Vzkazy 2013/12

2.06.2013 | Žádné komentáře

Publikace- rubrika Články. Krátce pro paní Olgu i ostatní čtenáře.

Reakce na dopisy je zcela operativní. Je pravda, že někdy odkážu na jiný, tedy na článek k tématu se bezprostředně hodící, jindy si zase beru inspiraci z Vašich dotazů či potřebné údaje z článků minulých, ale začasto se stane, že raději napíšu článek nový, než abych pracně vyhledával v archivu. V tom případě se může stát, že údaje napsané například před šesti léty jsou obdobné, jako ty z článku nového, ale to je pochopitelně v pořádku. Bylo by špatně, kdybych psal o té samé věci v každém článku rozdílné informace, dochází pouze k odlišným formulacím. Zvláště pak, týkají-li se tak úzce specializovaných údajů.

Avšak nejdůležitější a bezodkladné odpovědi na Vaše dopisy jsou ty osobní, přímo do Vaší pošty. Bývá to povětšinou z důvodu naléhavosti řešení situace (praská akvária, neočekávané výtěry, infekce…). Nemalý díl komunikace s našimi čtenáři zabírá též telefonování. Skutečností je, že jsem již na internetu publikoval více než 500 článků a když připočítám publikace i z jiných médií, je jich ještě o poznání více a osobní odpovědi nepočítám. Není potom divu, že raději napíšu dílko nové, než bych pracně sestavoval z historie archivu. Ty články, které vycházejí třeba po několika létech v téměř nezměněné podobě, používám zcela výjimečně a to pouze v případě, že se plně shodují s daným tématem.

Zakládání akvária

Když čtu tento a podobné titulky, nemám z toho povětšinou valnou radost. Je to z toho důvodu, že články s tímto titulkem začínají velmi podobně a právě onou fyzickou akcí, téměř strojově podobným návodem na pořízení a vybavení akvária a hlavně ve smyslu doby, tedy, rychle, rychle. Nasypeme štěrk, napustíme akvárium, zapneme techniku, zasadíme rostliny… Objasnění tohoto je pochopitelně též nutné, ale článek s tímto titulkem by měl začínat: Koupíme si knihu a ještě lépe s doporučením autora, nebo: Obeznámíme se s biologií akvária…, zkrátka, ono známé a důležité spojení – nejprve alespoň základní teorii!

Koupit akvárium a doslova ho „nacpat“ vším potřebným, to je dnes, zvláště v době, kdy je možné vše poměrně snadno zakoupit, velmi snadné a myslím, že s tím má problém, krom ekonomické náročnosti, málokdo. Jak jsem již ale mnohokrát napsal, nejpodstatnější v začátcích jakéhokoliv chovatelství je cit pro věc, který dřímá v člověku, a který ho vlastně k chovatelství přivede. Nikoliv touha po něčem, co jsme viděli u kamaráda a toužíme po tom z důvodu naší lačnosti po senzaci. A ještě hůře, z důvodu našeho nenaplněného ega, tedy, z důvodu prezentace a vychloubání se před známými. To je příklad mnoha lidí, kteří si koupí kupříkladu hada a ještě k tomu jedovatého. To ale konec konců většinou dopadne velmi špatně.

Již jsem uváděl onen tragický případ, kdy si u nás v obchodě objednal zákazník dospělého leguána a hned se také ptal, zda ho po týdnu odkoupíme nazpět. Když jsme se pochopitelně zajímali proč, odpověděl, že ho má pouze pro jakousi párty, kterou pořádá a potom, že už ho nepotřebuje… V takovém případě je NUTNÉ podobné obchody vůbec neuskutečnit!

Celé je to v pochopení základního principu chovatelství a to v tom, že zacházíme se živými tvory, kteří mají neoddiskutovatelné právo na odpovídající prostředí, na naplnění životního cyklu a jsou odkázáni pouze na nás a na naše znalosti.

Z hlediska akvaristiky je začátek chovu poněkud složitější, než u jiných chovatelských záměrů. Je to z toho důvodu, že chovanci v akváriích žijí ve vodě. Akvaristika na nás hned zpočátku klade nároky na znalosti chemie, fyziky, vodní biologie, elektřiny a mohl bych asi jmenovat dále. Ono to vše na ten první pohled vypadá velmi složitě a začínající akvarista si při uvědomění těchto skutečností raději zakoupí plyšového medvěda. Ale když si nechá tyto skutečnosti objasnit pokročilejším kolegou, nebo vyčte z odborné knihy, zjistí milou skutečnost, že začátek není až tak složitý, jak se na první pohled zdá. Jde jen o pochopení základních nároků celého akvária. Berte zkrátka akvárium jako celek, jako jeden organismus, kterému MUSÍME porozumět a vyhovět jeho potřebám. Velmi důležité je pochopit vyváženost chemických a biologických vztahů. Jinak se nikdy nedopracujeme k našemu záměru, nebo snad snu, chcete-li.

