Vzkazy 2013/20

17.11.2013 | Žádné komentáře

Měl-li bych usuzovat z toho, kolik mi v poslední době chodí ze Slovenska dotazů ohledně lepení akvárií, řekl bych, že je v zemi bratrů Slováků v našem oboru boom…

Paní Věro, Poecilia reticulata, tedy po našem paví očko, není rozhodně „snadná rybka“, jak se o ní vyjadřujete ve svém dopise! Všeobecně se tvrdí, a z již z dávno napsaných článků na těchto stránkách je patrné, že paví očka se všeobecně považují za tzv. nenáročné akvarijní rybky a jejich zařazení patří do kategorie „pro začátečníky“. Je to chyba a tvrdí to skutečně pouze začátečníci a ti, kteří se touto krásnou rybkou skutečně zabývají a pouze o ní nemluví, rozhodně podobný názor nesdílejí.

Dalo by se napsat, že paví očko je geneticky velmi variabilní rybkou a tak si můžeme s jejím genetickým fondem pohrávat i několik životů a stále nebudeme u pomyslného konce. Její chov má svá pravidla a budeme-li chtít odchovat skutečně zdravé a odpovídající jedince, pouze částečné vědomosti nám rozhodně nestačí. V tomto případě nejde ale pouze o znalosti techniky chovu akvarijních ryb, cílevědomě odchované variety pavích oček vyžadují rozhodně alespoň základní znalosti genetiky. Pro vyznavače přírodních forem musím uvést, že původní formy pavích oček se v akváriích již téměř nevyskytují a s výjimkou občasných importů odlovených oček v přírodě, máme co dělat s odchovy z akvárií.

Nerad bych hádal z křišťálové koule, kolik asi jedinců této skvělé akvarijní rybky se po světě v akváriích vyskytuje, ale počty od desítek miliónů by jistě bylo pro tento odhad málo. Paví očka si v akváriích celého světa žijí svým životem a budou žít dál. Jejich odchovy je možné řadit do tzv. ustálených variet a náhodně odchovaných. O těch náhodně odchovaných můžeme snad napsat, že je jejich chov i odchov skutečně snadnější než u jiných, o poznání náročnějších druhů ryb. Rozhodně se ale postavím proti každému názoru, že pro takovou rybu stačí i láhev od okurek!

Prosím tedy všechny, kdo to myslí s chovem těchto rybek vážně, tedy i paní Věru, aby se porozhlédli po odborných knihách, odpovídajících článcích i po známých i neznámých akvaristech, nebo aby zavolala na naše telefonní číslo a dověděla se potřebné informace o chovu pavích oček. Jasně, že nevíme vše o tomto specifickém odvětví akvaristiky, ale můžeme doporučit, odkázat… Pokud prolistujete tyto stránky, jistě několik potřebných doporučení i zkušeností najdete.

Snad bych mohl uvést příklad z vlastní praxe. O chov pavích oček jsem se zajímal, snad jako každý začátečník, již v mém dětství, kdy se tyto rybky daly nalovit běžně v Olšanském rybníčku v Praze na Žižkově, kam jsme jezdili jako kluci na plankton. Žily tam v ohromných hejnech a stačilo u břehu zalovit síťkou na plankton. V tomto rybníčku, který dnes již neexistuje, přežívaly tyto rybky z nějakého dobrého důvodu a myslím, že tím bylo jeho napojení na pražskou kanalizaci a pamatuji, že v tunelu na jeho břehu v rohu u staré vrby v zimě, vždy vycházela pára a voda tam nebyla zamrzlá. O odéru, který se z této šachty linul raději pomlčím. Ať tak či tak, paví očka tam přežívala a my jako kluci jsme jich mohli mít, kolik jsme chtěli. S nadsázkou bych mohl napsat, že to byla divoká žižkovská paví očka…

V pozdější době jsem ale začal mít zájem o tzv. čisté variety a přišly otázky. Mimochodem, to čeká každého akvaristu, když se propracuje do vyšších pater chovu ryb v akváriích. Má dvě základní možnosti. Buďto se zeptat kolegů a ušetřit si tak částečně čas, nebo postupovat sám, bez základních a už poznaných skutečností. To ale bývá časově velmi náročné a tak raději, máte-li tu možnost, volte tu první variantu. Konec konců, k čemu potom jsou knihy a školy že?

V poslední době mě přitahuje varieta „Galaxy“, která je velmi zajímavá i z toho důvodu, že u n í nevyniká praporová ani jinak extrémně vyvinutá ocasní ploutev. Tělo je souměrné a silné. Je ale začasto smutné sledovat v obchodech ryby pod tímto názvem, ale se zcela jiným a bohužel velmi zanedbaným tvarem těla. Chovatelé i obchodníci si v některých případech prostě vymýšlejí. Zase ale zdůrazňuji spojení „v některých případech“. Všichni, kdo se čistými varietami pavích oček zabýváme víme, že udržet ustálenou varietu není až tak snadné, a že odchovy od těchto oček jsou velmi citlivou záležitostí i z toho důvodu, že potomstvo je velmi málo početné.

Neznalost v chovu určitých druhů ryb se vždy projeví, ale třeba až v další generaci. Tyto chyby v chovech ryb se projevují zvláště tam, kde ryby vyžadují například odlišné hodnoty vody, než která teče z vodovodního kohoutku zrovna tam, kde bydlíme. Klasický příklad najdeme například u ryb z afrických jezer Malawi a Tanganika. Podobné je to též u mnoha druhů živorodek, gavůnků a mohl bych jmenovat dále. Je totiž nadmíru neodpovědné a chybné, když jakákoliv ryba dostane punc „snadné rybky“. To totiž již předem vyzývá k tomu, aby se k ní začínající chovali tak jenom jako. Doslova tragickým příkladem ve světě akvaristiky je závojnatka.

Zkrátka, vždy!!! je nutné zjistit potřebné informace pro chov jakýchkoliv ryb v akváriu a u pavích oček jakbysmet. To pochopitelně platí v každém směru chovatelství a u každého chovaného tvora. Pokud to neuděláte a spokojíte se s názorem, který zlehčuje chov určitých druhů ryb, můžete už v druhé či třetí generaci hledat odpovědi na nejrůznější otázky a věřte, že se budou týkat zdraví, případně i tvaru a zabarvení nevhodně chovaných rybek.

A nakonec bych rád vyhověl Kájovi a všem, kteří se o chov kdečeho v akváriích zajímají. Křeček do akvária nepatří!!! Je to všeobecně chybný názor, a když se mladému začínajícímu akvaristovi z jakýchkoliv důvodů nepodaří první pokus s chovem rybiček, začasto se pokouší, a mnohdy i z popudu svých rodičů, chovat v akváriu křečka… Nikdy nepoužívejte akvárium jako vivárium pro malé savce!

Akvárium se nehodí pro tyto účely už z toho důvodu, že je velmi špatně větratelné, a i když si myslíte, že odkryté akvárium větrá dostatečně, není tomu tak. Vydýchaný kyslík potom zaviní i vzteklost křečka a jeho mrzoutství.

O chovu malých savců je ale popisováno na zcela jiných stránkách leč přece: budete-li potřebovat základní radu či doporučení, napište, odpovím individuelně. Tato problematika ale do akvaristických článků nepatří a tak se o ní zde zmiňuji zcela výjimečně.

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...