Vzkazy 15/2016

22.10.2016 | Žádné komentáře

Dnes se budu tak trochu opakovat, ale to, o čem budu psát je skutečně důležitý moment akvaristiky a mnozí z nás si jím prošli ve svých začátcích asi několikrát. Smutné na tom je, že to, až na nějaké ty ekonomické ztráty, není v dopadu problém náš, ale těch chuder živočichů, kteří si na sklonku svého života díky našim nezkušeným touhám ještě „užijí“.

Paní Jarmila se ptá, co s tím, když si zakoupila akvárium s filtrem a když ho zapne, tak se v něm voda „vaří“ a ryby se točí stále dokola. Bojí se, že jim to ublíží.

A má pravdu! Ryby se tím neustálým proudem vysilují, až může dojít k jejich úhynu.

Dnešní odpověď jsem zvolil záměrně sem na „hlavní stránku“ Článků, protože je to skutečně důležitý vzkaz pro všechny, kdo se chystají ke koupi akvária a zvláště pak toho prvního. Volte odborný obchod a dejte si poradit!!! My z těchto míst můžeme pouze napovídat a předávat zkušenosti, ale fyzický prodej není v našich silách. To platí nejen o technice, ale i pro rostliny, ryby či jiné živočichy.

Jsou na trhu mnohé výrobky, které bych nazval mučícími nástroji pro naše chovance. Tyto výrobky jsou z oblasti techniky a jde v podstatě o veškeré potřebné díly pro technické zabezpečení akvária. Můžeme jmenovat osvětlení, vytápění i filtrování… Některé tyto technické paskvily mají většinou jedno společné a tím je nízká cena. Tím ale nechci říci,. Že všechny levnější výrobky jsou špatné…, o to je to horší, protože pro začínajícího je problém tyto výrobky rozeznat.

Výrobci se nestydí doporučovat tuto techniku jako odpovídající a dokonce ji vážou k jiným výrobkům. Mám tím na mysli tzv. sady, kdy si koupíte akvárium „se vším všudy“. Prostě akvárium za velmi nízkou cenu vybavené technikou, která by měla spolehlivě sloužit nám, ale hlavně živočichům. Přitom jde v tom nejhorším případě o předem prohranou bitvu, kterou ale myslíme v prvotní fázi dobře.

Proto si nechte poradit v obchodech, kde pracují skuteční akvaristé a vědí, jaké vybavení je pro vaše akvárium vhodné. Rozhodně netvrdím, že všechny prodávané sady, nebo jednotlivá technika, jsou nevyhovující, ale rozhodně jsou na trhu. Takovou techniku by skutečně znalí obchodníci vůbec neměli prodávat. Nejotřesnějšími případy jsou filtry a osvětlení. U filtrů je to obzvláště zlé, protože na nich závisí zdraví živočichů v akváriu.

Základním omylem je myslet si, že čím větší výkon filtru, tím lépe. Pozor na to, filtry v akváriu podléhají určitým zákonitostem, a pokud se s nimi neobeznámíme, budeme těžko mít doma dobře fungující biologický objekt.

Vhodnost filtru, jak jeho výkon tak i jeho filtrační hmota, jsou důležité z důvodu tvorby bakterií a jejich fungování v zájmu našeho akvária. To se ale nedá doporučit takto snadno. Jde o objem akvária, jeho vybavení, obsádku ryb, množství rostlin, osvětlení… To vše hraje svoji roli, ale je možná jistá tolerance, díky které taky mnoho akvárií vlastně „funguje“. To vše by měli prodavači v obchodech znát, a pokud se na Vaši otázku nedočkáte jasné odpovědi, raději si vyhledejte jiný obchod. Ušetří to nejen Vaši kapsu, ale i životy mnoha nešťastných ryb.

Další otázka je z jiného soudku akvaristiky a tak se ptá paní Věra, jestli může akvárium nějak ublížit dítěti, rozumím tedy asi živočichové v něm.

Běžně prodávané ryby, které jsou v akváriích chované snad po celém světě, nemají z hlediska zdravotního negativní vliv. Musím napsat, že akváriu vesměs slouží jako uklidňující médium v bytě a zvláště pro osoby, které jsou postižené například bronchitidou. Kladná role akvária v panelákovém bytě, kde je suchý vzduch, je nesporná.

Abych ale byl v odpovědi komplexní je pravda, že některé ryby, a to spíše z ranku speciálních druhů, mohou svému chovateli způsobit nemalé problémy s poraněním. Jsou to některé druhy sumců, teter, rejnoků i jiných. Jde většinou o bodná poranění či pokousání, které mohou značně znepříjemnit jedové složky, které jsou součástí výbavy některých druhů ryb. Jsou to ale výjimky, které se do běžných pokojových akvárií běžně nedostanou a jsou objektem specialistů.

Jiné nebezpečí může ohrozit zdraví dětí, které z neznalosti mohou akvárium tvrdým předmětem rozbít či vypustit při pokusech s hadicemi. Dále je dobré mít pod kontrolou osvětlení a jeho případnou domácí výrobu. Takto provedené, ač levné, technické doplňky jsou povětšinou dělané „na koleně“ a nesplňují bezpečnostní normy. Před těmito výrobky varujeme. Nakonec je ale nutné napsat, že nejen u akvárií, ale u všech činností našich dětí musíme dát pozor, protože jak asi všichni víme, to, co vymyslí začasto děti z důvodu svého pobavení či hry, by nás ani ve snu nenapadlo a hrozí jim nebezpečí i tam, kde my ho vůbec nepřipouštíme…

Jiří Růžička

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Říjen 2016
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...

Vše dobré do roku 2024 přeje kolektiv DAJANY   Karáskové jako škodiči a karáskové jako miláškové   Karas obecný - Carassius carassius, karas stříbřitý – Carassius gibelio, karas zlatý – Carassius auratus, Závojnatka – Carassius auratus auratus, karas...

Vzkazy 2023/28

Vzkazy 2023/28

Nejprve pěkný pozdrav všem chovatelům a akvaristům zvlášť. Štědrý den se kvapem blíží a mnozí z nás si oddychnou, až zasednou ke svátečnímu stolu, že to vše mají za sebou a u mnohých teprve zavládne ta pravá sváteční nálada a chvíle klidu.   Akvaristika je ale...