Důležitý vzkaz všem, kdo se chystají k chovu problematických druhů ry

11.02.2017 | Žádné komentáře

Chovat a případně i odchovávat problematické druhy ryb nespočívá pouze ve vytvoření odpovídajícího prostředí, ale pochopitelně i v odpovídající potravě.  A to ne pouze z důvodu druhu či skupině potravy, ale i proto, že některé druhy ryb vyžadují takovou potravu, která při použití v akváriu vodu v něm velmi znečistí a je tedy nutné použít velmi výkonné filtry, nebo každý den nádrž pracně udržovat. A nejde pouze o znečištění fyzické, s tímto se zároveň mění začasto i hodnoty vody chemické, tedy změna pH a velmi rychle stoupají i hodnoty dusíkatých látek ve vodě a tak hrozí velké nebezpečí pro chované ryby.

Chov náročných druhů ryb není tedy pouze o vyspělosti akvaristy, ale i o jeho pracovitosti či vynalézavosti a to z důvodu tvorby celého chovného plánu. Ten spočívá v komplexu, souhrnu všech nároků chovu té určité ryby.

Pokud budeme brát v úvahu například ryby s rostlinnými nároky na potravu, čeká nás velmi problematická část akvaristiky, s kterou se musíme vyrovnat. Nepíšu teď o rybách, kterým stačí granulovaná strava v podobě profesionálně vyrobených pelet, granulí či vloček. Jde o ryby, které se jen tak nenechají „opít rohlíkem“. Z vlastní zkušenosti mohu uvést například ryby z rodu Panaque, které jsem si nechal dovézt z Amazonie.

Šlo o mladé sumce a několik týdnů jsem myslel, že vše dopadne špatně. Sumci odmítali veškerou stravu a sem tam si pochutnávali pouze na kořenech. Tuto specialitu oni dokážou strávit pomocí enzymů, kterými dokážou v trávícím traktu natrávit celulózu. Je to jeden z mála rodů, které se dokážou tímto způsobem živit.

Vzal jsem tedy v úvahu jejich teritoriální rozšíření a najednou mi došlo to, s čím bych jako letitý akvarista měl vlastně začít. Nejrůznější náhrady a spíše pochutiny pochopitelně zabraly, jako například salátové okurky, ale to jistě nebylo to pravé, to, co by je dokázalo skutečně zasytit, dodat potřebné živiny a podpořit v růstu.

Díky bohu se v našich obchodech nachází mnohé potraviny i z jižní Ameriky a tak jsem vybíral takovou, která by byla odpovídající a uspěl jsem se sladkými bramborami, tedy s tím, co se nazývá běžně batáty. Od první chvíle bylo patrné, že zrovna toto je to pravé. Sumci, jinak pečlivě ukrytí mezi kořeny, kterých je potřeba velké množství, se po chvíli vrhli na tyto sladké brambory a strouhali je jako pochoutku.

Bylo vyhráno a základní kmen potravy jsem měl tak tak vyřešen. Do té doby bylo akvárium (400 l) střídavě plné salátů nejrůznějších druhů, mrkve, celeru, dýní a tak dále. Jako další a dobrý druh jsem použil dýni zvanou HOKAIDO. Tímto způsobem jsem pokračoval a došel k jídelníčku, který těm mým sumčím potvůrkám skutečně chutná.

Po nějaké době se ale objevil zcela nový výrobek z „našeho rybníku“ a to sušené granule pod názvem „CICHLID PELLETS“. Jsou vyráběné ve dvou velikostech a obsahují dva druhy granulí, zelené a světle hnědé. A ačkoliv se tyto pelety prodávají jako potrava pro cichlidy, složení jsem porovnal s nároky sumců a jen se modlil, jak se zachovají. S velkou úlevou jsem po několika dávkách zjistil, že si na ně navykli, a že je s chutí požírají. To byla pro mne velmi dobrá zpráva. Ihned objasním důvod.

Chov těchto sumců je velmi zajímavý, ale skutečně náročný. Jako postiženého akvaristu mne vždy zajímala i stránka odchovu prakticky všech druhů ryb, které jsem kdy choval. U těchto sumců je to výzva a bojím se, že na ni nebudu již v tomto životě mít dost času. Zatím se popis jejich reprodukce neobjevil a myslím, že doposud nebyli v akváriích rozmnoženi.

