Vzkazy 13/2015 – oprava dna lepeného akvária

6.06.2015 | 2 komentáře(ů)

O lepení a opravě akvárií se na těchto stránkách zmiňuji již poněkolikáté, ale samotné dno jsem ještě neřešil. Reaguji tak na konkrétní dotaz našeho čtenáře, který má problém s prasklým dnem a ptá se, zda lze samotné dno opravit bez toho, aby se muselo „bourat“ celé akvárium. Lze, ale pozor na určitá specifika.

Jako první možnost, máme jich tedy více, uvádím vždy při jakýchkoliv opravách akvárií tu cestu, která není sice nejsnadnější, ale je bezesporu ta nejsprávnější. Jde o rekonstrukci celého akvária s tím, že ho rozebereme, tedy rozřežeme žiletkou či tenkou strunou, pečlivě očistíme a slepíme znovu. Je to sice na první pohled možnost pracná, čištění starého lepidla je skutečně „piplačka“, ale věřte, že po jejím dokončení budete mít alespoň klidné spaní…

Než se ale pustíme do opravy, je nutné si odpovědět na otázku, proč dno akvária prasklo?! Je to totiž velmi důležité zjistit, zda je tou příčinou nerovná plocha pod ním, nebo sami nezaviníme tuto prasklinu tím, že zkrátka nevíme, jak ho správně umístit. Akvárium by mělo být na skutečně rovné ploše a podloženo vhodnou podložkou, například polystyrenovou deskou či jiným poddajným materiálem. Pro jistotu dávají někteří akvaristé pod akvárium molitanovou podložku, která dokáže menší nerovnosti plochy pod ním vyrovnat. V každém případě je nutné zjistit příčinu a napravit ji, jinak budeme tento problém řešit zanedlouho znovu.

Jde též o to, o jak velké akvárium jde a hlavně o jeho historii. Mám tím na mysli, zda jeho majitel vůbec tuší, kde, jak a kým bylo slepeno. Jde totiž o to posoudit, zda lze zvolit opravu o mnoho snadnější a to nalepení nového skla na to prasklé, což je také jedna z možností. O přelepení akvária jsem též psal na FB v minulém vstupu. Pokud tedy volíme tu nejsprávnější cestu, a to je téměř nevyhnutelné pokud neznáme původ akvária, není co dále řešit a postupujeme jako při lepení nové nádrže.

Máme ale možností víc a ty bych zde rád uvedl. Jedná-li se o akvárium malých rozměrů, tedy dejme tomu o objem kolem sta litrů, není problém dno zevnitř očistit, řádně odmastit a nalepit na něj sklo nové a pochopitelně dostatečně silné. Je to možnost ta nejsnadnější a používá se téměř vždy tam, kde nám akvárium prasklo například pouze v rohu. Pro přesnost uvedu, že tím myslím „přes roh“. Tyto menší praskliny se velmi dobře opravují tímto způsobem a v tomto případě postačí nalepit na dno pouze jeho část. Lze to tak provést i proto, že takto opravené dno tak jako tak přikryje štěrk či jiná dekorace a tak vlastně není oprava vůbec viditelná.

Při větší prasklině, tedy třeba přes celé dno, používáme raději nové sklo celé, na celou plochu dna. Je dobré ho uříznout co možná nejpřesněji a to s vnitřními rozměry. Odmaštěné sklo pak položíme na důkladně nanesené lepidlo po obvodu celého dna a hlavně pak tam, kde vznikla prasklina a to po obou stranách praskliny. Nové sklo potom zatížíme a necháme po dobu alespoň dvou dnů zaschnout.

Další možnost je ta, že na dno nalepíme nové dno a to zespodu akvária. Tato možnost je také z těch schůdnějších, ale v tomto případě logicky lepíme na dno původní nové dno shodných rozměrů. Jde též o přesnou a čistou práci zvláště při jeho odmaštění. Při lepení dna na dno zespodu je též důležité věnovat pozornost těm správným místům při nanášení lepidla. To se nanáší po obvodu celé nádrže a zvláště pak tam, kde prasklina vznikla. Nové sklo pak slouží jako fixace skla původního a pokud budete pracovat s odpovídající tloušťkou skla a sklo dokonale odmastíte, nemusíte se bát další pohromy. Tento způsob je též velmi pevný.

Ještě bych rád upozornil na opravu velkých akvárií. U velkých akvárií je možné opravu dna řešit podobně, ale pokud z jakýchkoliv důvodů není možné slepit akvárium znovu, doporučuji nové dno nalepit na staré rozhodně zespodu. Ještě doporučuji spodní sklo vždy volit ze skla silnějšího, než je původní. Pro představu: máme-li tedy například původní sklo silné 8 mm, nové volte rozhodně 10 mm.

Nakonec jedno důležité upozornění. Opakuji!!! U větších akvárií nedoporučuji opravu, ale znovuslepení s tím, že se dopídíme důvodu praskliny! Je to důležité už z toho důvodu, že podobné opravy jsou dosti pracné a konec konců i nákladné a opakovaná oprava je již velmi složitá. Některá akvária jsou totiž slepená tzv. okolo dna a v tomto případě další opravu nelze provést. Následným rozebráním pak poškodíme okraje skel a nelze zaručit jejich další použití. Při nákladnosti na stavbu velkých akvárií vznikne pak zbytečně velká škoda.

Držím palce, a pokud si nebudete vědět rady, ozvěte se, jsme tady pro Vás.

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (3)

2 Komentáře

  1. Pavla Kohnová

    Dobrý den, máme doma akvárium (180litrů) a právě jsem zjistila, že teče. Chtěla bych se zeptat, jestli byste mi nemohli doporučit někoho, kdo by to zvládnul opravit a jak se v takocéhle situaci vůbec postupuje. O akvárko se stará dcera, ta je momentálně na lyžích. Máme v záloze starší akvárium (60 litrů). Mám do něj rabky přelovit a velké akvárium odvézt do opravny, nebo to nemá cenu a mám rovnou koupit nové? Díky moc za odpověď.

    Odpovědět
    • Jiří Růžička

      Dobrý den, psal jsem Vám, ale přišlo mi to zpět. Tak prosím, jestli toto projde, zavolejte na 728 666 265, rád Vám poradím.
      J.Růžička

      Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...