Vzkazy 2/2015

25.01.2015 | Žádné komentáře

Motto: V akvaristice je velmi nesnadné poradit či doporučit téměř jakékoliv řešení něčeho, co nevidíte na vlastní oči. Akvaristika je kumšt obrazu a praxe v našem oboru je založena zejména na vidových prožitcích a zkušenostech. To, že je možné tak široce pomáhat a doporučovat na základě dotazu psaného, je věc pouze intuice a skutečně letitých zkušeností každého, kdo se o podobnou činnost pokouší, nebo kdy pokoušel.

Některé dotazy z nedávné doby jsou pro mne skutečně oříškem a není snadné se dopracovat konce. Prosím tedy všechny, když je v odpovědi vyzvu, aby se raději ozvali po telefonu, protože si vzájemně ušetříme mnoho času nad psaním a odepisováním. Pro představu uvedu klasický a snad nejfrekventovanější dotaz typu: „Mám v akváriu zákal, co mám dělat?“. Podobné věty když přečtu, jde po mně děs. Ale nikoliv z podstaty toho dotazu, ale z toho, že již předem vím, kolik dotazů budu muset napsat, než se dopracuji příčiny a nějakého řešení. Znamená to vyptat se na mnoho konkrétních věcí a začíná to většinou tím, že se musím nejprve dopídit, jaký zákal to vlastně v akváriu je, tedy když nic jiného, alespoň jakou má barvu. Začasto jeden krátký telefonát vyřeší to, co vyřizuji několik dní psaním dotazů.

Ancistrus sp.

Dnes ale rád odepisuji paní Ivoně, protože si myslím, že pro ni mám zprávu, která jí ušetří mnoho problémů a zároveň tím můžeme pomoci mnoha akvaristům s podobnými starostmi. Píše o Ancistrusech a o jejich odchovu. Chová je už dlouhou dobu ve svém akváriu a zprvu měla úspěchy s tím, že se jí vytírali ve společné nádrži. To mělo ten dopad, že sem tam nějakého dochovala do větší velikosti, ale četla na internetu, že je možné odchovat až sto potomků. Paní Ivono, je možné dochovat i mnohem více potomků, ale s jistými zkušenostmi.

Paní Ivona odděluje od jisté doby jikry od chovných ryb z akvária a podle návodu je umísťuje do elementky se vzduchováním a čeká. Toto je návod sice správný, ale je ho pouze polovina. A když se jí vylíhne alespoň několik jedinců, z nějakého důvodu je nachází postupně na dně uhynulé. Cesta k úspěchu je ale jednodušší než si paní Ivona myslí, ale jako vždy, je nutné dodržet potřebné kroky.

Uvedu několik příkladů z mé praxe. V sedmdesátých letech jsem se trápil podobnou zkušeností a vím, jak jsou tyto okamžiky pro chovatele trýznivé. V první řadě je dobré, vyzkoušet chovné ryby, zda odchovávají své potomky samy, tedy bez oddělení jiker od samce. Toto u Ancistrusů funguje docela spolehlivě a myslím, že v případě ryb paní Ivony to dokonce popisuje. Pokud tomu tak je, vložte do akvária nějakou trubku, například z plastu či keramiky. Téměř jistě se v ní Ancistrusi vytřou a samec pak jikry sám odchová. Jen je nutné v pravou chvíli, tak čtvrtý až pátý den, to podle teploty, právě vykulené jikry samci odebrat. Jakmile se totiž rozplavou po zařízeném akváriu, nemáte šanci.

Odebrané jikry potom umístíme v elementce, zapojíme slušné vzduchování, lépe výkonný filtr, a počkáme další tři či čtyři dny, kdy začneme velmi opatrně přikrmovat. A to je další zkušenost, kterou je třeba si osvojit. Nejprve ale vysvětlím, jak snadné je to, když se z nějakých důvodů samec jiker zřekne a bez dalších starostí je prostě opustí.

Tyto jikry jednoduše sebereme, umístíme v síťce či sítku a dáme ho pod proud vody vytékající z filtru tak, aby voda jikry stále omývala. A je hotovo. V tomto případě ale musíme dát dobrý pozor, aby jikry, které případně zaplísní, neohrozily jikry zdravé, což zrovna v tomto případě není snadné. Pokud bude pár z nějakého důvodu méně plodný a jikry nebudou z větší míry zdravé, je nutné je umístit ve zvláštní elementce v proudu vody a zvýšit teplotu na 30°C, přidat acriflavin podle návodu a bojovat s časem. Jde o to, aby se zdraví potomci vykulili a opustili hrozen s plesnivějícími jikrami dříve, než je zcela zachvátí. Takové páry ale zkušení akvaristé vyřazují z chovu. A třeba věnují někomu, kdo se reprodukcí nehodlá zabývat.

Další starost nastane v době, kdy začínáme krmit plůdek. Vhodný je list salátu, nebo krmiva k tomu určená, je jich velké množství. Ale jednu věc udělat nemůžeme a dokonce ani nesmíme. V dobré víře je tato chyba stále dokola opakovaná a zmařila již mnoho mladých jedinců. Pozor na právě vylíhlé Artemie. Tedy, pokud jde o samotné nauplie Artemií, nic proti nim, ale jistě se do akvária s plůdkem dostanou i zbylé skořápky a ty jsou velkým problémem. A to je též asi hlavní problém paní Ivony. Chtěla udělat plůdku pomyšlení a opakovaně přidávala do první potravy též vylíhlé nauplie Artemií.

Co se stane? Nepatrné skořápky Artemií hltavý potěr polkne a udusí se. Pozor na Artemie, i když v chovech akvarijních ryb prozatím nenahraditelné, u některých druhů ryb s nimi velmi opatrně. Tím nechci říci, že není možné Artemiemi tyto ryby přikrmovat, ale musíme vědět jak na to. Osobně využívám Artemie odskořápkované a ty potom líhnu zrovna tak, jako Artemie celé, jen je s tím trochu více práce. Pokud se budete držet této zásady, uvidíte, že se plůdek Ancistrusů povede odchovat téměř stoprocentně a bez problémů. Až na výjimky je tento sumec z čeledi Loricariidae velmi snadno odchovatelný.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Leden 2015
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...