Začínající či mírně pokročilí

14.07.2013 | Žádné komentáře

Krátce z dopisu: „…, ale jak jsme to měli poznat, když teprve začínáme?“
Často se zmiňuji o tom, jak je nutné psát články pro začínající akvaristy. Nerad bych ale pojmem „začínající akvarista“ vyvolával jakékoliv negativní emoce. Slovo „začínající“ nemusí a priori vůbec znamenat nic degradujícího! Začínáme všichni stále dokola a to, že mnozí z nás, tedy ti pokročilejší, se zabývají akvaristikou celý svůj život neznamená, že jsou již na konci svého poznání. Když něco končíme, začínáme tím obyčejně něco nového…, stále dál a dál a nikdy to nekončí. S nadsázkou by se dalo napsat, že každý začátek je vlastně tak trochu hrdinství…

Abych se vyjádřil více konkrétně k tomuto, uvedu osobní příklad. Vezmu-li v úvahu sebe a můj akvaristický život, považuji se vlastně za začátečníka také, protože je stále co nového řešit a to, že mám o mnoho více zkušeností než někdo, kdo si pořizuje své první akvárium je sice logické, ale oba řešíme akvaristickou problematiku a je jedno, zda kolega s teprve základními znalostmi a zkušenostmi, nebo já, který má již některá martýria za sebou zvládnutá. Všechny problémy a problémky jsou v podstatě dílčí a neřeší nic konečně, spojuje a vyplňuje nám jen postupně dohromady onu nekonečnou hloubku poznání. Pro mne to jednoznačně znamená profesní povinnost dále předávat to, co by již nemělo být neznámé a od čeho by se třeba mnozí mohli „odrazit“ a pokračovat dále. Každý poznatek je dobrý do mozaiky. I zde platí známé pravidlo, že čím větší vědomosti mám, tím víc jsem přesvědčen, že vím méně a méně.

K tomuto ale musím poznamenat, že skutečné vědění je někdy velmi vachrlaté ve svých základech. Kolikrát za život jsem slyšel onu známou větu a zvláště pak od těch dříve narozených o tom, že se třeba i základní a všeobecně uznávané poznatky v čase mění, ať se jedná o naše zdraví, požívání potravin a vlastně všeho, co se vyvíjí třeba i na vědeckém poli. Je to zkrátka tak, že nové poznatky mění ty již zavedené. A tak je to i s akvaristikou, kdy je nutné získané poznatky ověřit.

Jako kluk jsem se snažil hltat každou informaci a měl to štěstí, že můj děda byl též „postižený“, ale on byl postižený celkově. Tedy myslím tím chovatelstvím všeobecně. Co všechno on choval a pěstoval krom ryb v akváriu, to bych asi už dnes nedal dohromady, ale akvaristikou mě infikoval dokonale. Můžou za to nejen geny, ale i nadšení, které uměl předat. No a o to vlastně také jde.

V počátcích je nás mnoho, kdo si prožijeme neúspěchy a to se dá říci o každém lidském snažení. Jako začínajícího nás nikde ve velké míře nevítají a ani by to asi nebylo ono. Musíme si zkrátka prožít ty chvíle s prvním pádem z kola či spáleninou prstu u opékání buřtů nad otevřeným ohněm. A tak je to i s akvaristikou a všemi jejími cestičkami. Jen pozor na to, abychom paradoxně neublížili v našem zapálení těm, pro které akvárium chystáme, tedy živým tvorům. Základní rada zní: Pomalu, postupně a s rozvahou!

S akvaristikou jsem začínal mnohokrát a začínám opět. Jsou ale začátky, které nám již nepřijdou až tak obtížné. To když čerpáme již nějaké nasbírané zkušenosti a z nich vycházíme. A teď si představte, že sbíráte a sbíráte a těšíte se na další využití svých poznatků a ono je nakonec vše jinak. Toto je v akvaristice téměř denní chléb a já osobně jsem neustále překvapován nekonečností možností a kombinací přírodní dokonalosti. To, co vytváříme v akváriích je vlastně neustálý boj s přírodou a s tím, co o ní nevíme. To co se nám v akváriu začasto nelíbí, to je vlastně projev přírody a její reakce na naši neznalost.