Reálný počet potomstva (ptá se pan Pavel)

Je to sice pouze teoretická záležitost, ale zvážil jsem její umístění v dnešním článku i z toho důvodu, že si mohou mnozí udělat „obrázek“ o tom, jak dalece je možné plánovat domácí rybí hospodaření. Teoretická proto, že každý akvarista, tak jako každé akvárium, je odlišný a všici, i když se snažíme o totéž, jsme ve svém počínání rozdílní. Myslím tím to, že výsledky v chovu a reprodukci nemáme rozhodně shodné a to platí i o chovaných rybách i o jejich přípravě vzhledem k reprodukci. Záleží to na mnoha okolnostech, ale ta nejpodstatnější je lidská povaha, tedy šikovnost a znalosti toho kterého chovatele, protože na tom je striktně závislý celý chov.

Počet odchovaného potěru je tedy závislý na mnoha ukazatelích, ale přece jen je možné alespoň rámcově předat v tomto smyslu zkušenosti. Konkrétně u pavích oček je to velmi složité a pan Pavel asi nebude mít radost z odpovědi. Odchovávaná paví očka jsou dnes předmětem specializovaných skupin i jednotlivců akvaristů po celém světě.

Tedy, vyšlechtěné a přešlechtěné variety většinou rodí velmi málo kusů potěru. Zrovna u pavích oček můžeme očekávat velmi málo početné potomstvo. Není výjimkou, když samice těchto variet porodí třeba pouze deset jedinců. A opačný extrém je ten, že z jedné samice jiné variety může vyjít i několik set jedinců. Záleží tedy opět na znalostech chovatele. Podobně je možné popsat odchovy i od ostatních běžně chovaných živorodek. Počítejte ale s tím, a to platí u chovu ryb všeobecně, že odchované variety vyžadují všeobecně zvýšenou teplotu v průměrných hodnotách.

Skaláry jsou v tomto směru poměrně stabilní, ale záleží opět na chovateli, protože jde o ošetření jiker a jejich líhnutí. I zde existují rozdíly v počtu potomstva od různých variet. Musím ale napsat, že jejich plodnost je skutečně obrovská. Když vezmeme v úvahu, že jsou skaláry schopné tření každý týden, jednoduchými počty dojdeme k tomu, že za jeden měsíc je možné „sklidit“ od jednoho páru kolem dvou tisíc jedinců, ale pochopitelně i mnohem více.

Plodnost neonek je také obrovská a při znalosti věci nebudete například s červenými neonkami vědět, kam s nimi. U neonek specielně je to vše otázka kvality a odpovídajících hodnot vody a její biologické čistoty. Techniky odchovu neonek jsou též rozdílné. Znám akvaristy, kteří množí neonky po párech a také ty, kteří vytírají celá hejna. Obojí je možné a závisí na tom, jakou techniku si ten který akvarista zpočátku osvojí. Všeobecně se dá říci, že kladné osvojení odchovu běžných teter vede k velmi početným potomstvům.

Ryby labyrintní, myslím ty, které jsou v našich akváriích běžně chované, například ryby z rodu Colisa, Trichogaster a například i Helostoma, mají velký počet potomstva, který se počítá na stovky i na tisíce, ale pro začínající je trochu obtížné si osvojit odkrmení jejich potěru, protože vyžaduje v prvních dnech mikroplankton. Takže z jednoho tření čichavců modrých je možné odchovat dva tisíce i více jedinců, ale při neznalosti problematiky jich udržíte třeba pouze několik.

Ještě bych se rád zmínil o rybách, kterým říkáme všeobecně sumci. Běžní sumci z rodu Corydoras (paleatus, schultzei…) se třou velmi ochotně a jejich potomstvo je také v poměrně velkém množství. Počítáme je na stovky, ale například u příbuzného rodu Brochis můžeme zaznamenat i tisíc kusů.

Z tohoto velmi řídkého článku je patrné, že počet potomstva nezávisí pouze na rybách samotných, ale skutečně na šikovnosti a odborných znalostech akvaristy samotného.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...