Vzkazy 16/2015

27.06.2015 | Žádné komentáře

Rád bych dnes uvedl jedno upozornění, které vychází z našich činností, kdy se DAJANA snaží o co možná nejkomplexnější pojetí informační aktivity na internetu. Jde o propojení facebooku a našich www stránek. Ono propojení je logický dopad naší činnosti a v mnohých případech spolu úzce souvisí. Někdy se však setkávám s tím, že odpovědi na jednotlivé články a odpovědi na dotazy se prostě nepotkají, protože naši čtenáři nemají tu či onu službu nainstalovanou.

V některých případech se dokonce stalo, že si naši kolegové doinstalovali facebook z důvodu přístupu na naše facebookové stánky. No, žijeme v době, kdy se tyto technologie stávají zcela běžnou a někdy i nutnou součástí života a našim potomkům, a zvláště pak těm nejmenším, jsou již zcela obvyklé. No a potažmo se stal již obyčejnou záležitostí i pro podniky a jejich obchodní a informační aktivity.

Je to tedy v dnešní době obvyklý vývoj téměř v každé firmě a myslím, že dostupnost informací, a zvláště pak informací v tak úzce specializovaných oborech jako je například akvaristika, je pro většinu uživatelů velmi vítaný. Je tedy na nás, abychom zvládli komunikaci s médii a hlavně s lidmi, kteří s tím vším souvisí. Již se několikrát stalo, že jsem vyřizoval dotazy, které souvisely s facebookem a psal jsem odpověď i na naše www stránky, protože by mohla zajímat ostatní členy našeho „DAJANA spolku“.

Podobně je tomu i dnes, když jsem se na facebooku rozepsal o kupování a chovu bet bojovných a titulek stál: „Kupujete Betty?“. Do pošty mi následně přišel dotaz: „V článku o betách používáte v některých případech „Betta“ a v jiných „beta“. Co je správně, jde o pravopisnou chybu?“. No a právě to jsou případy, kdy odpovídám i na našich www stránkách, protože zvláště pro mladé akvaristy je zrovna toto příležitost, jak se seznámit se základními a ne zrovna typickými informacemi z akvaristiky.

Odpověď tedy zní: Betta splendens je správné latinské pojmenování, kdy rodové pojmenování začíná vždy s velkým písmenem, tedy Betta. Ale druhové, tedy konkrétní pojmenování určitého druhu je splendens a píše se s malým písmenem na začátku. Tedy Betta splendens je správně a i mladí akvaristé by se měli latinské názvy učit. Alespoň těch ryb, které chovají.

Naopak, budu-li používat české pojmenování, budu psát beta bojovná, s jedním „t“ a s malými písmeny na začátku slov, což je správný český název této ryby. V českých pojmenováních používáme obě písmena na začátku malá, protože nejde o konkrétní rybu, ale o název druhu. Bude-li se jmenovat ona beta Karlička, už použiji velké písmeno na začátku, protože je to pojmenování konkrétní ryby, podobně se používají i velká písmena u přezdívek určitých lidí. Takže jde vždy pouze o použití autora a ten o tvaru rozhoduje. V běžných článcích určených pro širokou veřejnost je možné používat podobných tvarů a třeba je i střídat. V odborných článcích se však používá výhradně latinské pojmenování.

Dále heslovitě, protože o těchto tématech již existuje mnoho údajů v rubrice „Články“ a je možné je snadno vyhledat. Stačí do vyhledavače nad text napsat heslovitě podstatu problému. Toto je souhrn odpovědí na dopisy z tohoto týdne.
1. Závojnatky do koule nikdy!!! Ani jednu, ani dvě, ani kousek ba ani ploutvičku. Závojnatky jsou velké a robustní ryby a patří spíše do bazénu, než do akvária a když už, tak do většího a s dobrým filtračním vybavením. Toto je velmi častý dotaz od dětí a je nutné se mu věnovat, protože závojnatka v kouli se za léta propagace stala BOHUŽEL skutečně jakousi ikonou, ale velmi špatnou a zavádějící!!!
2. V zařízeném, běžném pokojovém akváriu krmíme jednou denně, případně je možné dávku rozdělit na dopolední a odpolední. A to zvláště tam, kde zkrmujeme více druhů potravy.
3. Proteiny jsou podstatou všech živých organismů a pochopitelně i jejich potravou. Jsou nezbytné pro tvorbu nových a reparaci starých buněk. Proteiny jsou vlastně bílkoviny, a pokud budete na obalu potravy pro akvarijní ryby tento údaj zjišťovat, je dobré též zjistit obsah tuků. Spolu tyto dvě určující látky potom udávají základní údaje o vhodnosti či nevhodnosti krmiva pro určitý druh ryb. Klasickým příkladem jsou například závojnatky v porovnání s dravými druhy ryb. Dravci potřebují poměrně vysoký obsah jak tuků, tak i proteinů v krmivu a závojnatkám se naopak proteiny a tuky dávkují velmi opatrně, protože u nich hrozí ukládání v játrech s následnými komplikacemi. Příznačné je potom obracení ryby břichem k hladině a nemožnost přirozeného pohybu. S tím ale výrobci počítají a obsah těchto látek je vždy uveden na obalu. Toto je jeden z velmi důležitých ukazatelů při výrobě krmiv i u nás v DAJANĚ.

A nakonec jednu snad omluvu za dnes tak trochu školometný článek, ale i to je v našem oboru potřeba a zvláště pak jako informace pro naše mladé kolegy.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...