Upozorním pouze na několik základních problémů, se kterými se potýkáme: tvorba nejrůznějších druhů řas, voda plná dusíkatých látek, časté výkyvy pH, podivné chování ryb, nerostoucí, nebo naopak přemíru bující rostliny, nevhodná a závadná dekorace, nevhodné společenství ryb, neodpovídající potrava a její neznalé a podceňované podávání, podobně neodpovídající filtrace či mocnost a doba osvětlení, velikost nádrže vzhledem k potřebě chovaných ryb, nevhodně volená teplota vody a neznalost základních informací o vodě a o jejích parametrech vhodných pro určité druhy ryb či jiných biologických objektů… a tak bych mohl jmenovat dále ještě dlouhou dobu.

Naše znalosti o přírodě jsou zkrátka neustále na bodu s nízkou přidanou hodnotou. To platí všeobecně, i když se lidstvo může pochlubit s dílčími úspěchy v poznání přírody, myslím, že se potácíme tak v začátku první desetiny toho, co nás ještě čeká. Ale nikdy nedojedeme tak jako tak na konec onoho fantastického poznání. Je ale důležité, že někteří lidé již pochopili, že jsme „asi“ součástí přírody a ne „něco“, co by jí mělo vládnout či poroučet či ji spoutávat, jak hlásaly mnohé chvástavé slogany z minulosti.

Nejsme tělo v těle, jsme jeho součástí a tak bychom se měli ke svému okolí i chovat. Pokusme se tedy všeobecně i tak přistupovat k akvaristice. Ať chceme či ne, pracujeme s přírodou, a čím dříve pochopíme dění a vztahy, které se v akváriu před našima očima odehrávají, tím dříve se můžeme stát začínajícími akvaristy. Je tedy nutné s akváriem spolupracovat a využívat poznatky k tomu, abychom si vytvořili svět sice podle svého gusta, ale s dobrou účastí přírodních zákonitostí.

Dnes je ale již z čeho vycházet a je v naší moci ovlivnit kladně život v akváriích již od jeho začátku. Jistě se mnou budou kolegové souhlasit, když napíšu větu, která se po celou dobu naší dlouholeté praxe mnohokráte opakovala. „Proboha, tolikrát jsem to měl již před očima a neviděl jsem to!“ No a právě to je ta chvíle poznání, ta chvíle, která by měla přicházet velmi často, protože znamená tečku za další nejasností, za dalším důležitým krokem k poznání. Těch krůčků i kroků je mnoho a společně dávají poznat další kousek cesty za poznáním, ale marná snaha, všichni víme, že ta cesta nikdy neskončí. Poznáváme pouze její dílčí úseky. No a právě ty začátky by měly být co možná nejvíce odpovídající letitému a tomu správnému poznání, které nám umožní stále začínat na správné cestě.

I z těchto důvodů se často zmiňuji o důležitosti úspěšného zvládnutí krůčků při pořizování prvního akvária. Při vší úctě, ale jako akvaristé nezakládáme atlas se známkami! Jednou založené akvárium nelze na čas opustit a věnovat se jinému oboru. Veškerý život v něm je na nás striktně závislý i z toho důvodu, že s přirozenou přírodou má společného pramálo. Opět zdůrazňuji, že živé akvárium je jeden celek a život a biologické vztahy v něm jsou založeny na velmi křehkém podkladě. Špatně a neznale zavedené akvárium je příčinou zbytečného úhynu tvorů, kteří jsou na nás zcela závislí.

Snad se Vám dnešní článek nebude zdát, jako přílišné mentorování, ale i tyto úvahy k akvaristice patří.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...