Vzkazy 6/2014

23.03.2014 | Žádné komentáře

22. března – významný den, den vody

Až se podíváte do akvária a ovane Vás ta neopakovatelná atmosféra, vzpomeňte, že právě voda umožňuje tyto zázraky, a že právě voda má také svůj den. Nerad bych na den vody upozorňoval proto, aby se zrovna v tento den s vodou šetřilo! Jde mi pouze o to zvýraznit význam této, pro nás všechny tak zázračné tekutiny. Odmysleme si na chvíli stále dokola opakované fráze, které slyšíme každým rokem v tuto dobu ze sdělovacích prostředků, a které se snaží nás upozornit na to, že ony jsou ty, které si vzpomněly a vyzývají nás k odpovědnosti, to abychom nezapomněli. Přitom jsou tato zvolání průhledně neupřímná a pouze jaksi do počtu.

Všeobecně vzato, dostupné vody je celosvětově stále méně a její význam a znamenitost se začne připomínat tím znatelněji, čím méně její dostupnost bude samozřejmá. Skutečný zájem o ni se projeví až tehdy, bude-li z ničehož nic kohoutek ve vile kteréhosi potentátka chrlit pouze prapodivné duté zvuky, ale voda z něj nepoteče. Mimochodem, zájem o vodu, tedy myslím zájem skutečný a nejen v den, kdy bychom si její význam měli všeobecně připomínat, je velmi chabý a oceníme ji a vzpomeneme pouze tehdy, když se v horkém létě do ní ponoříme, či potřebujeme-li uhasit žízeň, ale skutečný a odpovědný zájem je prozatím velmi slabý a to bohužel i ze strany těch odpovědných, kteří by měli onu starost proměňovat ne pouze okázalými „výkřiky do tmy“, ale i skutečnými činy.

Kateřina se nemůže dočkat potomstva od tzv. baloon plat

Je to jako se vším… Pokud jde o jakoukoliv výjimečnost, vždy je něco na oplátku. V tomto případě jde o vyšlechtěné variety variet známých akvarijních ryb. Nejprve byla v tomto akvaristickém světě v akváriu přírodní forma platy, tedy živorodé akvarijní rybičky z rodu Xiphophorus, konkrétně Xiphophorus maculatus. Jde o velmi známé ryby pod českým pojmenováním plata. Posléze se z ní „vyklubaly“ barevné formy a to červená, černá, zlatá a jejich možné varianty. No a co dál? Z těchto barevných chovatelských variet se začaly odchovávat další variety, ale nešlo už o barvy, ale o tvar těla.

A tak vznikly nejrůznější závojové formy a nakonec i variety morfologicky těžce postižené, leč některými akvaristy velmi glorifikované. V našem případě, tedy v případě paní Kateřiny, jde o baloon platy, které si před časem zakoupila v jedné prodejně. I po čase přišla doba, kdy by se měly tyto ryby reprodukovat a protože paní Kateřina už podobnou zkušenost s barevnou varietou tohoto druhu měla, pokouší se rozmnožit i tuto varietu plat. Jenže ouha! I když se zdá, že jsou samičky březí a o poznání změnily v určitých partiích těla svůj objem, potomstvo ne a ne přijít na tento svět. No a minulý týden dokonce došlo k úhynu jedné z nich. Kateřina mi ve svém dopisu popsala dopodrobna průběh toho, co se v akváriu u ní doma odehrálo.

Podrobnosti pominu, ale je dobré se zmínit o tom, že veškeré variety ryb odchované akvaristy mají svá specifika a jsou též různě posuzovány. Ať vezmeme v úvahu například závojnatky, které jsou snad nejčastěji a rozhodně nejdéle chovanou varietou přírodní formy ryb v akváriích, nebo nejrůznější ryby živorodé, cichlidy, tetry, sumce a vlastně téměř všechny odchované variety podob přírodních forem, vždy musíme při jejich chovu i odchovu brát na toto zřetel. Většinou „to“ začíná u forem závojových či barevných. U těch platí, že mají nárok na vyšší teplotu vody v akváriu. Je nutné si též uvědomit, že v přírodě podobné odchylky vznikají též, ale v domovině divokých forem se tyto odchylky stávají handicapem. A to jde-li o odlišné zabarvení či o odchylky tvaru těla.

