Vzkazy 5/2013

16.02.2013 | Žádné komentáře

Témata popisovaná níže, jsou zároveň odpovědi na Vaše dotazy, které se v poslední době ze známého důvodu nahromadily a hromadí v mé poště.

Již mnohokrát jsem psal o tom, že jedním z nejčastějších a nejzávažnějších problémů v akvaristice je nadměrný obsah dusíkatých látek ve vodě. Co je ale pro nás důležité a co bychom měli všichni pochopit je to, proč a z čeho se vlastně tyto látky ve vodě tvoří, jak se projevují a co způsobují?

Jednoduše by se dalo napsat, že obsah dusíkatých látek ve vodě vzniká a zvyšuje se rozkladem organických hmot v akváriu, jejich projev je vlastně okem neviditelný a projeví se až na negativním zdravotním stavu ryb, což je zároveň odpověď na třetí otázku. Ale to už je povětšinou pozdě na nápravu! V minulých článcích jsem psal, že tento proces mají na svědomí bakterie. A vůbec nejčastější příčinou otravy vody dusíkatými látkami v akváriu jsme my sami. Tento velmi nebezpečný stav ohrožující život nejen ryb v akváriu je začasto způsobený překrmováním. Stará pravda, řeknete si, ale znovu a znovu přicházejí na toto téma dotazy a prosby o nápravu věci. Prosím tedy, najděte si ve vyhledavači články s tímto problémem, jistě se dopídíte všeho, co potřebujete vědět. Myslím, že bych se pouze opakoval. Nebude-li přesto v něčem jasno, napište, zavolejte.

Závojnatky

Kolik si myslíte, že mi přišlo do pošty za poslední měsíc dotazů pouze na závojnatky?…, 17! Lze říci, že se z poloviny jedná o ten samý a stále dokola se opakující problém. Již jsem se zmiňoval o tom, že tyto dotazy patří k těm nejčastějším. Odpovídám každému zvlášť a třeba i odkazem na určité články. Dnes ale znovu zopakuji to, proč se chov závojnatek tolika chovatelům, zvláště potom začínajícím, nedaří.

Především, závojnatka rozhodně NENÍ bezproblémová, nenáročná a snadno chovatelná ryba a už vůbec není vhodná pro začátečníky!!! Je pravda, že při dodržení několika málo chovatelských pravidel není takřka co pokazit, moje zkušenost je ale taková, že mnohé z toho co je potřeba pro zdárný chov závojnatek udělat, se podceňuje. Stačí potom maličkost a problém je na světě. Není závojnatka jako závojnatka a rozhodně není vůbec dobré chovat všechny variety stejným způsobem. Většina nepravd a chybných chovatelských rad a pouček vznikla v minulosti a dodnes se tradují a stále dokola se nešťastně opakují.

Existuje mnoho variet závojnatek, které se k nám importují z dalekých východních zemí, kde jsou chované po mnoho generací v teplé vodě s velmi odlišnými hodnotami, než naměříte u nás ve vodovodní síti. Už jejich letecká a dlouhotrvající přeprava je pro ně velmi zatěžující a co potom přendávání z akvária do akvária z důvodu stylu prodeje. Než se dostane ona nešťastnice k Vám do akvária, prožije si velké útrapy, ale ani to není zdaleka pro ni zhoubné, jako to, že většina konečných majitelů těchto krasavic, neví vlastně co s nimi.