Co je ale na jejich chovu problematické je právě ta potrava a myslím, že jde zrovna o nějakou složku, která jim v alternativních podmínkách schází. Bude to buďto nějaký druh ovoce, nebo i živočicha, který prostě v akváriích nemají. Je to ale u těchto ryb vždy otázka času, protože jsou dlouhověcí a rozmnožují se až za poměrně dlouhou dobu jejich života.

A teď k tomu krmení. Pokud podáváme potravu dvakrát denně je nutné, při krmení nejrůznějšími zeleninami, alespoň jednou denně odsát zbytky této potravy a granulovaných kořenů. Tito sumci produkují velmi mnoho odpadu. S tím je spojená výměna vody za čerstvou a neustálé ucpávání filtrační hmoty zbytky potravy. Je tedy velmi výhodné objevit potravu, která je v tomto stavu a vodu neovlivňuje tak mnoho, jako syrová zelenina. Je tedy dobré tyto druhy potravy vystřídat a ulehčit si tak práci s neustálou obměnou vody a odkalováním. Toto je možné sice vymyslet i jinak a použít několik technických praktik, které dokážou toto obejít, ale to se rozhodně netýká běžně pořizovaných akvárií.

Dbejme tedy vždy na to, abychom vysněné ryby dokázali též umístit v odpovídajících podmínkách!!! A jsme opět u té staré pravdy, že je NUTNÉ vždy použít vědomosti, informovat se, co ta která ryba potřebuje k chovu, protože ze zkušenosti vím, že se v obchodech nabízejí i druhy, které běžný akvarista a zvláště pak začínající, prostě nedokáže chovat a v drtivé většině tyto pokusy končí pohříchu úhynem.

Jiří Růžička

 

Ohodnoťe, prosím, článek

4.29/5 (7)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Únor 2017
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...

Vzkazy 2023/20

Vzkazy 2023/20

  Když budu psát něco o řasách a jejich výskytu v akváriích, mnozí se chytí za hlavu a řeknou si, no ještě toho trochu… Řasy jsou skutečně začasto značným problémem a hlavně pro ty, kteří ještě nepronikli do tajů akvaristiky a bojují ve svém akváriu s mnoha...

Vzkazy 2023/19

Vzkazy 2023/19

Pana Ondru nepotěším a pokud má někdo podobné trable s rybami, musí tuto informaci přijmout ať chce či ne. Pan Ondra mi telefonoval a potřeboval doporučit léčbu podivně se chovající rybě. No a myslím, že by bylo dobré o tom napsat několik řádků i pro naše čtenáře....

Rozmnožování ryb

Rozmnožování ryb

U většiny ryb, a to jak mořských i sladkovodních, dochází k rozmnožování tzv. vnějším oplozením. Co to znamená? U těchto druhů ryb dochází k oplodnění jiker, tedy vajíček, až ve volné vodě, kdy samička vypustí jikry do vody a sameček v tu chvíli uvolní spermie a...

Vzkazy 2023/18

Vzkazy 2023/18

Je to zvláštní pocit… Před časem jsem navštívil akvaristu, který měl vzorně vedené akvárium, vodu víc než křišťálovou, malé množství rostlin, ale velmi dobře rostlých, obložených velkými křemeny a mezi nimi plavaly ryby několika druhů. S tím, že bychom měli v jedné...

Vzkazy i to ostatní

Vzkazy i to ostatní

Nechtěl jsem, ale musím! S nadsázkou hlásím, že začínáme osmnáctý rok Článků…   Nejsem si jist, zda mám tuto zprávu uvádět jako zajímavost či kam ji zařadit. Všiml jsem si v poslední době, že v některých článcích, kde se popisuje návod na chov či odchov...

 Venkovní nádrže

 Venkovní nádrže

No tak nevím, nevím, jeden den čtu, že se buďto při oteplení uvaříme, nebo upečeme a hned druhý den vyjde článek, že spějeme do doby ledové… Už je to v dnešní době tak, téměř veškerá média soutěží o sledovanost a tak se asi všeobecně rozhodlo, že se bude strašit a...