Vzkazy 2013/22 – pracovní rostliny…

1.12.2013 | Žádné komentáře

Zdravím všechny vodníky od akvárií a posílám pozdrav Danovi, nebo snad Danielovi? Nevím, jak Vás oslovují přátelé, ale protože se cítím býti kolegou, mohu si snad dovolit oslovení přátelštější. Tak tedy Dane, rostliny jsou moje srdeční záležitost…, jo a také díky za skvělé psaní.

Dan má plné akvárium rostlin a má dilema, jak s nimi naložit. Jaké si ponechat a jaké případně oželet. A tak se mě v milém dopise ptá, jak řeším tyto situace já. Je to přesně opak mnohých akvárií, kdy jejich majitelé ne a ne vypěstovat bujný porost. Dan už toho má zkrátka dost a rozhodl se, že prostě nějaké rostliny oželí, než je stále redukovat.

S tím já těžko mohu cokoliv dělat, ale alespoň se zmíním, jak podobné situace řeším sám. Tedy něco z mé praxe. Snad v tom najde Dan alespoň nějaké vodítko… Rostliny dělím, tedy pouze a jen pro sebe a to prosím toliko v mém nitru, na tzv. pracovní a dále na ty, které potřebují zvláštní péči, nebo jiné speciální zacházení.

Ony pracovní rostliny, např. Ceratophyllum(růžkatec), Microsorium(hnědovka), Ceratopteris(rohatec), Riccia(trhutka), Limnobium(voďankovec), Rotalla(kolovka), Vesicularia(měchýřovka, jávský mech)… a mnoho dalších, jsou ty, které poslouží jako rostliny pro úkryt ryb při tření, pro vytírání například ryb labyrintních, pro dlouhodobou úpravu vody pro všemožné účely… Tyto rostliny mají tu ohromnou výhodu, že stačí jen tak, prostě s nimi manipulovat podle potřeby a přehazovat z jedné nádrže do druhé, aniž byste jim jakkoli škodili. Nemusíte je tedy pracně přesazovat a jsou spokojené i ve volné vodě. Jsou velmi potřebné a akvaristé praktici jistě přikývnou.

Jinak je to s těmi druhými rostlinami, tedy s těmi, které si jen tak nedovolím nechat „povalovat“ ve volné vodě, ale musí mít své místo i substrát či pouhý štěrk. Jsou to rostliny, které mě zrovna tak velmi těší, jako i trápí. Některé druhy jsem za ta mnohá léta strávená s akvárii již „prokoukl“, ale jsou i takové, které by zasloužily více času a pozornosti. Do této kategorie patří například některé druhy Aponogetonů. Jasně, že madagascarisensis, ale i jiné, například A. capuronii, nebo z jiného soudku – Crinum natans, mnohé druhy Echinodorů, Cryptocoryn… Mám-li ale napsat něco skutečně pravdivého, musel bych se neskromně přiznat, že bych nejraději měl VŠECHNY!!!

Nemělo by být tedy nic výjimečného, postavit akvárium specielně a pouze určené pro jediný druh rostliny a pouze pro ni vytvořit odpovídající prostředí. Věřte, že mnohé z nich by si to rozhodně zasloužily a hlavně, jsou díky své náročnosti ještě jaksi v pozadí. No uznejte, kdo by zařizoval akvárium pouze pro jediný druh rostliny…, no jistě, nějaký blázen. A tak jsem to již několikrát v životě udělal a věřte, je to skvělé!

