Dnes opáčko z některých základů akvaristiky

11.06.2016 | Žádné komentáře

A je to tady opět a musím napsat, že se opakování v tomto případě vůbec nebráním a dokonce jsem si ho dal do programu. Jde o kulatá akvária a dnes tedy pouze v krátkosti, protože jsem tady v Článcích o nich psal již mnohokrát a tak je možné se podívat do historie.

Kulatá akvária, přesněji koule ze skla, ve kterých se pokoušejí mnozí chovat už klasicky závojnatky, jsou pro tento účel NEVHODNÁ!!! Jsou v reklamách, knihách pro děti, na letácích a dokonce i na logech mnoha odborných firem. Je to pochopitelně špatně a podobná podobenství jsou velmi na škodu. A nejen nám, ale hlavně těm závojnatkám. Stalo se tak v historii a bohužel dodnes si neseme tu tíhu špatného příkladu.

Prodávají se ponejvíce akvária od pěti do deseti litrů a ta se hodí tak pro pěstování sukulentů, nebo jiných druhů rostlin, ale rozhodně ne pro chov ryb! Důvodů je pro toto tvrzení několik, ale už objem nám napoví, že je něco špatně. Závojnatky, nebo karasi jsou velké ryby i do objemných akvárií, natož do samotky, vyrobené ze skla v podobě koule.

Samotná etologie těchto ryb nám umožňuje nahlédnout do nitra rybího organismu a třeba jejich orientační schopnosti nám napoví, že ač se na pohled nic neděje, ony se necítí dobře. Je pravda, že si na tento stav asi po čase přivyknou, ale to asi vězeň v cele také. Závojnatky jsou ještě ke všemu hejnové ryby, velmi společenské a cítí se dobře v prostoru se svými druhy. Pokud je oddělíme, tak zkušené chovatelské oko záhy pozoruje stres a odlišné chování než měly doposud. Je to jednoznačný důkaz toho, že společenské zaměření těchto ryb je pro ně velmi citlivá záležitost.

Dále je nutné neustále obměňovat vodu za čerstvou, protože se do těchto akvárií velmi obtížně instaluje technika a závojnatky potřebují čistou vodu a pokud možno s nízkým obsahem dusíkatých látek. To lze v tak malém prostoru zajistit pouze výměnou vody. Dalším důležitým ukazatelem jsou jejich exkrementy. Platí za tzv. rychlorozpustné a ve vodě nadělají skutečně velkou rotyku. Stačí potom sebeméně překrmit a voda v kouli se promění v močůvku plnou dusíku!

Těch „ale“ by bylo moc, ale to nejdůležitější „ale“ je to, že v tak malých koulích se skutečně závojnatky nemají chovat, je to v podstatě jejich týrání!!!

Žábry

Žábry jsou základní­ dýchací­ orgán ryb. Jsou umí­stěny v žaberní­ dutině, která se nachází­ po stranách zadní­ části rybí­ hlavy. Spočí­vají­ na žaberní­ch obloucí­ch a jsou zakryty skřelemi (žaberní­mi ví­čky). Žaberní­ch oblouků jsou čtyři páry a právě na jejich zadní­ straně jsou umí­stěny různé útvary, např. plátky, lí­stky, řasy, které jsou napojeny na krevní­ oběh ryb. Voda, kterou ryba nabí­rá tlamkou, odtéká jednosměrně přes tyto útvary, skrz které se kyslí­k z vody vstřebává do krve.
Žábry nejsou ale pouze orgán, který slouží­ rybám k dýchání­. Mají­ ještě ví­ce důležitých funkcí­.
Žábry ryby využí­vají­ k vylučování­ některých odpadní­ch látek z těla a jsou rybě dobrým indikátorem a regulátorem některých chemických procesů.

Pro úplnost je dobré se zmí­nit o žaberní­ch tyčinkách. Jsou to útvary, které slouží­ jako ochrana dýchací­ch útvarů. Jsou umí­stěny před nimi, to znamená naopak na přední­ straně žaberní­ch oblouků. Tyto tyčinky slouží­ též pro shromažďování­ drobné potravy, kterou ryba nakonec pozře jako větší­, připravené sousto.
Tyčinky jsou u různých druhů rozdí­lně početné. Dá se všeobecně ří­ci, že u dravců jich je méně.
Rád bych se zmí­nil, že tyto důležité orgány jsou velmi citlivé a lehce zranitelné. Proto je nutné dát dobrý pozor při dávkování­ léčiv či jiných chemikálií­. Může totiž lehce dojí­t k jejich popálení­ či jinému poranění­ a ryba se velmi rychle udusí­.

Proto při otravě ryb v pří­rodě lze vidět rybí­ chudery, jak se již z poslední­ch sil snaží­ na hladině zí­skat kyslí­k a beznadějně lapají­ po vzduchu. To už ale bývá pozdě. Vážné poškození­ rybí­ch žáber je vzhledem k tomu, že ryba brzy uhyne, již nevratné.
Různé typy a počty uložení­ žaberní­ch tyčinek a žáber slouží­ též jako vodí­tko k bližší­mu určování­ druhů ryb.

Jiří Růžička

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Červen 2016
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...