V dnešní době je stokrát na místě karanténa a bez ní nelze zakoupit jakékoliv nové ryby do našich akvárií. Je to každodenní problém a dotazy na léčbu „krupičky“ či jiných zavlečených infekcí po zakoupení nových ryb jsou takřka denně v poště. U závojnatek platí to, že je nutné provést tzv. řízenou karanténu. Je to postup, při kterém je možné zjistit, „co“ jsme si vlastně domů přinesli s novými závojnatkami. Z vlastní zkušenosti mohu bez jakýchkoliv rozpaků napsat, že v obchodech se nenachází téměř ani jedna závojnatka zdravá. Tedy zdravá v tom smyslu slova. Jasně, že téměř na každém živém organismu nalezneme něco, co by se dalo označit za odchylku od normálu…, no a co je ale potom ten normál, že? Ale abych to s tou filozofií nepřehnal, asi všichni dobře víte, co mám v tomto případě na mysli. Je jasné, že bychom si měli do akvárií přinést z obchodu ryby, které nám po krátké chvíli nezamoří celé akvárium nějakou tou infekcí a naši miláčci nezačnou hromadně hynout. To je ovšem pouze teorie. Je sice krásná, ale skutečnosti na hony vzdálená. Zkrátka, nové ryby VŽDY do karantény!!!

A právě u závojnatek platí to, že nejprve je musíme zbavit co možná nejvíce nežádoucích vlivů, které by mohly ohrozit jak je, tak i ostatní ryby v našich akváriích. Osobní zkušenost mám takovou, že vždy při karanténě nových závojnatek vybavím holou nádrž pouze osvětlením, vzduchováním a kvalitním topením. Topné tělísko musí mít schopnost přesné stabilizace vysoké teploty, protože temperuji první tři dny závojnatky na 34°C a silně vzduchuji. Do vody nikdy nepřidávám žádnou chemii. Žádnou znamená – ani sůl!
Po třech dnech postupně snižuji teplotu až na potřebných například 22-24°C(to podle variety) a v té samé nádrži je nechám nejméně dva až tři měsíce! Po celou dobu krmím nejnutnější dávkou potravy, která ale musí být velmi kvalitní, a pečlivě sleduji vývoj jejich zdraví. V těchto dnech mi velmi pomáhá dobrá lupa. Často měním část vody za čerstvou a to i z toho důvodu, že po dobu karantény vodu v nádrži nefiltruji.

A až v případě, kdy se nějaká ta infekce i po teplotní proceduře objeví, až v tom případě používám konkrétní prostředky k potlačení konkrétní infekce. Rozhodně „nemáčejte“ jakékoliv ryby v jakékoliv chemické lázni. Běžně prodejci v odborných prodejnách radí přidat do akvarijní vody nějaké preventivní prostředky v případě, že si u nich koupíte nové ryby do akvária. To je špatně!!! Tou nejschůdnější a prozatím nejsprávnější cestou je jedině déletrvající a správně provedená karanténa. A ještě něco, onu metodu s vysokou teplotou není možno aplikovat na všechny druhy ryb! Některé ryby jsou na tak vysoké zvýšení teploty vody citlivé a nemusely by to přežít. Rozhodně je ale vždy nutné znatelně vzduchovat. Myslete vždy na to že: čím vyšší teplotu voda má, tím menší procento kyslíku je v ní obsaženo.

A nakonec pro paní Jitku a zároveň pro všechny, kteří mají potíže s doléčením infekcí

Po vyléčení „krupice“ se stává, že jsou ryby druhotně napadené bakteriální infekcí a začasto i plísněmi. To též záleží na tom, v jak pokročilém stavu nemoc diagnostikujeme. Pozorujeme rozpad ploutví i chomáčky plísně na nich. To je ale již dopad nesprávného použití léčiv a hlavně též neodborně vedené léčby. Vlastní zkušenost mám takovou, že když už používám k léčení chemické prostředky, následně umisťuji ryby do karantény a tam je tzv. doléčuji, jsou to v mé mysli a v nadsázce jakési rekonvalescenční lázně pro ryby. Tam vždy zvyšuji teplotu a to podle druhu léčených ryb. Poměrně velké množství začínajících infekcí lze ale zvládnout vhodnou volbou teploty, tedy bez chemie. Budete-li mít tedy konkrétní potíže s konkrétním druhem ryby, napište, a když budu mít tu zkušenost, jistě rád poradím.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...