Regenerace filtrační hmoty a její výměna

15.07.2017 | Žádné komentáře

Před nedávnem jsem měl rozhovor se zákazníkem, který si stěžoval, že ty filtry, které se dnes vyrábějí, nestojí za nic, a že má vodu stále zakalenou, i když je často mění. Když jsem se ptal, jak často k výměně dochází, říkal, že je musí měnit téměř každý měsíc! Znalý akvarista již jistě pozná, co je na tom všem špatně a co se musí změnit, aby k zákalům nedocházelo. Protože se ale dotazy na podobné téma po celou dobu našich kontaktů s akvaristy opakují, některé důležité body s touto tématikou shrnu.

 

Především oddělím slovo filtr od pojmu filtrační hmota. Filtr je kompletní technické vybavení akvária a je jich mnoho tipů, filtrační hmota je součást filtru a je v celém procesu filtrování vody velmi důležitá. Je sice pravda, že slovo filtr je již dnes v akvaristice termín zaběhlý, ale mně se spíše zamlouvá slovo regenerace už z toho důvodu, že filtrování je v podobném smyslu spíše pojem pro oddělení mechanických nečistot. Mimochodem, význam slova filtr je tak rozsáhlý, že si každý může pod tímto pojmem vybavit velmi rozdílné funkce. Najdeme je v matematice, chemii, fyzice, elektronice a v mnoha jiných oborech vědění.

 

V našem případě jde o „biochemickou továrnu“, která regeneruje protékající vodu a transformuje toxické druhy látek v takové, které jsou v akváriu dále použitelné, například jako upotřebitelné látky pro růst rostlin. Tyto látky v akváriu vznikají rozkladem organické hmoty a zvláště pak při překrmování, což je velmi rozšířeným nešvarem. Je ale pravda, že zrovna tak filtrační hmota odděluje a shromažďuje mechanické nečistoty z vody. Filtr v akvaristickém pojetí má tedy více funkcí a je v běžné akvaristice téměř nepostradatelný a v každém případě pro provoz akvária užitečný.

 

Pokud se tedy soustředíme na filtrační hmotu jako takovou, její význam je rozsáhlý a umožňuje nám poměrně slušný komfort ve směru chovu akvarijních ryb a živočichů vůbec. Je jen důležité, zvolit ten správný objem, typ filtrační hmoty a mocnost průtoku vody v poměru nejen k objemu samotného akvária, ale i k záměru chovu.

 

Je ale zřejmé, že snad žádná hmota není v tomto smyslu použitelná donekonečna a tak je nutné filtrační hmoty čas od času udržovat, regenerovat. Dala by se použít rovnice, která by demonstrovala tento proces, ale to bychom se zcela zbytečně ocitli na tenké půdě. Jasné je, že čím mocnější průtok, tím musíme mít větší objem filtrační hmoty. Takto je možné uvažovat ale v případě, kdy budeme skutečně regenerovat silně znečištěné prostředí, například odchovné nádrže s mnoha kusy plůdku. Pokud ale vytvoříme v dobré víře neodpovídající filtr, například mnohem větší, než vyžaduje konkrétní nádrž, nebude nám moc platný.

 

Ve filtrační hmotě se usazují kolonie bakterií, které jsou protékající, tedy zjednodušeně znečištěnou vodou z akvária živeny a nemají-li dostatek živin, nevytvoří se jich potřebné množství vzhledem k ploše filtrační hmoty. V tu chvíli přestanou plnit svoji funkci a filtr nepracuje tak, jak bychom potřebovali.

 

Budeme-li ale často obměňovat filtrační hmotu za novou, dostaneme se do podobného stavu, protože tzv. aktivace na potřebný stav trvá několik týdnů a právě v tu chvíli filtrační hmotu vyměníme. V tom je taky odpověď na stížnost onoho zákazníka, kterou jsem uvedl na začátku článku. Filtrační hmota je tedy v přeneseném slova smyslu živá a i tak k ní musíme přistupovat. Aktivování filtrační hmoty můžeme zkrátit až na polovinu použitím bakteriálních kultur od DAJANY a to hned v několika podobách. Tyto přípravky je možné najít v rubrice pod názvem „PRODUKTY“ a dále pak „sladkovodní akvárium“.

 

Údržba filtrační hmoty spočívá v jejím pravidelném propláchnutí čistou vodou. V žádném případě nevyvařujeme, nepřidáváme savo ani jiný desinfekční přípravek. Tím bychom potřebné bakterie umořili a pravá funkce by byla zmařena. Tuto údržbu provádíme pravidelně s tím, že filtr nečistíme tzv. „do krve“. Postačí pouze propláchnout a použít dále.

 

Po nějakém čase se začne každá hmota rozpadat a to je doba, kdy přistoupíme k její výměně. A zase platí ono pravidlo, že nová filtrační hmota je skutečně co platná, až když je opět aktivovaná a tak ještě než budeme starou vyměňovat, nejméně měsíc předem si tu novou aktivujme, jinak bude neustále docházet k zákalům.

 

Jiří Růžička

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červenec 2017
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...