Tak a je to tady zase!

22.12.2013 | Žádné komentáře

Všici, kdo se na těchto stránkách pravidelně scházíme, slavíme spolu již osmé Vánoce a v letošním roce přibylo ještě jedno poměrně významné číslo. Zrovna jsem kontroloval počet vydání článků a přesně na dnešní den připadl již čtyřstý!

No, je to dost, ale není to zase tak mnoho, když uvážím, že akvaristika je obor téměř nekonečný ve svých zákoutích a také velmi široký vzhledem ke všem možným použitelným „disciplínám“. A konec konců, dotazy od Vás stále přibývají a tak si myslím, že tato rubrika má svoji platnost zvláště pak z důvodu komunikace se začínajícími akvaristy. Zajímavé však je, že se v poslední době dotazy řeší v daleko větším počtu po telefonu. Proč?, to je otázkou, ale je to v každém případě lepší a v některých situacích je to dokonce jediná možnost.

Dnes rád odpovím na některé dotazy, jež přišly v posledním týdnu, a na které jsem neodpověděl rovnou pisatelům. A ještě bych také rád poděkoval všem, kdo přáli nám všem do Dajany.

Sasha, se ptá na to, jak přispět k vybarvení akvarijních ryb. Jmenuje též původce látky, která se do krmiv přidává a která toto umí. Jde o karotenoidy. Ale hned na začátku bych rád uvedl na pravou míru to, co se začasto v dopisech objevuje a co je dobré vědět. (Též v článku ze 17. září 2006.)

Existuje poměrně široká škála průmyslově vyráběných krmiv, která obsahují karotenoidy, zvláště pak astaxanthin. Astaxanthin se používá i v základních druzích krmiv, nesprávně – univerzálních. Jsou to krmiva povětšinou pro širokou škálu použití a výrobci berou v úvahu potravní nároky mnoha druhů běžně chovaných ryb. Z toho důvodu se používá pojem „univerzální“. Je pravda, že v těchto základních druzích krmiv jsou povětšinou kvalitní suroviny, které, jak se říká, nic nezkazí. Je ale pravda, že k těmto krmivům je též dobré použít krmiva specifická a tím se dostávám k jadérku věci.

Budete-li podávat krmiva s vysokým obsahem barviv, ač logicky by to vyznělo, očekávaného efektu se nedočkáte dříve, než tehdy, budete-li podávat svým rybám vyváženou stravu s přídavkem přírodních barviv v základním krmení. A ještě něco k tomuto tématu. V tom lepším případě jde o přírodní krmiva, zvláště pak o barviva podávaná v přírodních surovinách. Někoho může doslova zaskočit, že poměrně velké a hlavně vhodné množství přijatelného a odpovídajícího karotenu se nachází v kopřivách. Kopřivy jsem přidával do domácích „patlanek“ rybám již před mnoha lety a s velkým úspěchem. Vzpomeňte na krásně vybarvené žloutky vajíček od slepic, krmených sekanými kopřivami…

Je také dobré doporučit živočišný a rostlinný plankton. Však akvaristé dobře znají efekt, který vzniká, krmíme-li naše ryby v akváriích krmivy nalovenými ve volné přírodě. K tomuto účelu je zvláště vhodný Cyclops. Cyclops patří sice do živočišného planktonu, ale živí se i jednobuněčnými řasami a v tom je ten „fór“! V zelených řasách je poměrně dobré množství látek, které podporují zabarvení buněk, které jsou „odpovědné“ za barvu povrchu rybího těla.

Doporučuji tedy k tomuto účelu použít průmyslově vyráběná doplňková krmiva s přídavkem astaxanthinu, ale hlavně podávat rybám přírodní krmiva, dnes běžně k sehnání ve zmraženém stavu ve specializovaných obchodech.

Pozor ale, kýženého efektu nedocílíte nikdy tam, kde se se zabarvením v přírodních formách původních druhů ryb neshledáte. Jako příklad mohu uvést sumce z rodu Ancistrus. Pokud přesto máte v plánu docílit výjimečného zbarvení u ryb, které v přírodní formě například červenou barvu zjevně postrádají, lze toho docílit přes albinotické formy silně dotované barvivy podávanými v krmivech, ale toto zbarvení je výrazné pouze po tu dobu, po kterou barviva podáváme. Po ztrátě obsahu barviv v potravě výrazné zabarvení ryb mizí během několika dní. A ještě jedno upozornění, pozor na předávkování barvivy!!! Jako u všeho platí, že přiměřenost je podstata úspěchu. Už moje babička říkala že: „Co je moc, to je moc, celá koza v polívce, to je o nemoc!“

Krásná červená rybička…

Dárek od přítele či přítelkyně je sice věc krásná, ale někdy se může „zvrtnout“. Anička dostala od kamarádky do svého akvária dárek a to takovou nevelkou červenou rybičku, posetou krásnými perleťovými očky. Aničce se moc líbila, ale po chvíli, co ji do akvária vpustila, se začaly dít hrozné věci! No, asi už všichni víte oč jde, ale toto není rozhodně ojedinělý příklad a dokonce se podobné příběhy stávají jaksi z plezíru, tedy jaksi pro pobavení někoho. Před léty jsem vyslechl příběh o tom, jak se chlapi v továrně takto dohodli a přinesli svému kolegovi do akvária, které měl v továrně, taky takové malé potěšení. Zkrátka, dravec je dravec a pokud se takový dobrý nápad skutečně „povede“, zažijí si jinak mírné rybičky v akváriu své inferno. Pozor tedy na vánoční dárky od „kamarádů“ či „dobrých“ přátel!

A nakonec dnes snad ještě jednou ono stále se opakující varování: Nikdy nekupujte jako dárek akvárium i s rybami!!! Akvárium pod stromeček patří, ale ryby až po kompletním vybavení technikou i rostlinami a odzkoušení!!!
Přejeme tedy všem od nás z Dajany klidně prožité Vánoce a pokud už už budete na pokraji svých sil z důvodu přípravy svátečního večera, zklidněte se na chvíli pohledem do akvária. To stoprocentně pomůže..

Za kolektiv DAJANA PET přeje krásné Vánoce – Jiří Růžička

.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...