Odlišné zabarvení ryb v přírodě se od původního stává velmi provokujícím pro predátory a povětšinou se takový jedinec nedožije ani dospělosti. Podobně je tomu i u prodloužených ploutví, které omezují ryby v pohybu a tím se stávají velmi snadnou kořistí. Podobné odchylky jsou však doslova pokladem pro některé chovatele a tak se nesmíme divit, že se jich v akváriích po celém světě potuluje ohromné množství a některé druhy zmrzačených rybích těl dokonce soutěží na specializovaných výstavách o prvenství.

V případě paní Kateřiny a jejích baloon plat jde o varietu, u které se „cení“ tzv. zkrácení, zkřivení či jinak deformované části páteře a tím se jejich podoba stává výjimečnou. Tato odchylka s sebou nenese ale pouze odlišnou vnější podobu ryby, v těchto případech velmi často dochází k pozměnění uspořádání vnitřních orgánů těla a dále, začasto i k úplné ztrátě funkčnosti důležitých orgánů, včetně těch reprodukčních.

Je tedy docela dobře možné, že jikry, které se v těle samičky začnou vyvíjet po dosažení dospělosti, nemohou být z podobných příčin vůbec oplodněné, anebo naopak, oplodněná a již vyvinutá embrya se nedostanou z těla samičky a ta z důvodu vnitřní infekce nakonec uhyne. Je tedy nutné vzít v úvahu tu skutečnost, že jakákoliv odchylka od původní formy má téměř vždy odlišné nároky na chov i na odchov. Je též zajímavé, že potomci z jednoho vrhu samičky mohou mít rozdílné vlastnosti a to pochopitelně nejen z hlediska vnější podoby. Zjednodušeně tedy: dvě samičky, tedy sestry, z jednoho vrhu, i když na první pohled stejné podoby vnějšího vzhledu, mohou mít odlišné vlastnosti vzhledem k jejich reprodukci. Zkráceně, jedna porodí bez problému a druhá není ani schopna z výše uvedených důvodů zabřeznutí.

Tyto vlastnosti nejrůznějších rybích variet jsou daní za jejich odlišnost od přírodních podob a začasto i jejich výjimečnost. Musím se též zmínit o tom, že například změna zabarvení povrchu ryb nebývá v akváriu častou příčinou poruch v dalším životě ryb, avšak odlišnosti morfologické, tedy fyzické změny v uspořádání či změně podoby orgánů, vedou nejednou i ke změnám reprodukční schopnosti ryb.

Tímto se dostáváme k tzv. etickým otázkám při chovu akvarijních ryb. Je pravda, že široká veřejnost ani netuší, jak odlišné změny ve tvaru ryb se v chovatelství oceňují. Například v nejrůznějších soutěžích v kolébce chovu závojnatek ve východních zemích jsou vystavovány jedinci, ve kterých by mnozí, nejen že nepoznali závojnatky, ale mnohé variety již nejsou podobné ani rybám.
Je otázka, kam až při těchto chovatelských záměrech dojít.

Abych se zde svěřil se svým názorem a nebyl pouze „široce objektivní“, pro mne je vždy důležité, aby ten který druh, ať je již jakkoliv odchýlený od přírodní formy, byl schopen sám přijímat potravu, reprodukovat se a hlavně, prožít své původní životní projevy, kterých jsou v akváriích tyto ryby schopny. Pak je ještě možné mluvit o akvarijních rybách a ne o rybám nepodobných živočišchů, které chováme v akváriích.

Vzkaz pro Peťu: listy Barclaye jsou dlouhé až 70 cm, nikoliv pouze 35, jak se začasto píše v internetových článcích! A ještě jedno upozornění: list se skládá z řapíku a čepele.

Foto: Detail bříška samičky Poecilia reticulata těsně před porodem. Jasné jsou oči plůdku.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...