Vzkazy 10/2017 – DIAGNOSA konkrétně

20.05.2017 | Žádné komentáře

Je až tajemné, jak funguje magie kolem článků a našich vzkazů. Jen jedno předpokládám a to, že vše kolem není sehráno podivnými cestami osudu.

Není to tak dávno, kdy jsem upozorňoval na aplikaci léků a používání mnoha druhů „barevných vodiček“, co jich na trhu je. Sám používám výhradně tyto přípravky od DAJANY a to z toho důvodu, že se mi plně osvědčily a také pro ověřování jejich kvality i z toho důvodu, že je prezentuji na veřejnost. Dnes jde ale o to, jaké přípravky k jakému účelu použít…

 

Je totiž jasné, že odpovídající přípravek by měl na ten určitý neduh zabrat. No, je tomu sice tak, ale… Ta ale se vyskytují vždy, když se o něčem v textu pochybuje. Ono není vždy jasné, co vlastně v akváriu potřebujeme napravit, tedy, co napravit ano, ale je to skutečně to, co si myslíme a tedy, jaké léčivo či přípravek k nápravě vybereme? To je velmi důležitá úvaha a bez správnosti diagnosy se nápravy nedobereme.

 

Zrovna tento týden jsem řešil s jedním zákazníkem problém, který se zpočátku zdál být poměrně jasný, ale postupem času jsem zjistil, že k nápravě nedojde snadno. Šlo o to, že se v akváriu začaly ryby chovat podivně a za krátký čas některé „seděly“ na dně a ostatní se držely v rozích na hladině. Jako u ostatních problémů, doporučil jsem majiteli akvária, aby přinesl co nejdříve ryby ve sklenici ukázat. Tak se i stalo a za hodinu jsem měl v ruce třílitrovku s vodou z akvária a několika zuboženými rybami. Šlo o druhy Trichogaster leeri, Xiphophorus helleri a jednu kardinálku, to pouze pro představu.

 

Ryby byly potažené šedým povlakem a bakterie si na nich již velmi libovaly. Ty ryby byly několik hodin před úhynem. Co mě ale zaujalo, byla ona voda z akvária. Měla podivnou barvu, která nešla snadno určit. Ptal jsem se, proč je voda tak zabarvená. Odpověď byla zoufalá. Onen člověk již týden lil do vody jednu „barevnou vodičku“ za druhou. Za „léčbu“ dal již několik set korun a stejně „to nezabralo“, jak říkal.

 

Abych neuváděl další téměř zbytečné údaje, šlo pouze o to, že ten člověk zanedbal údržbu akvária a nadměrný obsah dusíkatých látek v akváriu způsobil porušení imunity ryb, ty prodělaly ztrátu ochranného balu, tedy slizu a následně to byla již pouze otázka času, kdy se vše z hlediska jejich zdraví zbortí. Tedy, žádné zázračné přípravky by nepomohly! Zoufalý obraz jejich zdravotního stavu způsobil majitel akvária sám, a ještě ke všemu vše podpořil svou terapií.

 

V tomto případě stačilo provést pravidelnou údržbu filtru a hlavně obměnit alespoň třetinu vody v akváriu. V těchto případech se ještě provádí důsledná údržba dna, tedy odkalení. Přestat podávat potravu je samozřejmost nejméně po dobu dvou dní. Pokud mají ryby v sobě alespoň trochu „života“, dostanou se z toho stavu samy. V případě, že jsou ryby již za zenitem návratu, ale žijí, je ještě možné pokusit se o jejich návrat. V tomto případě je možné použít prostředky určené k nápravě, ale zase pouze ty, které jsou k tomu účelu doporučené výrobcem.

 

V tomto konkrétním případě jsme použili karanténní nádrž, do které jsme aplikovali doporučené bakterie (BIOFILTR) a v poloviční dávce FMC. DAJANA tento skvělý přípravek distribuuje běžně v obchodní síti a není problém ho obstarat. Je to poměrně širokospektrální přípravek a je dobré ho mít doma vždy při ruce.

 

Po zlepšení stavu ryb je možné přidat ALOE GEL, u kterého byly prokázány účinky: CITACE: antistresové, baktericidní, protizánětlivé, regenerační, prokrvující, výživné, viricidní, anestetické, antipyretické, detoxikační, protialergické a harmonizující. Rychle obnovuje poškozený ochranný sliz na kůži ryb a hojí drobná poranění. V každém případě je dobré se vždy poradit přímou u nás ať v poradně, nebo tady v Článcích. Ušetříte trápení svým rybám, ušetříte trápení sobě a nakonec ušetříte i poměrně dost finančních prostředků…

Jiří Růžička

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2017
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...