Vzorem mi byl, dnes již bohužel na onom světě, plzeňský akvarista, který měl v jedné „kostce“ jedinou rostlinu a to právě Aponogeton madagascariensis. Aby ji udržel ve skvělém stavu, jezdil pravidelně, tehdy ještě autobusem, kamsi do lesní studánky pro vodu s kanystrem v batohu na zádech. Kdysi jsem se jel na tento zázrak podívat a věřte, ještě jsem takovou nádheru neviděl. Ona rostlina je nám všem známá, jako velmi zajímavý objekt ze života botaniky a nesčíslněkrát jsem si ji prohlížel v mnoha publikacích, ale tam jsem viděl něco neskutečného. Nevěřil bych, že může být tak obrovská. Ona kostka, tedy akvárium ve tvaru kostky, bylo poměrně objemné. Řekl bych, že jeho hrana měla tak šedesát centimetrů. Celé akvárium bylo ještě vyrobeno starou metodou, tedy v rámu. Ona jediná rostlina, zasazená uprostřed akvária, ho celé naplňovala. Její křehké a velmi jemné listy byly všelijak pokroucené, ale zdravé a nádherně zelené. Odhadem tak šedesát až sedmdesát centimetrů dlouhé listy byly poměrně dosti široké, tak k patnácti centimetrům, a byla jich spousta.

S rostlinami můžete zažít krásné pocity zrovna tak jako s rybami, ale je to tak trochu jiný hrnek akvaristiky. Znovu ale opakuji, že přijít na „zoubek“ pěstování některých druhů vodních rostlin je skutečně nesnadné, ale krásné. Oříškem je mnoho ukazatelů včetně složení vody, osvětlení, hnojení, teploty, substrátu a dokonce i Vašeho vztahu k rostlinám. Rozhodně to stojí za trochu toho času a trpělivosti. Jde tu o nervy a obrovskou trpělivost, protože ryba se alespoň hne, naznačí, upozorní…, ale rostlina? Je to zkrátka veliká akvaristická zkouška.
Jako příklad mohu uvést rostliny, které dnes množím ze semen, a u kterých jsem si též za léta ověřil, že ne vše co se píše o množení rostlin je pravda. Například samosprašnost Aponogetonů je v našich akvaristických podmínkách velmi nepatrná, ale když květenství opylujete uměle, úspěch v množství semen je téměř stoprocentní. Ale pozor, ne až tak v klíčení a dorůstání semenáčků.

Už jsem několikrát zmiňoval například Aponogeton ulvaceus, nebo Barclayu longifoliu. Je ale možné s úspěchem takto reprodukovat například různé druhy Echinodorů i ostatní druhy rostlin. Potíž je pouze v tom, že vytvoření podmínek je pro mnohé pěstitele nesnadné a raději vloží svůj čas i námahu do založení nového akvária pro ryby. Umístění semen vodních rostlin má svá specifika a u mnohých je nutné použít speciální techniku v podobě například UV lamp při klíčení a v prvních týdnech života semenáčků též určité hodnoty vody. To je ale všeho teprve začátek, musím zde ještě upozornit na léta strávená u akvárií, ale tento údaj se v návodech všeobecně neuvádí…

Nakonec bych ještě rád vzkázal důležitou reakci Lucii a všem ostatním
Jde o to každým rokem a asi jsem s tím třeba už otravný, ale blíží se Vánoce a naše nápady na dárky všem blízkým. Pozor na dárky zvířecí!!! Pominu teď zrovna dárky utajované a ve většině případů nevhodné či dokonce tragické v podobě štěňat či koťat a jiných, například malých savců. To si mohou ještě tak dovolit rodiče, kteří znají dobře ekonomické a časové možnosti rodiny.

Jde mi dnes opět o nekonečné množství závojnatek umístěných v kouli pod stromečkem. Pozor na to, je to špatně a budete-li chtít vědět proč, nalistujte v našich stránkách pod odkazem „závojnatky“. Z odborného pohledu akvaristy je to velmi neznalá a hloupá volba. Z pohledu zákona týrání zvířat a z pohledu chudáka závojnatky její brzký konec či dlouhodobé strádání!!! Neberte v žádném případě v úvahu rady typu: Vždyť ona je tam šťastná, žere a plave… Vězeň po dvaceti letech v cele taky…

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...