Vzkazy 21/2015

26.09.2015 | Žádné komentáře

Jak už je naším zvykem, tady u nás na DAJANĚ, dovolte, abych přivítal podzim a všem, kteří máte podzim rádi, přeji hezké chvíle a zvláště pak uklidňující procházky v barevných lesích za houbami, nebo prostě jen tak.

Po několika týdnech využívám opět stránky DAJANY k odpovědím na dotazy, jinak téměř všechny ostatní, jak asi koho se to týká víte, jsme řešili po telefonu. Některé z dotazů jsou jakoby „navlečené“ na již zveřejněné články a tak stačí začasto pouze odkázat. Je ale stále těžší vyhledávat konkrétní témata bez jasných dotazů na tu kterou problematiku.

Stále ale platí, že dotazy s jasnou tématikou se vyhledávají snadno s pomocí vyhledavače nad články. Stačí napsat stěžejní slovo a články se sami načtou. Trampota je ale s tím, že tyto odkazy jsou sice dobrým pomocníkem, ale konkrétně o závojnatkách je v článcích již tolik textu, že trošku lenivý čtenář se ani nesnaží dopracovat k odpovědi. Odpovídám tedy téměř vždy konkrétně a v poslední době začasto po telefonu. Ušetří to mnoho času a komunikace je stoprocentně účinnější.

Bez jakýchkoliv sčítání a porovnávání je ale jasné, že nejvíce dotazů se týká závojnatek a všemu, co s nimi souvisí. V posledním týdnu jsem odpovídal na několik dotazů a tyto se v podstatě stále točí kolem jejich umístění. Dále pak podávání potravy a zvláště potom jaké… Abych uvedl toto téma do konkrétní podoby, shrnu dotazy do jednoho fiktivního: „Koupili jsme si závojnatku a máme ji v desetilitrovém akváriu, voda je šedá a závojnatka neplave, ale sedí na dně…“. K podobným otázkám patří ještě jedna důležitá a to dotaz na techniku. Tedy, zda je nutné v takovém akváriu topit, zda je nutné filtrovat…

Tedy dnes odpovím a shrnu opět závojnatky a jejich problematiku v akváriích

Začnu opět, tak jako vždy, tou nejznámější a nejúčinnější radou. Než se do jakéhokoliv chovu, a nemusí jít zrovna o akvaristiku, pustíme, je NUTNÉ se obeznámit s jeho problematikou. To, že si kdokoliv obstará závojnatku do desetilitrového akvária s tím, že ani neví, zda je nutné používat jakoukoliv techniku a ani nezná její potravní nároky je špatně. Je to špatně úplně všechno a téměř ve všech případech to vede ke zmaru celé myšlenky i závojnatky samotné.

Ona závojnatka je sice schopná při znalé péči přežívat v desetilitrové nádobě, ale skutečně pouze přežívat. K tomuto vždy uvádím příměr o vězni, který žije, nebo vlastně přežívá, celý svůj život v cele o rozměrech dvou metrů čtverečných. Že to není možné, a že je to velké utrpení? Jistě, ale jak je tedy možné, že se podobné věci úplně běžně stávají s chovanými zvířaty?!

Nebudu dnes konkrétně popisovat ten správný chov závojnatek, protože bych se už poněkolikáté opakoval, ale rád bych opět upozornil na základní POVINNOST všech lidí, kteří se chystají k chovu jakýchkoliv zvířat. Není v dnešní době nic snadnějšího, než si otevřít stránky internetu a podívat se třeba do Článků na DAJANĚ. Věnujte alespoň hodinu této činnosti a jistě se přesvědčíte o tom, že si ušetříte mnoho starostí a ušetříte též životy nebohých ryb, které jsou na Vás a na Vaší péči bezvýhradně odkázané.

Měkká voda

Malý Honza sbírá vodu na zahradě z nejrůznějších nádob a dolívá ji doma do akvária. Bere to jako svoji povinnost a když mu to někdo známý poradil, byl to jeho strýček, vzal to za platnou informaci a stal se otrokem svého stolitrového akvária. Dokonce měl obavy při letošních dlouhodobých vedrech a suchu, že když nedolívá každý den dešťovou vodu, ryby nevydrží.

To vše je blud a měkká dešťová voda se v akvaristice používá pouze k výtěrům a speciálním chovům, ale běžně úplně postačí voda vodovodní a asi mnohé překvapím tím, že je dokonce vhodnější. Měkká voda je voda „hladová“ a velmi rychle mění své hodnoty a to je špatně, protože právě to rybám velmi škodí a některé druhy dokonce při rychlých změnách hodnot vody hynou. A to už ať se jedná o změny chemické či fyzikální.

Doporučení nakonec

Zjistěte si dostupnými testy hodnoty vody, která teče ve Vašem vodovodu, a podle toho se zachovejte. Velmi měkká voda je méně vhodná, jako i voda velmi tvrdá. Zrovna tak to platí i o pH, tedy o kyselosti či zásaditosti, kde platí, že slabě kyselá či slabě zásaditá voda je ve vodovodních řadech zcela běžná a vhodná. Je možné říci, že pro většinu běžně chovaných ryb je vodovodní voda z většiny řadů u nás vhodná a není nutné, a dokonce ani dobré, ji ředit vodou dešťovou.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...