Napodobení přírodního biotopu – marná snaha

29.08.2015 | Žádné komentáře

Pokud budeme mluvit o tzv. biotopních akváriích, tak je o tomto tématu v Článcích již pojednáno například v článku ze 6.1.2008. Mám tu dnes ale dopis od žáka Kuby, který se zhlédl v akvaristice a rád by v letošním školním roce založil akvárium i ve škole, přesněji ve své třídě. Dokonce to má dohodnuté s paní učitelkou a ještě před prázdninami se na tom domluvili.

Jenže Kuba není až tak obyčejný akvarista a z naší konverzace jsem dostal dojem, že to bude, tedy jestli se svým elánem vydrží, zřejmě onen pečlivý a přemýšlivý akvarista. Kuba se rozhodl, že ve třídě vytvoří tzv. biotopní akvárium a tak jsem se nakonec stal jakýmsi průvodcem jeho snahy. Již jsem se mnohokrát zmiňoval o tom, že skutečný biotop vytvořit v akváriu nelze, pouze ho napodobit. A je na autorovi díla, jak zdařile se mu to povede.

Napodobení biotopu určitého druhu zvířete je věc velmi problematická a lze uskutečnit pouze fyzicky, tedy pro naše účely na vizuální efekt. Biologicky nelze z mnoha důvodů provést – viz doporučený článek. Tyto nádrže ať jsou již sebelépe vytvořené, se biologicky skutečnosti ani nepřiblíží. Píšu o tropických biotopech.

Je ale na místě napsat, že je mnoho příležitostí, kde bychom měli tyto nádrže vídat, a kde to má svůj smysl. Jde právě o školy, akvaristické kroužky, výstavy, nejrůznější naučné expozice, kluby chovatelů, veřejná akvária a podobně. Demonstrace biotopu není z výchovného hlediska od věci a velmi dobře může posloužit jako názorná pomůcka při výuce, nebo na výstavách pro představu široké veřejnosti. Pochopitelně, že dobrá znalost původního místa výskytu živočicha, pro kterého onen biotop tvoříme, je základním předpokladem. I to je velmi dobrý „motor“ k poznávání.

Jen si představme, do jakých podrobností se žák Kuba dostane, když bude o tomto záměru uvažovat. Nejprve projde informacemi o výskytu, následně musí sehnat poučení o tom, jak vůbec takový biotop vypadá, jaké jsou dostupné informace o kvalitě a hodnotách vody, co v něm případně roste za rostliny, jaká je v místě roční průměrná teplota, srážky, doba osvětlení, voda tekoucí či stojatá, hluboká či mělká… a mnoho dalších údajů, včetně informace, jaká ostatní zvířata v tomto biotopu žijí či jaký například predátor v místě na tyto tvory číhá. Je pravda, že v době internetu je mnoho informací volně dostupných, ale i tak jde o velmi odbornou a náročnou, ale o to záslužnější činnost.

Najde však pouze o nádrž samotnou, u podobně vytvořených akvárií by měl být rozhodně popis. Tedy jakýsi psaný průvodce, který tuto nádrž doprovodí právě těmito údaji. To aby napodobení biotopu nebylo pouze „plácnutím do vody“. Každý, kdo se s úspěchem tohoto úkolu zhostí, zaslouží velikou pochvalu, i když se většinou s podobným aktem nesetká. Je to tak jako tak projev zájmu o věc a konkrétnímu člověku to jistě pomůže k dalšímu poznání a to zvláště tam, jedná-li se o žáka základní školy.

A zakončení dnes nemůže patřit ničemu jinému, než začátku školního roku. Tyto chvíle byly asi u každého z nás provázeny smutkem nad ztrátou volných dnů. Je ale zcela jasné, že vzdělání ať jakékoliv, patří k člověku a jsme na něj dokonce velmi dobře vybaveni. Krom toho velmi důležitého, tedy vzdělání základního, nás čeká v životě v podstatě neustálé doplňování informací a to v jakékoliv podobě. Je tedy na místě přehodit výhybku a z volných prázdninových dnů přešaltovat na vstřebávání informací, i když ty základní jsou pro mnohé jaksi zatěžující, ale je už na nás všech, kdy poznáme, že bez nich to prostě nejde! A čím dříve to poznáme, tím dříve se nám bude i lépe dařit.

Toto není lamentování nad nezbednými žáky, ale velmi tvrdá a pravdivá skutečnost, která nejen ve školách základních, ale platí dvojnásob i v chovatelství, potažmo i v akvaristice. Neustálé doplňování informací se vyplácí a je nezbytně potřebné zvláště při odchovu nejrůznějších druhů živočichů, tedy i ryb v akváriích. Mám ale vyzkoušeno, že čím více se o akvaristiku zajímáme i z hlediska teoretického, tím snadněji se nám potom chápe i praktická část. Oddělit tyto dvě disciplíny prostě nelze.

Omlouvám se tedy za dnes tak trochu i školní vydání článku, ale i ti nejmladší mě časem jistě pochopí a odpustí mi. Ono to totiž jinak v dnešním světě ani není možné.

Foto: Jikry Brochis splendens na Microsoriu

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...