„Stárnutí nezastavíš!“

24.09.2016 | Žádné komentáře

Tato stará pravda ale nebyla a není vždy dobrou radou těm, kteří se snaží odjakživa stáří přechytračit a obelstít ho všelijakými lektvary a zaříkáváním. A dokonce ani regulérní věda nevzdala tuto myšlenku a lecjakými cestami usiluje alespoň o zpomalení stárnoucího procesu. A o tom je dnešní článek…

V našem oboru jde též o prodloužení aktivního života, ale u ryb i jiných chovaných živočichů. Jde o to, abychom zachovali co možná nejdéle jejich schopnosti rozmnožování bez negativního následku jak na potomstvu, tak i na generačních rybách samotných. Neustálé opakování reprodukce ryby vysiluje a negativně ovlivňuje jejich další život. Je též skutečností, že takto chované ryby přinášejí v konečném součtu profesionálnímu chovateli menší užitek než ryby chované s ohledem a nakonec i velmi záhy hynou. To není rozhodně cíl našeho snažení a neslučuje se to s Welfare v chovu.

Ryby by bylo možné rozdělit do určitých skupin, kdy jejich odolnost proti častému opakování tření je rozdílná, tedy kdy je tolerance na častou reprodukci volnější a na druhou stranu, kdy je nutné toto přísně a včas regulovat. Některé skupiny ryb nám například tento problém usnadňují a sama příroda napoví. Jde o zkušenosti a znalosti. V této souvislosti je nutné připomenout, že se jedná téměř výhradně o reprodukci řízenou.

U živorodek, tedy u těch druhů ryb, kterým tak nesprávně říkáme, myslím tím například známá paví očka (Poecilia reticulata) či mečovky (Xiphophorus), dochází k opakovaným porodům i bez dalšího oplodnění. Myslím tím ten efekt, kdy je samice jednou oplodněna samcem a toto oplodnění stačí na více porodů, na více period oplodnění vyvíjejících se vajíček, tedy jiker.

Toto se děje u samiček, kde se spermie samců uchovávají po aktivní dobu v záhybech jejich tělní dutiny. Z praxe víme, že po jediném oplodnění může dojít až k několika porodům a někteří chovatelé uvádějí až sedmé opakování. Pokud ale samička nemá pro nové oplodnění k dispozici samce, počet potomků se snižuje, až nakonec porody živých potěrů ustanou zcela.

Tento efekt je sice napovídající, ale pozor! Trvale iniciovanou reprodukcí kdy je samička neustále, tedy hned po porodu oplodňována samci v hejnu ryb svého druhu, se zatížená samička značně vyčerpává, protože množství plůdku se po výtěrech nesnižuje. To způsobí její vyčerpání a brzké stárnutí. Jde až o polovinu života. Takto vyčerpané samičky poznáme podle netypického hubnutí po několikrát opakovaném iniciovaném porodu.

Proto je nutné nechat samičky v biologickém klidu a připouštět je k samcům až po době klidu, kdy samička načerpá dost sil k tomu, aby mohla porodit další a další potomky. V chovném režimu, kdy jsou samičky určeny k produktivní reprodukci, je velmi důležitá kvalitní potrava. Vyvážený přísun hmyzu, tuku i rostlinné potravy musí doplnit odpovídající množství proteinů. To podle druhů ryb, které chováme.

Další příklad je možné uvést například u často chovaných skalár. To je druh cichlidy, která se tře velmi ochotně a odchováte-li si dobrý pár, potomstvem Vás doslova zasype! I když jsou v jednom výtěru skalár skutečně rekordy, co se týká množství potěru, s údivem budeme pozorovat, že po odebrání potomstva se bude chovný pár do tření chystat opět za několik dní. A tak to může jít stále dokola až… A jsme u problematiky tzv. vyhoření samic.

Bude-li se, lépe řečeno, necháme-li třít tento pár stále dokola, dojde k vyčerpání samice až k úplnému zhroucení organismu. Tomuto kolotoči zabráníme jednoduše tak, že chovné ryby od sebe oddělíme, nebo necháme jeden výtěr u rodičů. Ty se budou starat o potomstvo a nenapadne je zakládat další pokolení.

Další druhy ryb, jako třeba neonky či jiné tetry si svůj cyklus řídí samy a není třeba podobná opatření zavádět. U těchto druhů je tomu právě naopak. Zde musíme ohlídat začátek třecí periody a následně zabezpečit třecí nároky, jinak o potěr přijdeme.

Je tedy na místě upozorňovat na tuto problematiku a zkušenostmi pomoci začínajícím akvaristům ke spokojenosti v chovu. Jen tak se můžeme pochlubit kvalitními odchovy a hlavně zdravými chovanci v našich akváriích!

Jiří Růžička

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Září 2016
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...