Nepodléhejte reklamě a zavádějícím návodům a popiskám

30.05.2015 | Žádné komentáře

Je to tady znovu, a protože se s touto tématikou setkávám téměř denně, upozorním na ni opět. Jde o filtry do akvárií a jejich funkci a zvláště pak funkčnost.

O co jde? Funkce filtrů v akváriu je snad nejdiskutovanější problematika, co se týká technického vybavení akvárií. Samotná funkce filtru je pro život v akváriu velmi důležitá, ale stejně tak významná je zkušenost akvaristy filtry vůbec umět vybrat a použít. Začnu hned s tím nejtěžším kalibrem. Můžeme si obstarat jakkoliv drahý a výkonný filtr a může nám být k ničemu, když nezvládneme odhad jeho použití pro to které akvárium. Jde hlavně o jeho výkon a druh filtrační hmoty. Existuje vzájemná souvislost mezi těmito funkcemi a ta je velmi důležitá!

Již před mnoha lety jsem začal psát o funkčnosti různých druhů filtrů v akváriích a upozorňoval na jejich důležitost. Tehdy jsem řešil jejich použití v malých akváriích, dnes nazývaných NANOAKVÁRIA. Jen mimochodem, akvária v těchto režimech existovala již dávno, ale z obchodního hlediska je přece dobré pojmenovat druh zboží takto tajemně ne?

Co bylo obsahem těchto článků? Šlo o to, že v sadách, které se dnes prodávají na trhu, se objevují již od výrobce takové filtry, které se pro zrovna taková akvária vůbec nehodí. Jejich nevhodnost je dána vysokým výkonem. Zatímco v nanoakváriu je zapotřebí velmi citlivý přístup k volbě filtru a zvláště pak jeho pohonu, je ještě více zapotřebí vyzrálosti a zkušenosti akvaristy a jeho až senzibilního vztahu k tomuto miniaturnímu vodnímu světu.

Biologická setrvačnost tak malého světa je velmi malá a celé prostředí je neustále na hraně chemické únosnosti pro živé organismy a stačí malá chyba či zanedbanost začínajícího akvaristy a malér je na světě. Velmi důležitá je též volba živočichů a jejich počet. Povětšinou se pro tyto účely vybírají určité druhy krevetek a malé druhy ryb. Omlouvám se milovníkům této discipliny, ale dotazovatelům většinou sděluji, že taková akvária jsou spíše vhodná k pěstování sukulentů či velmi opatrnému umístění samce Betty, i když pro tuto krásnou větev akvaristiky, jako jsou Betty bojovné, mám také svoji představu.

Pokud budeme volit filtr do nanoakvária, NESMÍME vybrat filtr s vysokým výkonem, přičemž spojení vysoký výkon je v této souvislosti spíše pitoreskní představa. Před nedávnem jsem v obchodě zkoušel před jedním zákazníkem šestilitrovou nádrž. Výrobek byl dodán jako sada i s filtrem a osvětlením. Zákazník byl v tomto ohledu nezkušený a měl v úmyslu chovat v této nádržce samce Betty.

Po otevření a zkompletování akvária jsem zapnul filtr a co se nestalo? Voda v akváriu se začala točit jako v divokém víru. Dokázal jsem si představit, co by se stalo s chudákem „beťákem“, kdyby byl do tohoto vlnobití vpuštěn. Navíc, Betty mají rády klidnou hladinu!

Konec konců, nedokázal jsem si představit ani jiné živočichy v tak nepatrném prostředí se silným proudem. Co vede výrobce k takovým záměrům? Kdo jim radí vyrábět tyto nesmysly, které snad nelze v tomto kontextu na nic použít?

Je tedy dobré pro úplnost dodat, jak se v takových případech zachovat a co do nanoakvárií použít? Existují již filtry s plynulou regulací k tomuto účelu vhodné. Je jen dobré vědět kde je koupit a hlavně kde se poradit s odpovědným pracovníkem, co vlastně a k jakému účelu potřebujete. Je tady ale ještě druhá možnost a ta je snadná a velmi dostupná. Zvolit filtr poháněný vzduchem, kde si můžete volit jakýkoliv průtok. A pokud bude někdo tvrdit, že použitím vzduchového filtru negativně ovlivňujete růst rostlin, je to pouze hon na čarodějnice! Jen je opět důležité vědět, jakou velikost, jak filtr nastavit a jaký průtok zvolit.

