Vzkazy 1/2014

4.01.2014 | Žádné komentáře

Tak a jsme v dalším roce, kdy se mnozí z nás budou opět pokoušet o nemožné a znovu a znovu ponoukat štěstí s výtěry všech možných druhů ryb. Mnohým z nás se bude dařit, mnohým ne, ale jedno je jisté, zběsilý a ten opravdový akvarista nikdy nepřestane, až přijde ten kýžený okamžik, že již nepůjde pouze o štěstí, ale o skutečnou akvaristickou dovednost!!!

První odpověď v tomto roce věnuji panu Ladislavovi. Poslal fota rostlin, konkrétně Echinodorů horemanii, které mají poměrně těžké problémy s tvorbou listových výplní. Podle mne je to klasický příklad toho, kdy se nově vybudované akvárium zdárně vyvíjí až do doby, kdy… No a to je právě ten problém, o kterém bych dnes rád něco napsal.

Jde zřejmě, protože fotografie a popis skutečnosti bývá od ní samé mnohdy dosti vzdálen, o zanedbání péče o akvárium v tom pravém slova smyslu. Vzhledem k údržbě nejde vždy pouze o klasickou pravidelnou, byť odpovědnou údržbu, ale je nutné přidat též dostatek zkušeností. Sledovat dění v akváriu a podle toho také napravovat nedostatky či reagovat na nestandardní vývoj.

Pokud si budeme brát příklad z dokonalých akvárií popisovaných a ukazovaných na internetových stránkách, na výstavách či jiných momentálních prezentacích, jistě nás uchvátí a budeme-li podle nich budovat vlastní nádrž podle stručných a zaručených receptů, jistě se zpočátku necháme unést a ukolébat úspěchem. „Ono“ to skutečně bude nějaký čas fungovat. Co je to „nějaký čas“, to je závislé na použitých materiálech včetně vody z nejbližšího zdroje, tedy ve většině případů z vodovodu.

Všimněte si nejen povrchně, ale do detailů, jak ony prezentované skvělé nádrže vypadají perfektně. Jde o dno, použité rostliny, osvětlení i ostatní techniku. Více totiž na oněch prezentacích nevidíme. Lze spatřit právě zařízená akvária s bezvadným a mohlo by se klidně napsat, že s uměleckým designem. Jenže, rostliny jsou na první pohled vytažené z květináče a odrostlé v emersi, štěrky použité na dně jsou striktně ohraničené a bez jediné vady na kráse. Myslím tím řasy a přirozené zabarvení, které dostane dno vždy po nějakém čase od začátku provozu akvária.

Už jsem na toto mnohokrát upozorňoval, jde o kreaci, umělecké ztvárnění prostoru v akváriu za pomoci mnoha velmi začasto nákladných a jasně perfektních surovin a dekorací z celého světa. Už jste někdy viděli podobná akvária po několika letech provozu? Ano, je skutečně možné udržet podobná ztvárnění akvárií, ale pouze za podpory opravdového vědění a znalosti oboru. Budeme-li se držet základních rad, vytvoříme asi podobná a nákladná díla, ale naše nadšení ochabne po nedlouhém čase a budeme muset tak jako tak vyhledat odbornou pomoc. Tedy pokud do té doby nedospějeme s našimi poznatky sami.

Nejdůležitější a vůbec nejlepší v této situaci je ono procitnutí do problematiky. Je to právě ten pocit, o kterém jsem již mnohokrát psal. Je to ten záblesk něčeho v našem hardware, který nám dá přesně najevo, že už „to“ víme. Ten pocit známe asi každý z učení ve škole, to když jsme prvně pochopili něco, co nám do té doby bylo utajené, nebo jinak nesrozumitelné. Znáte tu kouzelnou větičku: „No vždyť je to tak jednoduché!“ No jo, ale ta trnitá cesta k té jednoduchosti, že? I v akvaristice je to ale nesnadné a většinou k tomuto záblesku vede dlouhá cesta. A to prosím bez jakýchkoliv nadnesených představ, ono pochopení souvislostí je pouhým začátkem poznání.

Nebudu již dále mentorovat, chtěl bych pouze naznačit tu skutečnost, že jednoduchá cesta existuje až teprve tehdy, kdy už základy problematiky máme zvládnuté. A zvládnout základy, to rozhodně nebývá snadná cesta a to nejen v akvaristice.

S nadsázkou se dá napsat, že v případě zakládání dna akvária a jeho provozu vůbec, se dopouštíme jakéhosi zrození nového světa, který formujeme podle svých představ a jsme velmi neradi, když se nám do toho plete příroda. Tato věta se zdá být na první pohled nesmyslná, ale čím více budeme poznávat, tím více ji budeme chápat. Vždyť příroda je vše kolem nás i my samotní, řekne nám hlas. A my můžeme v tomto případě pouze konstatovat, že příroda dělá hlouposti a naše činnost je toho sama důkazem. To, co my vytvoříme v akváriu, nenajdete nikde na této Zemi a zřejmě ani nikde jinde…, a to chceme, aby „to“ podle našich představ fungovalo.

