Artemie a jak s ní hospodaříme

17.03.2013 | Žádné komentáře

V tomto týdnu mi přišel zdánlivě prostý dotaz od paní Hany. Četla články o Artemii, ale stále má problém s množstvím vajíček, které má dát líhnout. Zdá se jí totiž, že někdy má vylíhlých nauplií až dost a někdy zase málo…

Líhnutí Artemie má svá pravidla a je poměrně snadné. Pokud nakoupíte skutečně čerstvá a líhnutí schopná vajíčka, stačí voda teplá přes 25°C, osolená jednou vrchovatou, středně velkou, polévkovou lžící kuchyňské soli a to na jeden litr vody. Budete-li chtít dostát skutečně všemu, přidejte osvětlení. Osvětlení je impulsem k líhnutí vajíček, z důvodu tvorby jednobuněčných řas ve vodě, které jsou v přírodě první potravou nauplií Artemie. Nebudou-li se vajíčka líhnout, můžete ještě zvýšit teplotu na 28°C. Když se ani v tomto případě líhnivost nezlepší, je to chyba Artemie a můžete se dohadovat s prodejcem, i když ten Vám bude tvrdit, že prodal právě čerstvou a zaručeně dobrou Artemii.

Paní Hana nakupuje Artemie v malém balení a to spoře, pouze několikrát do roka, prostě tak, jak potřebuje. Dělá tak z důvodu doporučení jednoho článku našich stránek, který se zabývá krmením živou potravou. Přidává Artemii rybám ve svém akváriu zhruba třikrát týdně a je spokojená s tím, že se od té doby stav jejich ryb velmi vylepšil. Ryby jsou barevnější, vitálnější a dokonce se paní Hana dočkala od „červených živorodek“ dvanácti mimin, která se právě díky Artemii dostala brzy do kondice a stala se novými obyvateli jejího akvária. Paní Hana tak získala docela jiný vztah ke svému akváriu a k jeho obyvatelům. Zkrátka, bere je prý nějak více za své. Plně to chápu…

Artemie je jednou z nejpoužívanějších, nejžádanějších a snad nejvíce potřebných krmiv, která se v akvaristice po celém světě používají. A má být proč. Je to velmi vhodná a dalo by se říci pro akvaristiku až výjimečná potrava, která svou nutriční hodnotou a také velikostí, vyhovuje většině akvarijních ryb. Je pravda, že velké druhy ryb by se v dospělosti asi plně Artemií nenasytily, ale jejich potěr jistě a to velmi vydatně. Osobně Artemii přidávám též i větším dospělým rybám k jiné potravě, jako například skalárám, menším druhům cichlid, živorodkám i rybám labyrintním. Velmi vhodné je krmit Artemií dospělé neonky, veškeré živorodky a v poslední době mám velmi dobré zkušenosti i u ryb z rodu Nannostomus.

Je to univerzální, živé krmivo velmi dobrých kvalit, používané po celém světě především pro odkrm potěru téměř všech druhů akvarijních ryb. Jen tak na okraj, vylíhnutá Artemie se používá i v hospodářském rybářství. Má to svoji výhodu a to kromě vyvážení nutričních hodnot i tu, že je stále a snadno k dispozici.

Ale jako snad u všeho i tady existuje ono pověstné „ale“. Artemie se líhne z vajíčka, které má skořápku, a i když si můžeme myslet, že skořápka z tak malého vajíčka je pro ryby neškodná, je to názor mylný. Vajíčko Artemie, tak jak se dodává na trh od různých firem a z různých nalezišť, má skutečně nepatrnou velikost. Do jednoho gramu se jich vejde přibližně od 240 000 do 260 000 kusů. A právě ony skořápky jsou kamenem úrazu. Mají tvrdou konzistenci a okraje zbytků vaječných slupek jsou poměrně ostré, což způsobí uvíznutí v trávící cestě ryb, zvláště pak potěru. Totiž, ryby labyrintní, včetně některých druhů sumců a všeobecně ty druhy, které mají úzký jícen, nebo se jim v určitou dobu začne vyvíjet labyrint, jsou na přijímání Artemie velmi citlivé právě z důvodu udušení skořápkou. U některých druhů ryb může skořápka z vajíčka ucpat i průchod střevy (dilatace), což má za následek taktéž úhyn.

