a v pojmenování situací, do kterých se naši chovanci dostávají. Těch možností je mnoho a lze si s většinou z nich poradit, ale určit skutečné příčiny, to je problém! A následně se dostáváme do situací, které bych rád dnes popsal a objasnil. Nelze například vyčíst z dopisu, o jaký zákal se jedná, popisuje-li ho začínající akvarista. Nelze určit na první dobrou, jaké že to tečky na rybách jsou? Nepoznáme nikdy, zda se pisatel ptá na potlačení plísně či bakterie, v těchto dotazech jde prostě o šedé potahy či chomáčky, ale to můžou způsobit obě tyto infekce, atd, atd… Zkrátka, bez další a další korespondence nelze v krátkosti mnoho těchto problematických situaci pochopit a hlavně, doporučit na jejich potlačení odpovídající přípravek.

Nejen z důvodu doporučení použití přípravků, ale i z důvodu zákona je každý výrobek popsán a označen. A právě v těchto popisech bývá někdy ten „zakopaný pes“ celé věci. Výrobce se snaží být stručný a srozumitelný z důvodu obsažnosti nařízených indicií a zároveň musí splnit některé odborné popisy, jež jsou též potřebné. A hle, je tu problém! Z mnoha důvodů se nás začasto naši zákazníci ptají, co že to je to či ono a co vlastně znamená to cizí slovo napsané v návodu na výrobku…

Je pravda, že v dnešní době lze téměř veškeré informace vyhledat na internetu, ale už ne tak jejich souvislosti a vzájemné působení. Je ale nutné pochopit, že v některých případech není vůbec snadné objasnit důvod toho či onoho působení jednotlivých přípravků. To, že konkrétní výrobek zamezuje růstu plísní, nebo že jiný potlačuje výskyt bakterií, či parazitárních infekcí je jasné, ale skutečný důvod proč tomu tak je, je většině chovatelů neznámý. Objasnit fungování jednotlivých komponentů skládajících dohromady účinnou formu přípravků, které ovlivňují tu či onu infekci či jiné problémové situace, je tedy velmi složité a většinou by takové objasnění ani chovatelům nepomohlo, neboť je spojeno s dalšími a dalšími výrazy či obraty, které nejsou v běžném životě používané.

Dostali bychom se tak do téměř neřešitelných situací a nekonečných smyček a doufáme, že plně chovatelům postačí námi doporučovaný postup při řešení mnoha problematik. V poslední době se rozpoutala diskuse nad poměrně novým výrobkem, který je velmi nápomocen při růstu rostlin a dokonce umí při dlouhodobém používání potlačit růst nežádoucích „černých řas“, tedy ruduchy, která je v téměř v každém akváriu a dělá problém zvláště tam, kde klademe důraz na estetický dojem. Jde o výrobek pod obchodním pojmenováním „LIQUID CARBON“.

Tento přípravek je určen právě k těm účelům popsaným výše. Jde ale o poměrně složitý chemický proces, při kterém dokáží rostliny lépe komunikovat s prostředím a využít jak živiny, tak i lépe své schopnosti spotřebovávat z vody dusičnany. Tento vztah je pro akvárium velmi výhodný, protože právě zvýšený obsah dusíkatých látek do určité koncentrace miluje ona téměř nenáviděná ruducha.

Musím napsat, že působení tohoto přípravku na růst rostlin je při odpovídajících podmínkách viditelný velmi brzy, ale potlačení růstu ruduchy trvá několik měsíců. Pokud ale nechceme tak dlouho čekat, mám pro všechny chovatele a milovníky krásných akvárií dobrou zkušenost a vzkaz. Kombinujte použití „LIQUID CARBONU“ s pravidelnou obměnou části vody v akváriu za čerstvou. Celý proces urychlíte a ruducha nebude mít prostor se dále množit. Její růst tím zabrzdíte a znemožníte její další růst. Nakonec dojde i na její celkovou likvidaci.

Tento přípravek jsem zkoušel více než půl roku a musím se přiznat, že mám v některých nádržích též bohatý porost ruduchy, ale přibližně po třech měsících se po podávání LIQUIDU CARBONU začaly kusy ruduchy válet po dně akvária a stačilo je pak odsát odkalovací hadicí. Po dalším měsíci se v akváriu ruducha téměř nevyskytovala, rozpadala se. Toto jsem prováděl speciálně z důvodu posouzení tohoto výrobku, a protože mám s těmito řasami letitou zkušenost a sám výrobky DAJANY doporučuji našim zákazníkům, byl jsem rád, že mohu pro likvidaci a potlačení tohoto nevítaného hosta našich akvárií doporučit skutečně fungující přípravek. POZOR ale, opět zdůrazňuji, skutečně úspěšní budete, když po časté obměně vody (alespoň čtyřikrát týdně 10% vody v akváriu) přidáte „LIQUID CARBON“. Potom můžete skutečně očekávat ústup ruduchy z akvária. Při pravidelném odsávání vody pak povalující se zbytky rozpadlé ruduchy odkalujte ze dna.

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Duben 2018
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...