Vzkazy 12/2015

23.05.2015 | Žádné komentáře

Chtělo by to trochu více tepla co? Taky se Vám zdá, že je letošní jaro chladné? Pozor na zakrmování ryb v zahradních rybníčcích. Tam, kde ještě není takové teplo, ryby ještě nepřijímají plnou dávku potravy a při překrmování můžete způsobit jejich otravu dusíkatými látkami. To hrozí zvláště tam, kde je ryb v rybníčku mnoho, nebo samotná nádrž je menších rozměrů. Podstatně lépe jsou na tom rybníčky s aktivní filtrací, kde dochází k odbourávání dusíku z vody a tím i k její potřebné regeneraci.

Dnes bych se rád ponejprv věnoval dotazům na zdraví ryb i z důvodu, že se mi v poště sešly dva podobné dotazy a to na antibiotika.

Je velmi jednoduché rozlomit pastilku s nažloutlým práškem, vysypat do vody v akváriu a čekat na zázrak, ale POZOR!!! Ona léčba antibiotiky není vůbec snadná a dokonce si myslím, že v drtivé převaze případů nejde vůbec o léčbu, ale spíše o jakýsi pokus v nouzi. Antibiotika nejsou rozhodně všemocná! Jsou to dnes již velmi specializované a cílené druhy léčiv, které je zcela zbytečné používat jen tak zkušebně.

Skutečně profesionální přístup je již delší dobu prováděn v hospodářském rybářství, kdy se antibiotiky skutečně léčí, ale ony diagnosy jsou stanoveny veterinárními pracovníky a mají, tedy by alespoň měly mít, vskutku profesionální přístup. Antibiotika se používají k léčbě bakteriálních nemocí a je jich dnes již poměrně velké množství. Některá jsou dokonce k tomuto účelu zakázaná, jako například chloramfenikol, který má velmi široký záběr, ale mnoho negativních vedlejších účinků. Nejpoužívanějším antibiotikem je dnes oxytetracyklin.

To vzkazuji pouze pro představu, není to rozhodně návod k použití a už vůbec ne pro amatérské či začínající akvaristy a to z toho důvodu, že dávkování těchto přípravků je velmi citlivou záležitostí. A pokud se budete chtít dopracovat k praxi s těmito léčivy, rozhodně se obraťte na specialistu veterináře, nebo alespoň na odbornou literaturu. Vždy mějte na paměti, že léčba ryb je velmi úzce specializovaná část veterinární praxe a rozhodně není tak snadná, jak by se na první pohled zdálo. Je také dobré vzít na vědomí, že v akvaristice pracujeme s vodou v jiném režimu, než se nachází v naší přírodě a to je také nutné vzít v úvahu.

A ještě k tomuto problému. V žádném případě nezkoušejte odhadem dopad na zdraví ryb těmito léčivy. Z důvodu léčby antibiotiky se provádějí cílené testy a až následně, podle určení původce nákazy, se aplikuje určitý druhy léčiv. Jako příklad mohu uvést metronidazol, dimetridazol, levamisol, praziquantel a další. V hospodářském rybářství se aplikují tato léčiva povětšinou v potravě a to přimícháváním do potravy těsně před podáním. V akvaristice se provádějí koupele a to i z toho důvodu, že koncentrace ve velkém objemu vody by byla ekonomicky příliš náročná.

Zelená vodička

V mnoha příspěvcích jsem upozorňoval na to, aby akvaristé neaplikovali léčiva podle odhadu. Vždy je důležité nejprve nemoc rozpoznat, tedy provést diagnózu, a až potom podat určité léčivo. Nikdy se neřiďte tím, že budete kupovat „tu zelenou vodičku“!!! Je to prastarý nešvar a pochází z doby, kdy na trhu jiná léčiva nebyla. A mimochodem, ona zelená vodička, myslí se jí všeobecně malachitová zeleň, není až tak neškodná vodička, jak by se na první pohled zdálo, nebo jak si ji všichni pamatujeme. Toto léčivo podléhá přísným pravidlům a zacházení s ním by nemělo opustit doporučený návod od výrobce.

Pamatujte vždy na to, že zbylé roztoky určené k léčení následně odtékají do odpadu a rozhodně ne všechny přípravky se dají snadno odstranit v čističkách vody. Je to starý problém a zrovna v nedávné době proběhly podobné informace ve sdělovacích prostředcích ohledně antibiotik.

Úprava vody „nakyselo“

Osobní zkušeností jsem došel k jednoznačnému závěru a používám k okyselení vody kyselinu fosforečnou. Hned musím ale upozornit, že touto cestou jdu pouze při výtěrech ryb. A ještě něco, mnoho kolegů používá k okyselení vody jiné kyseliny, např. kyselinu solnou a jde to taky. Budete-li se ale radit s chemikem, doporučí fosforečnou.

Je ale na místě napsat, že zacházení s kyselinami má svá pravidla a tak je NUTNÉ je dodržovat. Z tohoto místa mohu pouze doporučit dvě hlavní zásady. Nikdy, a to mi po letitých zkušenostech věřte, nepoužívejte koncentrovanou kyselinu rovnou pro přímé použití. Vždy si zvolte potřebnou koncentraci, zřeďte si potřebným množstvím destilované vody malé množství kyseliny a potom teprve potřebnou vodu upravte.

A ještě něco, vždy přidávejte kyselinu do vody, nikdy ne naopak!!! A pro všechny, kteří již zapomněli, jednu pomůcku ze školy. Je snadné nalít kyselinu do řeky, obráceně to nelze!

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...