Vzkazy 2018/1

6.01.2018 | Žádné komentáře

První Vzkazy v tomto roce budou odezvou na konec roku, to proto, že se v Článcích objevovala témata na téma Vánoce a ukončení právě toho roku starého.

 

Závojnatky a jejich projevy v době vánoční

 

Je to tak trochu s podivem, ale snad nejvíc dotazů mně chodí do pošty na téma závojnatky koncem roku. Ten podiv nevychází pouze z dotazů samotných, ale i z osobní zkušenosti, kdy se zrovna v tomto čase závojnatky aktivně projevují a začasto se chystají do tření. Vysvětluju si to tak, že máme o svátcích asi všeobecně více času i na údržbu akvárií včetně krmení a po vydatné údržbě akvária, obměny části vody v akváriu za čerstvou a údržbě filtrační hmoty se není čemu divit. Závojnatky mají potom spoustu energie a signál ke tření se automaticky kladně projeví právě ve třecí aktivitě. Děje se tak po výměně vody za čerstvou a to z toho důvodu, že silně odstraníme dusíkaté látky ve vodě a to právě zředěním vody v akváriu za nezatíženou vodu z vodovodního řádu.

 

Pokud budete potřebovat doporučení, nebo přímo zkušenost se třením závojnatek a jejich odchovem, vyhledejte zde na stránkách tyto články podle popisu ve vyhledávači. Článků s touto tématikou je zde více a jistě tam najdete vše potřebné… No, a kdyby náhodou ne, tak se ozvěte buďto telefonem, což bývá nejúčinnější, nebo napište.

 

Zákaly vody v nově zařízených akváriích

 

Je to téma opět po svátcích velmi diskutované, ale nikoliv tragické či zhoubné. Všichni asi toužíme po akváriu s vodou čistou a hlavně plnou zdravých ryb. Není problém tohoto dosáhnout, ale musíme zkrátka znát základní postupy. O této tématice je zde také mnoho článků, ale přece jen…

 

Každé akvárium, které zakládáme a postrádáme-li ony základní informace, tedy většinou se to stává u začínajících, prodělává tzv. „začátečnickou rýmu“. To je právě ten šedavý zákal, který se vytvoří hned druhý, nebo třetí den v čerstvě založeném akváriu. Není to žádná pohroma a následky také nebývají závažné, ale pozor! Pokud se zachováme podle již známých pravidel.

 

Tento zákal bývá zaviněn neznalostí péče o tak malou biologickou formu, jakou je akvárium. Nově založená akvária začínají dobře „fungovat“ až po několika týdnech provozu. A to až tehdy, utvoří-li se v celém systému dostatek bakterií, které dokáží udržet vodu v dobře průhledném stavu. Píšu-li „v celém systému“, mám tím na mysli interiér akvária včetně filtru, který ne vždy bývá uvnitř. Pokud přijmeme tu myšlenku, že filtr v akváriu je vlastně něco jako srdce akvária, budeme opět o kousek dále poznání.

 

Ve filtrační hmotě filtru se tvoří „to“ nejpodstatnější tak přibližně osm týdnů + -. To až obsadí filtrační hmotu bakterie, které dále dokáží udržovat vodu v akváriu průhlednou a přijatelnou pro živočichy, které v ní chováme. Pokud ale naše nově pořízené akvárium ihned zatížíme množstvím ryb a začneme krmit několikrát denně a to ještě ke všemu vydatně, během krátké doby se vytvoří šedavý zákal, který je právě důsledkem takového chování. Tyto zákaly jsou zaviněny invazivním výskytem biologických kultur, většinou nálevníků.

 

Jak z problému? Ihned přestat krmit, odkalit dno, doplnit akvárium vodou a čekat. A pokud jsem napsal, že toto „onemocnění“ akvária považuji za rýmu, tak i z toho důvodu, že trvá přibližně stejně dlouho její eliminace, jako rýma u lidí. Tedy pět až sedm dní. Ihned po této kůře, a to tehdy, je-li již voda čistá, začneme opatrně krmit a to nejvíce jednou denně ráno.

 

Nadále by mělo být již vše v pořádku. Pokud ale i přes takto provedenou údržbu akvárium stále „zlobí“ a voda se nečistí, bude „pes“ zakopán asi jinde a tak bychom měli vědět ještě více informací, ale to bychom se dostali do velmi spletitých kasemat akvaristiky a rozhodně bude lepší, pokud napíšete či zavoláte. Řešení jistě nalezneme.

 

A nakonec jednu perličku: nápadně prohnutá skla po napuštění akvária. Na to pozor! Nemám k tomuto konkrétnímu případu zrovna dost informací, ale doufám, že onen člověk zavolá, nebo mě jinak kontaktuje. Odpověděl jsem mu ihned, pokud již nebylo pozdě. Na tyto stránky odpovídám proto, že by to mohlo zajímat i více našich čtenářů.

 

Horní hrany skla by u akvária po napuštění neměly být rozhodně znatelně prohnuté. Sklo, většinou u menších akvárií „SPECIÁL“, u větších „FLOUT“, a jeho síla by měla být tak zvolena, aby tomuto zabránila. U většiny akvárií se dnes již lepí podél horních hran akvárií skleněné zpevňovací lišty, které tomuto zabrání. Pokud se nám po napuštění sklo na horní hraně extrémně prohne, hrozí jeho prasknutí. Takové akvárium lze použít jako akvaterárium s menším množstvím vody, ale nikoliv pro trvalý provoz běžného akvária. Buďto bylo použito nekvalitní levné sklo, nebo jeho tloušťka byla nevhodně zvolena, ale v každém případě je to špatně!

 

Přeji všem chovatelům v tomto roce hodně úspěchů a hlavně co možná žádné prasklé akvárium!!!

 

Jiří Růžička

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Leden 2018
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...