Pouhý balíček kávy (opakování)

6.05.2017 | Žádné komentáře

I když dnes již výjimečně, přesto se sem tam objeví v poště či ozve po telefonu náš čtenář s dotazem, jak s živou potravou z přírody? Je to dnes pravda už pouze stín jedné velmi důležité a odpovědné kapitoly akvaristiky, ale ještě v nedávné minulosti jsme lov planktonu v přírodě považovali za zcela běžnou součást našeho řemesla…

V minulosti jsme popisovali na našich WWW stránkách nejrůznější situace, do kterých se může akvarista dostat během své praxe. Jde o příhody z chovu, odchovu i z lovu planktonu, kdy se akvaristi dostávali a dostávají dodnes do prekérních situací. Existují odlišná místa pro lov planktonu, ale nejcennější jsou ta, kde neplavou ryby, neboť odtud je méně pravděpodobné přinést domů všelijaké infekce. I vyhledávaly se nádrže či požární bazény a ty byly začasto zrovna v místech, která nebyla tak dostupná, jak by bylo dobré. Ale objevil-li se v nich potřebný plankton, akvaristu nic nezastavilo! V zájmu úspěšného lovu byl dokonce ochoten spáchat ty nejhrůznější zločiny. To například tehdy, potřeboval-li pro svá právě vylíhlá mimina prachovou potravu, bez které by jeho drahocenné poklady nepřežily! Přečtěte si příhodu, která je na první pohled snad i trochu zábavná, ale v době kdy se odehrála, z ní příliš zábavy nekoukalo.

 

Lovec se stal kořistí

 

Celá akce měla malý háček. Šlo zkrátka o malou pozornost pro vrátného, či snad nočního hlídače v onom utajovaném objektu, kde se právě ona požární nádrž nacházela. Nikoho by snad nenapadlo, se nad tím pozastavit…, ne však Luďka! Luděk šel do hloubky věci a zařídil se po svém. Místo aby odevzdal vrátnému balíček kávy jako „vstupenku“ k nádrži, obešel k večeru celý objekt a to by bylo, aby nějakou tu ďurku v plotě nenašel. A našel a pořádnou! Stačilo nadzvednout plot, malinko se sehnout… a za chvíli už stál u nádrže! Po několika máchnutích sítí se přesvědčil o tom, že si kamarád z klubu nevymýšlel. No a jde to i bez kafe, přece nebudu uplácet vrátného, vítězně si pomyslel Luděk. Koretry, cyklop a ještě trochu toho „prachu“, ideální lov! Pochvaloval si Luděk při kontrole prvního zalovení a zanořil znovu síť do chladné vody. Lovil, lovil a ani si nevšiml, že se sám stává lovnou.

 

Netrvalo dlouho a seděl v ponuré místnosti obklopen vrátným, služebním psem a dvěma příslušníky VB(tehdy Veřejné bezpečnosti). Utajovaný objekt je utajovaný objekt a tak se vyšetřovalo. Luděk byl z výslechu dost vyděšený, jak mi sám po nějaké době vyprávěl, a vůbec netušil, proč se vlastně z takové prkotiny dělá případ. Vše to skončilo jakýmsi napomenutím a zprávou do Luďkova zaměstnání. Mimochodem, v té době se utajovalo kdeco a mnozí si z takového opatření mnoho nedělali. V tomto případě šlo o běžnou fabriku, zabývající se jakousi kovovýrobou, ostatně, nás by pramálo zajímalo, co se v oné fabrice vyrábí. Asi by si nikdo z občanů onoho nevzhledného prostoru nevšiml, ale právě pro akvaristy byla důležitá ona požární nádrž a hlavně, živočichové v ní, což stratégové té doby podcenili. A tak se z nás, tichých a mírumilovných akvaristů, stávali začasto zlosynové, diverzanti a nepřátelé režimu.

 

Tehdy jsem právě Luďka potkal a vyslechl celý ten příběh o tajném lovu planktonu. Já měl pochopitelně také několik podobných a šťavnatých příhod a tak jsme se na té ulici „zasekli“ na pěkně dlouho.

 

Po dvaceti pěti letech

 

Opět jsme na ulici a zase se pouštíme do všelijakého vyprávění a akvaristické „latiny“. Luděk se téměř nezměnil, jen vous se mu o poznání prodloužil. Zabrousili jsme i do oblasti lovení živé potravy pro ryby a shodli se na tom, že je čím dál tím problematičtější se k dobrému zdroji, tedy rybníku či jiné nádrži, dostat. Tedy, lovišť přírodní potravy ubývá kvapem a tam, kde by se ještě něco dalo nalovit, je v podstatě lovení zakázáno. Nastala jiná doba, doba, kdy nepatří všechno všem, ale kdy je za mnohý majetek odpovědný právě jeho konkrétní majitel. Mnohé objekty se vrátily do původní, tedy funkční podoby, mnohé vyrostly jako z vody, ale pro nás akvaristy to znamená stále to samé, a když potřebujeme obstarat přírodní potravu, musíme se opět plížit za tmy a „zadem“.

 

My starší máme praxi, ale začínající akvaristé se raději k takovým dobrodružstvím ani neodváží. Co ale bylo na našem setkání zajímavé, bylo nové a téměř shodné vyprávění o jednom lovu, který skončil podobně, jako ten z dávné historie. Zase dobrý tip a znovu problém. „A když jsem vysvětloval, že mi jde jen o trochu toho planktonu, nikoho to nezajímalo!“, vysvětloval rozčileně Luděk. Nakonec jsme se shodli na tom, že blízká budoucnost nebude asi lepší.

 

Cestou domů jsem se pak zamýšlel nad celou situací s lovem planktonu a došel k jedinému rozumnému závěru. Představil jsem si v tu chvíli sám sebe, jak se plahočím, abych dal do pořádku nějaký ten rybník či vodní plochu a následně koukal na to, jak se do jeho prostoru a ještě ke všemu oplocenému, vkrádá potají člověk s různými nádobami a sítí… Jasně, že bych se zachoval stejně a šel mu to, jak se patří vysvětlit. Ono je zkrátka dobré se vždy vcítit i do role toho člověka z druhého břehu. Jak tedy na to, co dělat? Jak nalovit plankton pro akvarijní živočichy bez toho, abychom se museli plížit a cítit se jako diverzanti? Pravda je, že ten zlomek planktonu odlovený z rybníku nikomu ani ničemu neuškodí, ale asi by bylo dobré se ponejprv dohodnout.

 

Jediný způsob v dnešní době bude asi v přímém jednání. Zkrátka, vyhledat majitele či správce rybníku, který jsme si z nějakého důvodu vyhlédli, vysvětlit mu situaci, přesvědčit ho, že občasným lovem ho rozhodně nezruinujeme a můžeme pouze doufat, že onen majitel bude člověk hodný, plný pochopení, uznalý, a že nám lov v jeho rybníku dovolí. Nezdá se Vám to jako pohádka? Mně jo. Přesto je nutné se o takový postup alespoň pokusit. Třeba nabídnout balíček kávy…

 

Jiří Růžička

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2017
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...