Dovolená, nejen radost!

13.05.2017 | Žádné komentáře

 Tak je to tady zase! Pomyslel jsem si, když mi přítel sdělil, že odjíždí na dovolenou a celý týden nebude doma. Vím, že má doma vícero akvárií a tak jsem se ptal, jak to s nimi udělá? Protože je to poměrně znalý fachman, odpověděl, že nijak. A byla to skutečně odpověď pokročilého akvaristy. Týden nepřítomnosti akváriím v našich domácnostech jen prospěje, tedy nemáme-li doma zrovna v akváriích malý potěr.

 

Každoročně se tímto tématem zabýváme a každoročně jsme svědky katastrof, které čekají na navrátilce. Ona starost je především v tom, že se bojíme o to, aby ryby v akváriích po dobu naší nepřítomnosti nehladověly. Je to sice ohleduplná starost, ale opatření jsou vesměs tragická. To nejhorší je snad to, že pověříme neznalé sousedy, aby každý den přikrmovali. To je první cesta do pekel. Další opatření pak jen tuto vyhlídku násobí.

 

Je třeba tuto debatu uzavřít s tím, že až čtrnáctidenní nepřítomnost není pro akvárium nijak zhoubná, pokud zajistíme chod technických zařízení. Osvětlení, filtrace i přitápění jsou důležité a tak je dobré jim věnovat před delší nepřítomností pozornost. Údržba filtru, kontrola kabelů i funkčnost všech technických vybavení akvária je samozřejmostí. Ještě lépe je, když máme důvěryhodného souseda či sousedku, kteří tuto funkci po dobu nepřítomnosti občas překontrolují.

 

A nakonec tu nejhorší možnost, tedy opatření, které mnohé a zvláště pak začínající akvaristy může napadnout a tím je nakrmení tzv. „do foroty“. Neznamená to nic jiného, než vsypání notné dávky krmiva při odjezdu do akvária, tedy jako do zásoby. V tomto případě mohu na sto procent garantovat úhyn téměř všeho živého v akváriu a ještě navrch velmi nepříjemný zápach v celém bytě při příjezdu z dovolené. Organická hmota, tedy krmení, se začne velmi brzy v teplé vodě akvária rozkládat, voda se zakalí do šeda a nejprve ryby a posléze i ostatní živočichové se otráví nadměrným výskytem dusíkatých látek a zkázu dokončí obrovský výskyt nálevníků, kteří doslova zalepí dýchací ústrojí ryb. Ty se posléze začnou ve vzniklé břečce rozkládat též a z akvária se stane páchnoucí stoka!

 

Pozor tedy při odjezdu na dovolenou, v tomto případě je u zavedených akvárií vždy lépe raději nedělat žádná nadměrná opatření, pouze překontrolovat techniku. A mimochodem, pokud nekrmíme z jakýchkoliv důvodů, je možné na přechodnou dobu, tedy týden určitě, vypnou i osvětlení akvária. Zůstává topné tělísko a filtrace, která je velmi důležitá i při naší nepřítomnosti.

 

Špenát, salát, okurky, brambory, hrách čočka… DOPORUČENÍ

 

Mohli bychom jmenovat dále. Všechny tyto a jim podobné zeleniny jsou vhodné pro dokrmování akvarijních ryb i jiných živočichů a dokonce nějaké jsou pro mnoho živočichů důležité a základní. V dobách minulých, kdy ještě nebyl sortiment průmyslových krmiv tak široký, jsme téměř všichni používali zeleninu do krmiv, která jsme si vyráběli sami doma.

 

Dnes je ale možné nahradit tato krmiva krmivy průmyslovými, kde je vše dokladováno a vybíráno z prvotřídních surovin. Pro moji potřebu, a zabývám se odkrmem potravy výhradně z DAJANY již dvanáctým rokem, jsem maximálně spokojen, jen musím poměrně důrazně upozornit právě na ten výběr! V DAJANĚ se vyrábí mnoho druhů krmiv z nejrůznějších surovin, které jsou skutečně kvalitní, a právě na tu kvalitu je kladen důraz. Děje se tak z prostého důvodu, a to protože z kvalitních surovin se vyrábí, jak jinak, kvalitní krmiva a to se potažmo projeví na objemu obchodu a pochopitelně i na prosperitě firmy.

 

To ale není ten nejdůležitější vzkaz, na který jsem dnes chtěl upozornit. Pokud krmíme přírodními a syrovými zeleninami, nevyvarujeme se zákalům vody a velmi často zaneseným filtrům. Každý, kdo takto krmí ví, o čem píšu. Sám používám mnoho druhů zeleniny, ale pouze v jedné 400 litrové nádrži u speciálních druhů ryb a to u sumců druhu Panaque nigrolineatus, kteří jsou velmi vybíraví. Denní údržba oné nádrže je velmi náročná. Pro zdraví těchto ryb ale používám i některé druhy DAJANA krmiv, většinou tablety, které se naučili sumci přijímat velmi dobře.

 

Krom těchto zkušeností je ale na místě pečlivě prohlédnout na stránkách DAJANY krmiva a vybrat si ze skutečně bohaté nabídky, protože je velká škoda jich nevyužít. Rybám se zavděčíte a ony se Vám odvděčí vitalitou a svojí krásou. Mnoho těchto výrobků je akvaristy nevyužíváno, protože je zkrátka neznají a to je velká škoda. Obměna krmiv je dokonce velmi žádaná a jejich prezentace by měla být úlohou hlavně prodavačů ve specializovaných obchodech. Ptejte se tedy, nebo jednoduše otevřete naše WWW stránky a podívejte se na přehledné uspořádání naší nabídky, rozhodně se to vyplatí jak Vám, tak hlavně Vašim rybám.

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2017
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...

Vše dobré do roku 2024 přeje kolektiv DAJANY   Karáskové jako škodiči a karáskové jako miláškové   Karas obecný - Carassius carassius, karas stříbřitý – Carassius gibelio, karas zlatý – Carassius auratus, Závojnatka – Carassius auratus auratus, karas...

Vzkazy 2023/28

Vzkazy 2023/28

Nejprve pěkný pozdrav všem chovatelům a akvaristům zvlášť. Štědrý den se kvapem blíží a mnozí z nás si oddychnou, až zasednou ke svátečnímu stolu, že to vše mají za sebou a u mnohých teprve zavládne ta pravá sváteční nálada a chvíle klidu.   Akvaristika je ale...