Vzkazy 12/2015

23.05.2015 | Žádné komentáře

Chtělo by to trochu více tepla co? Taky se Vám zdá, že je letošní jaro chladné? Pozor na zakrmování ryb v zahradních rybníčcích. Tam, kde ještě není takové teplo, ryby ještě nepřijímají plnou dávku potravy a při překrmování můžete způsobit jejich otravu dusíkatými látkami. To hrozí zvláště tam, kde je ryb v rybníčku mnoho, nebo samotná nádrž je menších rozměrů. Podstatně lépe jsou na tom rybníčky s aktivní filtrací, kde dochází k odbourávání dusíku z vody a tím i k její potřebné regeneraci.

Dnes bych se rád ponejprv věnoval dotazům na zdraví ryb i z důvodu, že se mi v poště sešly dva podobné dotazy a to na antibiotika.

Je velmi jednoduché rozlomit pastilku s nažloutlým práškem, vysypat do vody v akváriu a čekat na zázrak, ale POZOR!!! Ona léčba antibiotiky není vůbec snadná a dokonce si myslím, že v drtivé převaze případů nejde vůbec o léčbu, ale spíše o jakýsi pokus v nouzi. Antibiotika nejsou rozhodně všemocná! Jsou to dnes již velmi specializované a cílené druhy léčiv, které je zcela zbytečné používat jen tak zkušebně.

Skutečně profesionální přístup je již delší dobu prováděn v hospodářském rybářství, kdy se antibiotiky skutečně léčí, ale ony diagnosy jsou stanoveny veterinárními pracovníky a mají, tedy by alespoň měly mít, vskutku profesionální přístup. Antibiotika se používají k léčbě bakteriálních nemocí a je jich dnes již poměrně velké množství. Některá jsou dokonce k tomuto účelu zakázaná, jako například chloramfenikol, který má velmi široký záběr, ale mnoho negativních vedlejších účinků. Nejpoužívanějším antibiotikem je dnes oxytetracyklin.

To vzkazuji pouze pro představu, není to rozhodně návod k použití a už vůbec ne pro amatérské či začínající akvaristy a to z toho důvodu, že dávkování těchto přípravků je velmi citlivou záležitostí. A pokud se budete chtít dopracovat k praxi s těmito léčivy, rozhodně se obraťte na specialistu veterináře, nebo alespoň na odbornou literaturu. Vždy mějte na paměti, že léčba ryb je velmi úzce specializovaná část veterinární praxe a rozhodně není tak snadná, jak by se na první pohled zdálo. Je také dobré vzít na vědomí, že v akvaristice pracujeme s vodou v jiném režimu, než se nachází v naší přírodě a to je také nutné vzít v úvahu.

A ještě k tomuto problému. V žádném případě nezkoušejte odhadem dopad na zdraví ryb těmito léčivy. Z důvodu léčby antibiotiky se provádějí cílené testy a až následně, podle určení původce nákazy, se aplikuje určitý druhy léčiv. Jako příklad mohu uvést metronidazol, dimetridazol, levamisol, praziquantel a další. V hospodářském rybářství se aplikují tato léčiva povětšinou v potravě a to přimícháváním do potravy těsně před podáním. V akvaristice se provádějí koupele a to i z toho důvodu, že koncentrace ve velkém objemu vody by byla ekonomicky příliš náročná.

Zelená vodička

V mnoha příspěvcích jsem upozorňoval na to, aby akvaristé neaplikovali léčiva podle odhadu. Vždy je důležité nejprve nemoc rozpoznat, tedy provést diagnózu, a až potom podat určité léčivo. Nikdy se neřiďte tím, že budete kupovat „tu zelenou vodičku“!!! Je to prastarý nešvar a pochází z doby, kdy na trhu jiná léčiva nebyla. A mimochodem, ona zelená vodička, myslí se jí všeobecně malachitová zeleň, není až tak neškodná vodička, jak by se na první pohled zdálo, nebo jak si ji všichni pamatujeme. Toto léčivo podléhá přísným pravidlům a zacházení s ním by nemělo opustit doporučený návod od výrobce.

Pamatujte vždy na to, že zbylé roztoky určené k léčení následně odtékají do odpadu a rozhodně ne všechny přípravky se dají snadno odstranit v čističkách vody. Je to starý problém a zrovna v nedávné době proběhly podobné informace ve sdělovacích prostředcích ohledně antibiotik.

Úprava vody „nakyselo“

Osobní zkušeností jsem došel k jednoznačnému závěru a používám k okyselení vody kyselinu fosforečnou. Hned musím ale upozornit, že touto cestou jdu pouze při výtěrech ryb. A ještě něco, mnoho kolegů používá k okyselení vody jiné kyseliny, např. kyselinu solnou a jde to taky. Budete-li se ale radit s chemikem, doporučí fosforečnou.

Je ale na místě napsat, že zacházení s kyselinami má svá pravidla a tak je NUTNÉ je dodržovat. Z tohoto místa mohu pouze doporučit dvě hlavní zásady. Nikdy, a to mi po letitých zkušenostech věřte, nepoužívejte koncentrovanou kyselinu rovnou pro přímé použití. Vždy si zvolte potřebnou koncentraci, zřeďte si potřebným množstvím destilované vody malé množství kyseliny a potom teprve potřebnou vodu upravte.

A ještě něco, vždy přidávejte kyselinu do vody, nikdy ne naopak!!! A pro všechny, kteří již zapomněli, jednu pomůcku ze školy. Je snadné nalít kyselinu do řeky, obráceně to nelze!

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...