Existují ale postupy, které nám dovolí provozovat TRVALE akvárium a dokonce i podle našich představ. Budeme-li ale pospíchat a postupovat podle zaručených návodů a vzorových videí, jak snadno a rychle založit akvárium snů, tím dříve dojde k našemu zklamání. Všimněte si, kolik technických podpůrných prostředků se dnes pro akvária nabízí. Jde jistě o boom v obchodu a výrobě akvaristické techniky vůbec, ale všechny tyto prostředky jsou k něčemu, ale mnoho z nich je nabízeno doslova špatně a, odborníci prominou, začasto bez tolik potřebného vysvětlení.

Je ale jasné, že kdyby tyto technické zázraky prodávali pouze odborníci, mnoho z nich by zůstalo v prodejních regálech, protože jsou k ničemu.
A tak se v dnešním pojetí stává akvárium souhrnem moderní techniky a něčím, čemu se v mnoha knížkách, ve kterých od sebe autoři opisují stále dokola, říká velmi nesprávně „výsek živé přírody v bytě“! Kombinace všech těchto dílů, promiňte mi tento popis akvária, se tedy jaksi usídlila v našich myšlenkách, jen stále nějak mnozí neví, jak je sestavit a jak trvale používat. Však si některé z nich pojmenujme. Jde o vytápění akvária, osvětlení, filtraci, generátor CO2, automatická krmítka, všelijaké měřicí zařízení a v neposlední řadě trvalé monitorování důležitých veličin provozu akvária. Všechny tyto technické prostředky mají mnoho alternativ a mnoho nejrůznějších kombinací pro nejrůznější potřeby a velikosti akvárií. Nebudou nám ale nic platné, pokud nebudeme chápat, jak a kde je použít!

Pamatujte na to, že krásná akvária trvale v provozu fungovala i v době, kdy se vzduchovalo pneumatikou umístěnou pod postelí. Tím bych jen rád upozornil na to, že krásná akvaristika je HLAVNĚ o poznání. Založení akvária a jeho dlouhodobé úspěšné provozování tedy nemusí být nutně o technice a její mnohočetnosti, o několika vrstvách dna, o zázračných návodech na perfektní a neopakovatelné akvárium. Jde v první řadě o trpělivost a o naši chuť poznávat a učit se.

Prolistujte si články s tímto tématem, psal jsem o konkrétních návodech jak začít i jak pokračovat, ale veškeré návody nám nebudou k ničemu, budeme-li věřit v zázrak a v zaručené návody: „jak na to snadno a rychle?“.

Jsme tady pro Vás, a kdyby bylo třeba konkrétních poznatků, napište přímo na adresu.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Leden 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...

Vzkazy 2023/20

Vzkazy 2023/20

  Když budu psát něco o řasách a jejich výskytu v akváriích, mnozí se chytí za hlavu a řeknou si, no ještě toho trochu… Řasy jsou skutečně začasto značným problémem a hlavně pro ty, kteří ještě nepronikli do tajů akvaristiky a bojují ve svém akváriu s mnoha...

Vzkazy 2023/19

Vzkazy 2023/19

Pana Ondru nepotěším a pokud má někdo podobné trable s rybami, musí tuto informaci přijmout ať chce či ne. Pan Ondra mi telefonoval a potřeboval doporučit léčbu podivně se chovající rybě. No a myslím, že by bylo dobré o tom napsat několik řádků i pro naše čtenáře....

Rozmnožování ryb

Rozmnožování ryb

U většiny ryb, a to jak mořských i sladkovodních, dochází k rozmnožování tzv. vnějším oplozením. Co to znamená? U těchto druhů ryb dochází k oplodnění jiker, tedy vajíček, až ve volné vodě, kdy samička vypustí jikry do vody a sameček v tu chvíli uvolní spermie a...

Vzkazy 2023/18

Vzkazy 2023/18

Je to zvláštní pocit… Před časem jsem navštívil akvaristu, který měl vzorně vedené akvárium, vodu víc než křišťálovou, malé množství rostlin, ale velmi dobře rostlých, obložených velkými křemeny a mezi nimi plavaly ryby několika druhů. S tím, že bychom měli v jedné...

Vzkazy i to ostatní

Vzkazy i to ostatní

Nechtěl jsem, ale musím! S nadsázkou hlásím, že začínáme osmnáctý rok Článků…   Nejsem si jist, zda mám tuto zprávu uvádět jako zajímavost či kam ji zařadit. Všiml jsem si v poslední době, že v některých článcích, kde se popisuje návod na chov či odchov...

 Venkovní nádrže

 Venkovní nádrže

No tak nevím, nevím, jeden den čtu, že se buďto při oteplení uvaříme, nebo upečeme a hned druhý den vyjde článek, že spějeme do doby ledové… Už je to v dnešní době tak, téměř veškerá média soutěží o sledovanost a tak se asi všeobecně rozhodlo, že se bude strašit a...