VZKAZY 2018/2 – Profesní akvaristika a zdraví psychické

13.01.2018 | Žádné komentáře

Bohužel už to dnes tak chodí, že akvarijní ryby se v obchodech prodávají ponejvíce importované a ryby od tuzemských akvaristů ubývají a dalo by se napsat, že kvapem. Je to vše následek odcházení akvaristů do „akvaristického důchodu“, myslím tím, že mnoho našich kolegů akvaristiku pověsilo na hřebík a to i z toho důvodu, že na odchov ryb už nemají tu dostačující energii. Co potřebuje takový akvarista za energii, řekne si mnoho těch, kteří to nikdy nezkusili, ale potřebuje – a to velmi.

 

Dokonce by mnoho z těch kritiků ani nevěřilo, že je akvaristika velmi náročná na psychiku a v kombinaci s fyzickou náročností je to přece jen pracná profese. Píšu pochopitelně o profesní akvaristice, o tom, že takový chovatel odevzdá svoji duši i tělo těm sice krásným, ale náročným čudlám zcela a začne se jimi nadále živit. Zní to sice tak trochu „mlsně“, ale je to přesné pojmenování situace.

 

Pro člověka, který má akvaristiku již v povaze jde vše lépe a dokonce radostněji, ale ten, který si ji vybral pouze jako možnost výdělku, neuspěje. Ne že by nedokázal všelijaké ty kejkle s odchovy apod., ale nevydrží právě z důvodu již zmiňovaného psychického zatížení. Tuto část nároků na vykonávání našeho řemesla většinou začínající adepti podceňují a po krátkém čase se se svými ideály i výdělečnou činností loučí.

 

Již několikrát jsem na těchto stránkách o podobných věcech v souvislosti s akvaristikou psal a je vždy velmi smutné, když vyslechnu podobný příběh plný hořkosti nad tím, že kdosi něco takového prožil. S mnoha akvaristy se setkám v obchodě i jinde a za mnohá léta jsem podobných příběhů vyslechl nemálo, ale ne vždy měly ty příběhy se smutným koncem tak skončit. Jde zkrátka o vytrvalost a o to, zda se opravdu do tohoto mokrého světa všici hodíme. Moje poslední zkušenost byla o to více smutnější, že končila onou větou, kterou nemám skutečně rád: „To kdybych vás potkal dřív!“

 

Takto špatně končící pokusy nejsou ale vždy nutné. Kombinace povahy v našich kruzích je sice tak trochu výjimečná, nebo snad méně běžná, ale lze se tomu náročnému prostředí docela dobře přizpůsobit a nekončit hned při prvních neúspěších. Píšu dnes nikoliv o neúspěších v chovu, neboť přepokládám, že na profesní cestu akvaristiky se vydá již alespoň řádově vyspělý akvarista. Píšu o obchodních a ekonomických zkušenostech. Neboť ty jsou pro naší profesní činnost velmi důležité.

 

Postačí si představit chovatele, který má plné nádrže ryb a má problémy s jejich odbytem. Je to svízel o to víc problematická, že v obchodech mají v mnoha případech úmluvy s dodavateli, tedy s velkoobchody, které si odběry podmiňují nejrůznějšími omezeními. Je potom velmi složité dokazovat, že ryby byly infikované zrovna tím či oním dodavatelem, když je jich více.

 

Vzpomínám na léta, kdy jsme si v klubech říkali, že je na západ od nás nedobrá situace v tom, že se ryby do obchodů dostávají téměř výhradně z velkoobchodů importované z celého světa. Šlo a jde pochopitelně o nejrůznější infekce. Tato situace je sice velmi dobrá pro specialisty a to z důvodu obstarání nových a třeba i vzácných druhů ryb, ale nikoliv pro běžné akvaristy, kteří mají doma v akváriích několik ryb a chtějí si stav doplnit novými druhy. Ti se zkrátka s novými infekcemi nesrovnají, zvláště když nepoužívají pro nově zakoupené ryby karanténu, bez které si nedovedu dnešní akvaristiku vůbec představit! Co se nakonec stane s chovem nepoučeného akvaristy? Ten logicky přijde nejen o nově zakoupené ryby, ale i o ty, které měl v akváriu již třeba několik let…

 

Při počátečních neúspěších není třeba ihned pomýšlet na nejhorší! Je důležité překonat neúspěchy a drát se doslova dál a dál. Už je to tak v tom našem světě zařízené, že na konci ocitneme sice vždy, ale je třeba ho posunovat až do doby, kdy jsme si zcela jisti, že dál už nás nic dobrého nečeká a to není rozhodně případ prvních neúspěchů.

 

A něco ze zkušeností nakonec. Nikdy se neuzavírejte, ptejte se, najděte si kolegu, který bude ochotný se s Vámi bavit a třeba nabídne řešení. Těch možností je ještě více, ale ne vždy se o těch správných dozvíme zrovna v době, kdy je nejvíce potřebujeme. Akvaristika je sice poměrně dosti uzavřený svět, ale ne tak zcela a tak neházejte pověstnou flintu do žita a třeba zavolejte či napište, jsme tady pro Vás, a pokud to bude v našich silách, jistě poradíme.

 

Byla by veliká škoda, kdyby se akvarijní ryby v našich obchodech objevovaly pouze z velkoobchodů importované. Historie naší akvaristiky je skvělá a naši učitelé byli velmi významní odborníci a tak bychom popřeli jejich vzkaz pro budoucnost akvaristiky u nás!

 

Jiří Růžička

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Leden 2018
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...