Ponaučení s dovolenkovým tajemstvím: Uhádnete?

16.07.2016 | Žádné komentáře

Situace: Pan Karel si přivezl z dovolené ryby do svého akvária. Zakoupil je těsně před odjezdem v obchodu a těšil se, jak se jim bude u něj doma dařit, zvláště když má akvárium téměř prázdné. Před dovolenou totiž zažilo jeho akvárium pohromu a on musel téměř všechny ryby i potřeby likvidovat, nebo desinfikovat. Před dovolenou nechtěl akvárium zarybnit a tak, že si počká.

Co se ale stalo na dovolené ho potěšilo, a protože byl nachystaný, doma před dovolenou akvárium napustil vodou a zapnul i filtr, zakoupil do akvária své vysněné kongotetry. To bude přesně to, po čem toužil, ale protože je v poslední době nikde v obchodech neviděl, myslel, že si obstará jiné ryby. No a právě na dovolené se dočkal těch svých a tak se dohodl s prodavačem a těsně před odjezdem si jich zakoupil deset. To bude akorát tak vhodné množství a ještě dokoupím u nás sumečky, pomyslel si.

Voda v akváriu byla jako z křišťálu a tak se vpuštěné „kongáče“ zaskvěly velkou krásou. To je ono, krása nebeská! Karel jim dával pohoštění králů a kongotetry ho rády přijímaly. Přišly všední dny a Karel se těšil po práci ze svého akvária a hlavně z jeho nových obyvatel.

Po deseti dnech se začaly dít podivné věci a v akváriu se ryby potáhly šedavým povlakem. Sumečci a ostatní ryby, které tam pustil, až když je zakoupil doma po dovolené, byly zdánlivě v pořádku, ale jeho kongotetry přivezené z dovolené nevypadaly vůbec dobře.

Do akvária během prvního týdne přidal ještě několik živorodek a pár labyrintek z rodu Trichogaster. Akváriu mělo objem téměř šedesát litrů a tak si Karel myslel, že bylo dostatečně objemné a vůbec nedokázal odhadnout, co že se to v jeho akváriu děje. A přitom voda byla na pohled čistá…

Vzpomněl ale na svého přítele, kterého však dlouho neviděl, a začal pátrat. Zanedlouho sehnal telefonické spojení a tak ho poprosil, zda by se k němu nepřijel na tu pohromu podívat. Znali se od školy dlouhou dobu a přítel ho vlastně kdysi k akvaristice přivedl. Byl to dlouholetý akvarista a dokonce vedl nějakou dobu ve škole kroužek.

Reakce byla okamžitá a ve dveřích stál Ondra, jeho přítel ze školy. Chvíli Karla zpovídal, chvíli okukoval akvárium a potom dostal Karel poměrně nechlácholivě, však přátelsky vynadáno.

Rozluštění

V nově zařízeném akváriu byl i nový filtr a to vše zařízeno pouhý týden. Při návratu z dovolené se Karel těšil z čistoty vody a z toho, jak se tam jeho novým obyvatelům daří. Byla to však velká chyba, protože příliš pospíchal s osazením akvária rybami. Měl v něm nechat alespoň měsíc ony kongotetry a i tak měl hlídat úzkostlivě obsah dusitanů ve vodě. Právě ony kongotetry jsou sice překrásné ryby, ale jsou citlivé na zvýšený obsah dusíkatých látek. A to se právě v Karlově akváriu stalo. Nový filtr a zcela čerstvá voda v nově zařízeném akváriu nebyly schopny vodu regenerovat a tím, že Karel ihned ještě nakoupil další ryby, pohromu ještě uspíšil.

Další chybou bylo krmení, i když tetry a ostatní ryby s chutí potravu přijímaly. Odpad z krmení a rybí exkrementy se počaly velmi brzy ve vodě rozkládat a zásobily ji tak příliš velkou dávkou dusitanů a to byl základ problému. Podobně citlivé druhy ryb ztrácí v tomto případě svoji imunitu, začnou přijímat více atmosférického kyslíku ze vzduchu na hladině, vyčerpávají se a brzy přijdou první negativní reakce organismu.

Pokud by Karel včas nezavolal svého přítele akvaristu, brzy by o ryby v akváriu opět přišel. Neznalost základů akvaristiky by se mu opět vymstila a také pochopitelně oněm chuderám rybám. Přišla rychlá náprava v podobě časté obměny části vody v akváriu a na nějaký čas podstatné omezení podávání potravy. Po týdnu bylo hotovo a Karel s novými vědomostmi a všemi rybami žil dál svůj akvaristický život.

To je smyšlený příběh sestavený z několika posledních dopisů, který je ale poučný a kopíruje to, o čem jsme tady na stránkách DAJANY mnohokrát psali. Pozor na zvýšený obsah dusíkatých látek ve vodě!!! Akvárium je příliš malé prostředí na to, abychom v něm chovali neomezené množství ryb a vydatně krmili. To si mohou dovolit pouze zkušení akvaristé za určitých podmínek, například při odkrmu velkého množství potěru, kde se využívá vysoce fungující technika, nebo ještě lépe průtok vody.

Tedy pozor na čerstvě zařízená akvária s novou vodou! Jsou mrtvá a trvá nějaký ten týden, než se filtr a prostředí v akváriu zabydlí bakteriemi, které nám velmi pomáhají s jeho údržbou a transformují dusíkaté látky na méně škodlivé koncentrace.

Jiří Růžička

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Červenec 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...