Vzkazy 6/2016 – nebojte se, jde pouze o několik zásadních doporučení

2.04.2016 | Žádné komentáře

Je to v nás, jako v koze! Znáte toto velmi letité pořekadlo? To napadlo paní Helenu, když se opět a už poněkolikáté rozhodovala o pořízení akvária. I padlo rozhodnutí! Teď, anebo nikdy… To už bývá skutečně závažné odůvodnění. Ale stalo se, že ještě než se paní Helena skutečně odvážila zajít do obchodu, našla na našich stánkách v Článcích několik doporučení, která její rozhodnutí zpochybnila.

 

V první řadě ji velmi překvapilo, že bude mít co dělat s jakýmisi bakteriemi, které jsou pro akvárium tak důležité a bez kterých se vlastně ani neobejde… Dále se ptala, zda je vůbec možné se zprvu vyznat ve filtrech, když si přečetla o jejich použití a druzích. Dále má pochybnosti, zda tedy vůbec může koupit a provozovat akvárium, když všechno to co tady píšeme, vlastně vůbec nezná…?

 

Těch pochybností měla paní Helena více a tak jsem se rozhodl, že nenapíšu pouze jí, ale že budu jejímu dopisu věnovat částečně i dnešní článek.

 

Je to tak, v mnoha pojednáních o mnoha problémech v akvaristice jsem sice upozorňoval na to, že je doslova nutné něco o akvaristice vědět, když zakládáme nové akvárium, ale zároveň jsem vyzdvihl to, že není nutné hned zpočátku znát vše, ale pouze opatrně a s doporučením začít a postupně se obeznámit s dalšími a dalšími podrobnostmi ze života akvarijních živočichů či rostlin.

 

Jde zkrátka o to, abychom se zbytečně a bez rozmyslu nevrhli do dobrodružství, které nakonec odnesou svým životem živí tvorové. Abychom jim hned zpočátku vytvořili odpovídající podmínky a netýrali je pouze z toho důvodu, že experimentujeme bez přinejmenším základních vědomostí. Nemusíme se bát založit si první akvárium, je to docela snadné, ale další akvaristické postupy a vědomosti jsou nekonečné, a pokud budete se zájmem pokračovat, jistě až do konce svého pozemského života budete mít co dělat. A musím připomenout, že je to poznávání velmi zajímavé a poučné a dokonce při něm zažijete i dobrodružství, to třeba při výtěrech nových a nových druhů ryb.

 

A nakonec vzkazu nejen paní Heleně: Vrhněte se do toho, ale dbejte alespoň zásadních rad a doporučení od pokročilejších akvaristů, a pokud navštívíte naše stránky, budeme jistě těmi, kteří Vám budou moci poradit a uvést Vás tak do kouzelného podvodního světa. Mimochodem, v dopise máte alespoň základy pro zakládání akvária. Tady V Článcích je o tomto napsáno již mnoho a tak si můžete klidně číst další doporučení…

 

Reakce na článek o průtokových akváriích

 

Tento článek byl zprvu napsán jako doporučení pro chovatele pavích oček s tím, že jejich populace je velmi citlivá na dusíkaté látky a z toho důvodu, že je velmi dobré chovat a odchovávat je v tzv. průtokových nádržích. Jde o to, že přísun stále čerstvé a nezatížené vody nadměrnými hodnotami dusíkatých látek je pro jejich chov výhodnější a jasně „zdravější“. V akváriích s trvale vyšším obsahem dusíkatých látek se ryby vyčerpávají, protože jejich primární příjem kyslíku je deficitní.

 

Paví očka jsou v takové vodě mnohem vitálnější a dokonce mají samičky větší množství zdravého potěru. A ještě něco, v průtokových akváriích jsou ryby podstatně větší i robustnější. V akváriích s uzavřeným oběhem vody či s vnitřními filtry téměř vždy naměříme vyšší hodnoty dusíku, než v akváriích s průtokem čerstvé vody. A o to jde! Přítok čerstvé vody však musí být regulován tak, že do akvária přikapává či přitéká vždy již vytemperovaná voda o příslušné teplotě, doporučuji 22 – 23°C. Pokud toto není možné, volte vyrovnávací nádrž, kde příslušným termostatickým topidlem tuto teplotu docílíte.

 

Takto chované ryby, a to bez rozdílu, jsou vždy v lepší kondici, než ryby chované v uzavřených systémech. Jde pouze o to, že průtokové systémy jsou nákladnější jak pořízením, tak provozem a tedy jsou málo používané. Spíše je najdeme v profesionálních chovech. Pokud ale máte tu možnost, neváhejte, je to skvělý systém!

 

A nakonec ještě jedno doporučení. Pokud můžete zajistit rybám sluneční svit, je to skutečně luxus, ale problém to je v pokojových akváriích, kde se nadměrným osvitem tvoří řasy a to pochopitelně následně vadí nejen chovateli, ale celému akváriu. Jde zde opět o cit a zkušenosti…

 

 

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Duben 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...