Vzkazy 2014/14

14.09.2014 | Žádné komentáře

Reakce na dopis z minulého týdne

V tom dopisu stálo, že vnější filtr, který paní Vladka zakoupila na internetu, a který byl již použitý, není téměř k potřebě. Teče a zatím se nepodařilo zjistit proč. Paní Vladku čeká výměna všech těsnění, které již ale jednou měnila a filtr tekl stále. Zkusí to tedy ještě jednou… Slíbil jsem jí, že v dnešním článku zveřejním mé stanovisko k podobným nákupům a ještě přidám zkušenosti z praxe.

To je asi tak podstata problému, který není žádnou výjimkou. Starší akvarijní technika je v drtivé většině velmi špatná investice a jde o to, v jakém stavu je a od koho ji kupujeme. Asi teď nebudou mít radost ti, kteří se zrovna chystají starší techniku nabídnout k odprodeji, ale musím důrazně upozornit na to, že levná či průměrně nákladná akvarijní technika není technické zařízení, které je vyráběno pro dlouhodobý provoz, a dokonce si myslím, že začasto záměrně – a ještě navíc, když je již delší dobu použitá. Nemám rozhodně v úmyslu tvrdit, že každé použité technické zařízení je určeno k brzkému odpisu, ale rozhodně to na první pohled nepoznáte a už vůbec ne na dálku při zakoupení na internetu. Děsí mě například ty inzeráty, kde je nabízeno starší akvárium i s technikou za skvělou cenu!!!

Už jsem také mnohokrát upozorňoval na to, že se dodávají nevhodné filtry například s akvarijními sadami. Ne až tak z důvodu časté poruchovosti, jako proto, že svým nadměrným čerpacím výkonem jsou pro menší akvária nevhodné. Není tedy vůbec možné tyto sady doporučit zákazníkům a odpovědný majitel obchodu by je neměl tedy do prodeje objednávat. To ale zároveň souvisí s odbornou erudicí majitelů i zaměstnanců ve specializovaných obchodech.

Tak trochu jiné je to s filtry značkovými, ale pozor! I u značkových filtrů dochází v konstrukci k tomu, že je začasto složitá a samotná filtrační komora je zbytečně dělena na mnoho komor a tím se zcela zbytečně zmenšuje účinnost. Ve filtrační komoře by mělo být vždy dostatek místa pro základní filtrační hmotu v podobě nejrůznějších hmot typu kompaktních plastových buněk. Je to zřejmě z toho důvodu, že výrobce, a doufám, že tito mají dostatečně znalé poradce, počítají s ideálním stavem, kdy se jejich aktivní sestava ve filtru chová skutečně podle jejich doporučení. To bychom ale museli všechna akvária stavět podle konstrukce filtrů a ne naopak.

Teď asi napíšu pro někoho něco trochu „kacířského“, ale je tomu skutečně tak. Jedny z nejvíce fungujících a jednoduchých filtrů jsou prosté a přiměřeně velké kompaktní kusy filtrační hmoty na způsob akvavitu, opatřené tou nejjednodušší filtrační hlavou, tedy vhodným čerpadlem, které zajistí pohyb vody. Kvalita čerpadla se řídí povětšinou podle ceny a značky, ale dnes již máme tyto pro nás zázračné motůrky dávno vyzkoušené a každý asi ví, co od jaké značky může čekat. Těm začínajícím mohu poradit do začátku, aby vyzkoušeli nějaký z těch levnějších. Konec konců, záruka je na tyto hlavy také dva roky, jako na téměř všechny podobné výrobky a za tu cenu, i kdyby skutečně pouze dva roky fungovaly, je to i tak dostatečné.

Pokud mám napsat konkrétní čísla, tak hlavu pro dvěstělitrové akvárium je možné zakoupit od dvou set korun do dvou tisíc korun a to se stejným výkonem. Je to jako s trabantem a mercedesem. Z toho jasně plyne, že i nová technika není vždy nákladná a je rozhodně spolehlivější než ta, o níž nevíte nic.

Živorodky kladou jikry na dno…

No jasně, živorodky mají také jikry a celou dobu po jejich oplodnění je nosí v břišní dutině. Vyhledejte si o živorodkách v Článcích některé pojednání. Je to tak, že živorodky nejsou vlastně živorodky, ale to bych také po tomto výroku mohl od někoho inkasovat, že? Tedy v krátkosti. Veškeré ty ryby v našich akváriích, kterým tak znale říkáme živorodky, se řadí do skupiny vejcoživorodých (ovoviviparních) ryb a skutečně to pravé živorodky nejsou. Pravé živorodky (viviparní), rodí skutečně živé rybky, kdežto vejcoživorodé ryby rodí vajíčka, tedy již „zralé“ jikry, a bezprostředně po vypuzení jikry z těla samičky se její obal protrhne, plůdek ji opustí a je ihned schopný samostatného života. Proč? Prosím, zalistujte, už jsem o tom psal a myslím, že ne jedinkrát.

U skutečných živorodých ryb jsou vyvíjející se potomci napojené přímo na živný systém matky a od oplození se vyvíjejí samostatně v těle samičky. Asi tak podobně, jak to známe u nás, lidí. Naproti tomu u vejcoživorodých ryb se v těle samičky vyvíjí plůdek v jikře a po celou dobu vývoje je živen ze zásob v jikře.
A teď vlastně k věci…, pan Karel se mě ptá, jak je možné, že jeho živorodky kladou jikry na dno akvária a nikdy se z nich nic nevylíhne? To je rébus, co!?
Po krátkém telefonátu jsem byl doma a podezření se vyplnilo. To, co Karel považuje za výtěr, je vlastně potrat a jikry z těla jeho živorodek byly vypuzeny mrtvé. Proč? To ještě budeme zkoumat, ale ona podstata věci je v tom, že u živorodek pravých se toto stát nemůže.

Pokud naleznete na dně akvária u živorodek jikry a pokud si budete jisti, že jsou skutečně od nich, nemáte něco v akváriu v pořádku. Může to být z několika důvodů a dokonce i v genetických předpokladech ryb samotných. Je docela dobře možné, že nechováte ryby ve správné teplotě, nesprávně krmíte a hlavně nevhodnou potravou a třeba i opomíjíte některé signály, které dávají samy ryby najevo. Překontrolujte jejich zbarvení a vitalitu, všímejte si, zda jsou aktivní při podávání potravy, či nemají problémy s pohybem. Těch důvodů může být mnoho a dokonce může jít i o nevhodně sesazené variety.

Z mé praxe mohu uvést, že se mi podobný případ stal před mnoha lety. Trápil jsem se několik měsíců s chovem oček, a až když jsem vyměnil celý chov za jiný, bylo vše v pořádku. Tehdy jsem zřejmě zakoupil geneticky špatné ryby.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Září 2014
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...