Dejte proto velký pozor na odkrm potěru u výše uvedených druhů ryb, stačí malá nepozornost při třídění vylíhlých nauplií a malér je na světě. Existuje ale řešení, které vylučuje zadušení skořápkou a tím je líhnutí odskořápkovaných vajíček. Po světě „běhá“ mnoho nejrůznějších návodů na zbavení vajíček skořápek ještě před líhnutím. Ty návody jsou více méně komplikované a některé dokonce doplněné chemickými vzorci, z kterých se může neinformovaným zatočit hlava. Lze ale po jistých zkušenostech odskořápkování provést velmi jednoduše a to savem.

Velmi stručně. Vajíčka Artemie ponoříme na hodinu do vody, potom vodu slijeme a vajíčka zalijeme NEředěným savem. Pro představu, na jednu zarovnanou lžičku vajíček, přibližně jedno deci sava. Vajíčka v savu ve skleničce jemně promícháváme a sledujeme jejich zabarvení. Když po chvíli, to podle druhu Artemie, začnou vajíčka měnit nahnědlou barvu do oranžové, je hotovo. V tu chvíli propláchneme vajíčka přes sítko pod vlažnou tekoucí vodou. To je vše. Tento, na první pohled snadný návod, si musíme ale vyzkoušet a praxí ho vypilovat, jde totiž o tu chvíli, kdy vajíčka přijdou o skořápku. Necháme-li vajíčka v savu déle, už nebudou schopné se líhnout. Upozorňuji ale, že odskořápkování Artemie má cenu pouze v případech problematických druhů ryb, jinak je lze líhnout a podávat bez obav.

No a jak je to s tím množstvím? Z vlastní zkušenosti vím, že množství Artemie líhneme podle toho, kolik potřebujeme odkrmit ryb. Jenže to je teorie. Vždy, když koupím novou dávku, dopřávám všem rybám podle chuti. A když se zásoby krátí, šetřím a dávám líhnout pouze nutnou dávku pro potěr. Vždy mi v tu chvíli v uších zní slova bábinky: „Přišla bída na kozáky“. No a tak si vyberte. Je ale jedna zásada. Pokud budeme v blízké budoucnosti potřebovat Artemii, nikdy nespoléhejte na to, že máte v záloze ještě jedno originální balení. Stalo se mi, že jsem zrovna v tomto případě otevřel další z dodávky a byla téměř mrtvá. Vezměte v úvahu, že Vás nic jiného nezachrání a pro odkrm potěru je vždy NUTNÉ živé krmení. Jasně, že lze Artemii nahradit živým prachem z rybníku, ale každý, kdo to zažil, ví, co je to za „nervák“, shánět na blind trochu toho potřebného a hlavně zdravého „prachu“. Pravidlo je takové, že zrovna v tu chvíli, kdy odchováte nějakou rybu, na které Vám záleží, Artemie dojde, nebo se nelíhne. I z tohoto důvodu je dobré mít neustále připravenou dobrou Artemii z vyzkoušené šarže.

Acriflavin a jikry

Ve zkratce by se dalo napsat, že acriflavin je dobrý pomocník akvaristy a v případě, že je skutečně kvalitní, může zachránit mnoho líhnoucího se potěru od zmaru z důvodu zaplísnění při líhnutí. Potěr, který se líhne, sám o sobě neplesniví, ale velmi rychle se zamotá do plísně, která roste na sousedních jikrách ze snůšky, které nebyly oplodněné. Ta ho po chvíli doslova zaroste. Pamatujte, že plné osvětlení oslabuje správnou dávku acriflavinu a tak je nutné druhý den, s výměnou malé části vody stejné hodnoty, doplnit dávku. Upozorňuji znova, že je potřeba k podobným účelům používat skutečně kvalitní acriflavin. Další důležitá věc je stáří a uskladnění. Rozhodně nedoporučuji umístit acriflavin tam, kde může teplota klesnout k bodu mrazu. Nutné je též přechovávat ho ve tmě a dodržovat dobu záruky, tedy nepoužívat staré zásoby.
Dobrý chov přeji!

Ohodnoťe, prosím, článek

4.97/5 (31)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...