Vzkazy 12/2017

10.06.2017 | Žádné komentáře

V dopise od paní Ireny jsem byl požádán o některé odpovědi, které by ale samy o sobě nebyly téměř k ničemu a tak jsem vybral již použité odstavce z dávno vydaných článků, které se ale dobře hodí zrovna pro tento účel.

 

Konkrétně jde o jikry, práci s nimi a o volná embrya v eleuterembryonální fázi. To je embryo, které se právě vylíhlo z jikry a ještě není schopno samostatně přijímat potravu. Využívá tedy živiny pouze ze žloutkového či živného váčku.

 

Dá se říci, že nejrozšířenější způsob oplodnění rybí jikry je vnější. Pojem vnější oplodnění znamená, že odložené jikry z těla samičky jsou oplodněné samčí pohlavní buňkou (spermií), až ve vodě, tedy mimo tělní dutinu samičky.

 

Jiný způsob oplodnění rybího vajíčka (jikry), je tzv. vnitřní. Děje se tak u živorodek, tedy u ryb viviparních i u ryb vejcoživorodých, tedy ovoviviparních. Vnitřní oplodnění u těchto ryb probíhá tak, že se při páření dostanou spermie do těla samic a již tam oplodní zralé jikry.

 

Další způsob rozmnožování se nazývá obojetnictví (hermafroditismus). To je ale u ryb poměrně vzácné a je známo pouze u několika málo druhů.

 

Pro náš článek je důležitý první způsob a tím je vnější oplodnění.

 

Způsoby vnějšího oplodnění jsou nesčetné a rafinovanost, s jakou si některé druhy ryb během svého vývoje poradily se samotným aktem reprodukce, je až neskutečně vynalézavá. Tyto návyky jsou velmi staré a vycházejí ze samotné historie vývoje rybího druhu.

 

Akvaristé dobře vědí, že některé druhy ryb jsou na podmínky, které potřebují ke tření, velmi náročné a některým zase stačí pouze základní životní prostředí v akváriu. Jenže, ono nejde pouze o to, abychom rybám připravili vhodné prostředí pro jejich zdárné vytření. To je pouze primární fáze odchovu. Stejně a neméně důležité, je též následně zajistit vše pro zdárný vývoj rybích vajíček, jiker. Toto nepočká, a jakmile se ryby vytřou, čas nekompromisně odměřuje dobu potřebnou pro jejich vývoj. V této fázi odchovu je rybí vajíčko velmi zranitelné. Nejde pouze o zdárný vývoj z hlediska biologického. Jikry jsou též velmi dobrou potravou nejen pro ostatní druhy ryb, nebo často i rodičovského páru, ale pro většinu obyvatel vodní říše od jednobuněčných živočichů až po savce. Pochopitelně nemohu nejmenovat též vodní ptáky. Možná Vás překvapí, že k požíračům jiker patří i medvědi. Jsou to velcí labužníci a zajímají se zejména o jikry lososů.

 

Ale abych se vrátil k tématu. Starost o snůšku jiker je jednou z velmi odborných a citlivých oblastí akvaristiky.

Jde v podstatě o dvě možnosti. Připravit rybám takové prostředí, aby se v něm byly schopny o jikry postarat samy, nebo vzít starost o vajíčka do vlastních rukou.

V tom prvním případě mám na mysli ryby, které takový projev mají vrozený. Jako příklad za všechny uvedu cichlidy. V článku o skalárách jsem popisoval odchylky a změny v chování některých druhů ryb v souvislosti se zajištěním svého vlastního potěru. Děje se tak často u druhů ryb chovaných mnoho generací v zajetí.

Je-li však tento základní pud u ryb zachován, dovedu si sotva představit lepší zaopatření jiker.

Často však nezbude jiné řešení, než se ujmout rodičovství a to břemeno starosti o jikry vzít na sebe.

Na tomto místě musím znovu upozornit na to, že zkušenosti a odborné znalosti s výtěry ryb jsou bezpodmínečné. Jak já, tak i kolega Ing. Filip z poradny často upozorňujeme na nezbytnost studie alespoň základních podkladů a znalostí o chovu akvarijních ryb, v tomto případě o jejich rozmnožování. Zkrátka jde o to, přečíst si tu správnou literaturu.

Vždyť bez alespoň základních znalostí etologie ryb by ani ti nejzkušenější akvaristé nebyli schopni odchovat nové, právě objevené druhy.

Před prvovýtěry se musí vzít v úvahu nejen základní znalosti o rybím druhu samotném. Jde též o to, seznámit se s domovským prostředím ryb, jeho specifikami a třeba i odchylkami. Dnes jsou díky akvaristice po této stránce známy poměrně dobře mnohé kouty Země a tato znalost potom přispívá ke zdárným výsledkům při chovu i odchovu nových druhů nejen akvarijních ryb.

 

Rád bych uvedl příklad na rybě, jejíž reprodukce byla mnohá léta tajemstvím a i dnes patří k tzv. problematickým rybám. Jedná se o neonku obecnou, či tetru neonovou, jak chcete. Je pravda, že v dnešní době se již všeobecně ví “jak na ni”, ale přiznám se, že i když mám za sebou nepočítaně výtěrů této nádherné ryby, mnohdy mě ještě překvapí.

 

K tomuto doporučuji články z 13.10.2006, 22.10.2006, 2.11.2006 a 14.11.2006. V těchto článcích jde konkrétně o tetru neonovou, ale je to pro představu konkrétní popis toho, co odchov mnoha druhů akvarijních ryb potřebuje ke své zdárné reprodukci.

Doporučuji takový postup, při čtení si zapisovat jednotlivé úkony ve kterých si nejsem jist s postupem a po přečtení všech čtyř článků se pídit po objasnění. Můžete i zavolat, nebo se ptát po mailu, ale to je zdlouhavé.

 

Jiří Růžička

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

1/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Červen 2017
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...

Vše dobré do roku 2024 přeje kolektiv DAJANY   Karáskové jako škodiči a karáskové jako miláškové   Karas obecný - Carassius carassius, karas stříbřitý – Carassius gibelio, karas zlatý – Carassius auratus, Závojnatka – Carassius auratus auratus, karas...

Vzkazy 2023/28

Vzkazy 2023/28

Nejprve pěkný pozdrav všem chovatelům a akvaristům zvlášť. Štědrý den se kvapem blíží a mnozí z nás si oddychnou, až zasednou ke svátečnímu stolu, že to vše mají za sebou a u mnohých teprve zavládne ta pravá sváteční nálada a chvíle klidu.   Akvaristika je ale...

Může se ryba utopit?

Může se ryba utopit?

Případný úsměv nad dnešním titulkem není na místě. Ryby se skutečně můžou utopit a dokonce se to stává v akváriích poměrně často. Tedy nejen v akváriích. Stane se to vždy, když červené krvinky v krvi přestanou mít schopnost zásobovat tělo kyslíkem. Zkušenější už...