Zrovna tak ale musíme uvažovat při koupi a použití filtrů do větších i největších akvárií. Všechno má svůj režim a účel! Pouze pro představu, pro velká výstavní akvária slouží filtry ve velikosti objemné místnosti plné množství jednotlivých filtračních segmentů. Je také dobré se při koupi nenechat ovlivnit špatnou radou nebo zavádějícím návodem přímo na obalu či v návodu filtru. Všeobecně se dá říci, že filtry s mnoha součástkami jsou problematické, jenže to je právě tzv. fígl výrobců. Ti dají na tu skutečnost, že právě ta barvitost součástek je pro začínající akvaristy velmi lákavá. Dalo by se říci, že spoléhají na ten okamžik, kdy si zákazník řekne, že právě tolik součástek musí zaručeně znamenat kvalitu. Opak je pravdou.

Za nejideálnější filtraci považuji správně volenou svým výkonem „filtrační hlavu“, tedy čerpadlo, a jako filtrační hmotu odpovídající polyuretanovou či jinou, k tomuto účelu vhodnou filtrační náplň. Velmi jednoduchá manipulace při údržbě s tímto filtračním zařízením je zároveň výhodou. To je funkčnost filtru, tedy jeho vhodnost použití. Funkce a druhy filtrů asi všichni známe anebo alespoň tušíme, ale to bude již předmětem dalšího článku.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Akvaristika dnes

Akvaristika dnes

Téměř vše máme nalajnované, téměř vše změřené, a dokonce i dosažitelné. Jinými slovy, nemusíte ani moc myslet, vše je vymyšleno, jen poslouchejte a bude vše v pořádku… Nepřipomínají vám tato slova něco? I když věřím, že mnohým ano, tedy hlavně těm dříve narozeným,...

Vzkazy 2023/11

Vzkazy 2023/11

Pozdrav pro všechny do krásného dne. V nočních hodinách se teploty pohybují tady u nás na severu sice kolem pěti stupňů, ale přes den se jaro snaží převládnout nad nízkými teplotami a tak se snad už dočkáme toho oteplování. Pozor, nemyslím tím tolik zdůrazňovaného...

Vzkazy 2023/10

Vzkazy 2023/10

Pozdrav chovatelům i do akvárií! Hned na začátku se musím v dobrém opakovat. DAJANA nemá své prodejny a hlavně, neprodává ryby. To, že píšu o konkrétních rybách, které odchovávám, neznamená, že je touto formou prodávám. Předávám tak některé ze svých zkušeností a...

Vzkazy 2023/9

Vzkazy 2023/9

Zdánlivě snadná otázka, ale… Jde o to, jak a kdy nejlépe třídit ryby z venkovních nádrží. No, pokud se vytřou v přírodním rybníčku jakékoliv ryby, těžko je budeme třídit. Jejich odchyt je nadmíru problematický a pokud nemáme takový tvar a vybavení nádrže, nikdy se...

Vzkazy 2023/9

Vzkazy 2023/9

V týdnu jsem měl rozhovor s paní, která měla problém se zákaly a po dořešení toho problému se mě ptala ještě na některé maličkosti z chovatelského prostředí, jako například jak často peru filtr, jak svítím, krmím atd., atd., jo, a že její dcerka se často máchá v...

Hodně věcí bylo jinak

Hodně věcí bylo jinak

Oč jde? Konkrétně v akvaristice je toho moc, co dělí začátky v akvaristice od doby jejího raketového vzrůstu do doby dnešní. Vezmu-li v úvahu téměř padesát let nazpět, kdy moje snažení v tomto oboru bylo už aktivní, musím si přiznat, že ten rozdíl je skutečně...