Vzkazy 12/2016

27.08.2016 | Žádné komentáře

Úprava vody a její změkčování

V dnešní­ době si mnohem méně akvaristů než dří­ve jezdí­ pro vodu do pří­rody. Je to z toho důvodu, že existují­ profesionálně vyráběné pří­stroje, které umí­ vývojovou vodu vyrobit právě z vody vodovodní­. Je to časově velmi úsporné. Budete-li odchovávat větší­ množství­ ryb, je to výhodné i po stránce ekonomické.

Použí­vají­ se v podstatě dva způsoby, jak demineralizovanou vodu zí­skat z vody vodovodní­. Buďto použijete poměrně moderní metodu membránové separace tzv. reversní­ osmosu, nebo dáte přednost déle použí­vanému postupu a tí­m je kolona pro demineralizaci vody.

První­ zaří­zení­ pracuje na principu separace vody na velmi jemných sí­tech (membránách). Nevýhoda je snad ta, že je značně odpadové. Při dnešní­ ceně vody je tedy ekonomicky náročnější­.
Druhé zaří­zení­ je téměř bezodpadové a použí­vají­ se při něm tzv. ionexy. Jsou to makromolekulární­ polyelektrolyty. Známé ionexové kolony, v nichž se použí­vá pro úpravu vody katex a anex.
Existují­ pochopitelně ještě destilační­ pří­stroje, které vyrábějí­ vodu destilovanou. Ta se ale vyrábí­ tzv. teplou cestou a je ekonomicky náročná. Pro akvaristiku bohatě postačí­ ony dva výše popsané způsoby. Při použití­ ionexové kolony docí­lí­te lepší­ch výsledných hodnot. Voda má téměř nulovou vodivost. Po regeneraci ionexové kolony můžete naměřit výslednou hodnotu až 5mS. Což u reversní­ osmosy docí­lí­te pouze při velmi měkké vstupní­ vodě.

Na konec této kapitolky ale musím napsat, že i když je přístrojově vyrobená voda vhodná pro vytírání ryb, mnozí akvaristé a, budu s nimi souhlasit, potvrdí, že dobrou přírodní vodu lze pouze stěží nahradit. Je to prostě vzácný dar, a pokud se nám podaří najít zdroj odpovídající vody pro ty které ryby, nemá to prostě chybu!

Pestré krmení je výhodou a předností všech, co si dají alespoň trochu práce s obeznámením se se zdroji potravy pro své ryby. Jen při pohledu na pestrost nabízených výrobků na našich stránkách je jasné, že si všichni vyberou. Je mnoho druhů potravy, které DAJANA vyrábí již delší dobu, ale je též další množina výrobků z poslední doby a k tomu ještě musím napsat, že se stále obměňují suroviny za kvalitnější i takové, které jsou inovativní.

V poslední době je to zvláště vyzdvihovaná řada potravy „LEGEND“, ve které jsme použili proteiny z hmyzu. Tedy složku, která je přirozené stravě akvarijních ryb velmi blízká.

Pestrost stravy v akvaristice rozhodně nepodceňujte!!! S podobnými úkoly si akvaristé lámali hlavy i v době, kdy na pultech obchodů ještě nebyla zdaleka taková nabídka, a mohli jsme volit mezi dvěma druhy potravy. Měli jsme tedy „sakra“ důvod studovat odbornou literaturu i navštěvovat nejrůznější přednášky i srazy akvaristů, kde jsme se učili jeden od druhého a využívali nejrůznější suroviny dostupné třeba i v kuchyni.

S dnešní dobou není možné minulost srovnávat, ale z výše napsaných řádků jistě vyčtete, že naše praxe byla tehdy o poznání a vše kolem nádrží bylo jedno velké akvaristické dobrodružství. Takže nouze nás vlastně učila poznávat a dnes můžeme být hrdí na to, že jsme dokázali i s tím málem vyjít a vymyslet vlastní receptury pro naše miláčky v akváriích. Dnes to již není až tak nutné, ale nespoléhejte se pouze na snadnost podávání zakoupené a hotové potravy a k tomu se snažte nabýt i teoretických znalostí o potřebách vašich chovanců. Při výběru a volbě krmiv se to bude jistě hodit a vaše ryby se Vám odvděčí!

Variabilita ryb

Otázka od pana Petra: „V chovu jsem měl jednotné kusy ryb, stejně vypadající. Jejich potomstvo se ale téměř vůbec rodičům nepodobalo…“.

Snadnou odpověď nečekejte. Jen napíšu, že ustálené variety jsou v akvaristice známé, ale není jich zase tak mnoho. Pokud kupujete ryby stejně vypadající, jsou to většinou tříděné ryby z chovů, kde se vyskytují všemožné podoby. To platí u závojnatek, živorodek, i jiných druhů ryb. Z toho, jak ryby vypadají, nemusíte vůbec poznat, jak budou vypadat jejich potomci. Lze ale napsat, že je možné při znalostech genetických principů z těch ryb po několikáté generaci si takovou varietu odchovat. Není to ale tak snadné a při nedostatku informací se nemusíte dožít, tedy s prominutím.

Jediná rada je navštívit akvaristu specialistu a přímo z jeho chovu koupit ryby, které Vám doporučí. Ale pozor, není ani tak vyhráno, i vyšlechtěné variety se po několika výtěrech „vracejí“. Z nich se potom větví mnoho dalších a dalších podob, jsou to tzv. zanedbané chovy. I ustálenou varietu je nutné vést znale a dávat do reprodukce pouze vybrané jedince z genetických pavouků. Jsou to schémata, která nám říkají, jak vést chov nejen akvarijních ryb.

Je možné napsat, že šlechtění akvarijních ryb je již vysoká škola akvaristiky a s reprodukcí velmi spojená.

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Srpen 2016
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...