Akvaristika je zkrátka krásná, nenechme se otrávit!!!

9.04.2016 | Žádné komentáře

Jak by bylo snadné chovat a odchovávat akvarijní ryby, kdyby šlo předat zkušenosti během několika rozhovorů, nebo byť mnoha stránek psaného textu. Tak to prostě nelze, a proto je velmi důležité sbírat a zkoušet nové a nové dovednosti či fígle, ale právě na základě již doporučených znalostí. Proto jsou veškerá psaná data, pokud jde o skutečné a ne vymyšlené zkušenosti, tolik potřebná. Začasto je možné najít nejrůznější doporučení či zkušenosti, ze kterých na první pohled čiší nepravda, tedy alespoň když si je pročítají ti znalejší, kteří mají již něco za sebou. Je nutné ověřovat a hlavně prověřovat vlastní praxí, vlastní pílí.

 

Stane se ale přesto, že nás při akvaristické praxi zaskočí něco, co by se vlastně stát vůbec nemělo, nebo co by nemělo „fungovat“… a hele, ono se to děje! Z vlastní zkušenosti mám ověřeno, že i ryby, které odchováváme ve „vymazlené“ vodě s hodnotami méně než dvacet mikrosiemensů, lze líhnout i při hodnotě desetkrát vyšší! To kdybych napsal do jakéhokoliv časopisu či na stránky internetu a přečetl si to znalý akvarista, ale bez osobní zkušenosti, označí mě přinejmenším za lháře.

 

A přesto se takový výtěr může v akváriu odehrát a dokonce být i úspěšný. Ve vodě s hodnotou 190 mikrosiemensů se náhodně vytřely a vykulily tetry Hemigrammus rhodostomus. Šlo o akvárium s odrostlejšími semenáčky Barclayí, kterých ale bylo více než dvě stě. Tetry byly v tom akváriu pouze z důvodu oživení dvoustovky akvária s monokulturou těchto nádherných rostlin. Zkrátka, po několika týdnech po umístění rhodostom do akvária s rostlinami se objevil i potěr. Až po prověření karbonátové tvrdosti, která byla téměř nulová, jsem přišel na důvod tohoto vlastně náhodného úspěchu. Znalejším je už asi jasno, ale pokud bych neobjasnil okolnosti, málokdo by uvěřil.

 

Tyto a mnohé jiné příhody nás pouze ujistí v tom, že vodní prostředí je velmi variabilní až tajemné a život v něm jakbysmet. Je možné vzít v úvahu radu od zkušeného akvaristy a řídit se jeho radami, ale v každém prostředí, které je rozdílné od toho, kde ony zkušenosti vznikly, je odlišné a tedy, platí v něm i odlišné náležitosti. Velmi často se stává, že zaručený recept na odchování určitých druhů ryb prostě nevyjde a nemusí jít zrovna o recept špatný či špatně pochopený. Ve vodním prostředí, a zvláště pak v akváriích, začasto dochází k velmi rychlým změnám a procesům, které si sami doma těžko odvodíme.

 

Při dobrých znalostech lze ale téměř vše objasnit, vysvětlit. Je jen nutné znát podrobnosti a hlavně, vědět co znát! Při mnoha dotazech na nemoci ryb, na zákaly a vůbec na velké množství událostí, které akvaristiku provází, je nutné znát podrobnosti a mnoho okolností, o kterých začínající nemá ani zdání.

 

Při nedávné telefonické rozmluvě s paní, která do DAJANY napsala dopis a žádala o objasnění jejího začínajícího zákalu v akváriu, jsem měl tak trochu nemilou zkušenost po otázce, zda ona paní bydlí v prosluněném bytě. Po několika vteřinách odmlky se mě zeptala takovým až podezíravým hlasem, proč to potřebuji vědět? Přišla mi ta otázka ale na druhou stranu velmi komická, protože jsem se ocitl v pozici jakéhosi vyzvědače, který se hodlá vloudit do jejího obydlí. Po několika vteřinách bylo ale jasno a náš rozhovor pokračoval v příjemném tónu.

 

Zdá se Vám, že spolu tyto dva příběhy nesouvisí? Ale právě ano, a to i z toho důvodu, že jde o akvaristiku se všemi jejími jak komickými, tak i složitými aspekty. Co by asi vyprávěla moje sousedka paní správcová ze spodního patra ve starém činžovním domě na Žižkově, která léta snášela moje akvaristické začátky i pokusy s prvními akvárii lepenými silikonkaučukem. To bylo za ta léta vody, to bylo nářku… A dokonce i pojišťováci se divili, zda se v našem domě neděje něco velmi podezřelého, třeba jako vodníci, nebo tak něco… Taky akvaristika!

 

Nakonec příběh mého akvaristického souputníka, který tak nešťastně zhotovil akvarijní stěnu, že vše špatné, co může s akvárii nastat, zažil téměř najednou. Byla to stěna se dvěma akvárii v dolním patře, čtyřmi uprostřed a nahoře řada elementek. Podcenil však podlahu ve starém domě! Při dokončení díla se konala zátěžová zkouška a po několika hodinách se celá nová krásná stěna odporoučela a spadla, jakoby ji někdo převalil. Tragédie nejen ekonomická, ale i osobní. Ta stěna byla vlastně jeho první a tak „to“ velmi bolelo. Dovedete si asi představit, co sklidil od kolegů v klubu, když se tímto činem „pochlubil“?

 

Takových a podobných příhod by každý akvaristický harcovník asi dokázal napsat mnoho a na každého z nás ještě asi mnohé čekají… O co ale vždy jde? Nenechat se odradit, nenechat se otrávit podobnými neúspěchy a vždy si říci: „Není snadných vítězství! V každém oboru na nás něco číhá, co nám chce rozmluvit naše snažení“. Zkrátka je to jako ve starém pořekadle: „Všude chleba o dvou kůrkách!“

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Duben 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...