Tak tu máme konec roku

30.12.2012 | Žádné komentáře

Konec roku 2012 mě tak trochu uvedl do rozpaků. Vaše přání a reakce na články jsou nám pochopitelně povzbuzením k další práci. Musím tedy poděkovat všem, kteří nám poslali poděkování a pozdravy. V příštím roce budeme s rubrikou Články pokračovat a hlavně, kdykoliv můžete Vaše dotazy na naše stránky poslat, jak do rubriky Poradna, tak do rubriky Články. Je ale vždy lépe zavolat na uvedené telefonní číslo. Ono to nakonec téměř pokaždé i tak dopadne, protože ve spletitých případech je pro odpovědnou a účinnou radu téměř vždy zapotřebí více informací, než se na první pohled pisateli zdá. A aby mi nezůstaly na stole z letošního roku resty, ještě tedy několik odpovědí na dopisy, které přišly během několika posledních dnů.

Nejprve odpověď panu „B“, který se ptá na množství ryb v téměř stolitrovém akváriu.

Hned zpočátku by nerad udělal chybu a tak žádá jakýsi předpis na to, jak vlastně začít. Panu „B“ jsem napsal dopis, ale protože si myslím, že by několik zkušeností mohlo zajímat i někoho z Vás, tak se o této problematice zmíním i zde v Článcích. Zvláště pak, je-li po Vánocích a v mnohých rodinách se zrovna tento problém řeší.
Akvárium o objemu 98 l a rozměrech 35x35x80 cm je poměrně příjemný rozměr. S takovou nádrží je možné docela dobře pracovat jak ve smyslu dekorace, tak i z pohledu chovatelského. Pan „B“ má tuto nádrž umístěnou na polici nad krbem v odlehlém rohu místnosti naproti oknům a rád by z ní udělal dekorační akvárium příjemné na pohled. Roh je tmavý a tak se tam akvárium dobře hodí. Pro všeobecné rady jsem pana „B“ odkázal na několik konkrétních článků v naší rubrice, ale je jisté, že prostě nelze doporučovat univerzálně a jednoznačně! Pro tento účel bereme v úvahu několik hlavních ukazatelů. Jsou to: velikost nádrže, chemické a fyzikální vlastnosti dostupné vody (všeobecně vody, která teče v místě z vodovodu), osvětlení, použitá technika a velikost dospělých ryb.

Velikost nádrže je tedy 98 l. Z vodovodu, z kterého budeme odebírat pro akvárium vodu, nám teče voda s těmito základními hodnotami. Celková tvrdost 13 dGH, což je voda tvrdá, ale ještě velmi dobře pro mnohé akvarijní tvory použitelná a hlavně bude stabilní na rozdíl od vod měkkých. Dále pH, tedy kyselost vody je 7,1, což je voda slabě zásaditá a též vhodná. Teplotu bez problémů za pomoci vyhřívacího tělíska budeme udržovat na 23 – 24°C. Nad akváriem budeme používat dvě zářivkové trubice, ale použijeme-li trubice s vyšším výkonem, zapneme zřejmě pouze jednu, protože by se zakrátko začala objevovat v nádrži zelená řasa v nejrůznějších podobách. Filtr umístíme standardní (zvoleno podle velikosti nádrže a jejího použití), buďto s motorovým, nebo se vzduchovým pohonem.

V úvahu je dobré též vzít způsob provedení dekorace a použití konkrétního vybavení. V tomto akváriu s klasickým oblázkovým dnem můžeme použít například dominantní Echinodorus bleherae, který můžeme kombinovat s některými druhy menších Echinodorů a například též se stonkovými rostlinami. Dále vložíme do akvária klasický kořen a několik větších křemenů. To je asi tak nejběžněji vybavené akvárium již poučeného začátečníka. Po několika dnech mučení a těšení je akvárium zařízené a připravené a přijdou na řadu ryby. Jaké a kolik?

Vždy má výhodu ten, kdo staví akvárium tzv. „na míru“ konkrétním rybám i konkrétnímu počtu ryb. Tak například budu toužit po afrických cichlidách z jezera Tanganika, například ryby druhu Cyprichromis leptosoma. Tyto ryby nejsou nijak zvláště veliké, tak kolem deseti centimetrů, a dobře se jim daří v hejnu alespoň 10-15 kusů při teplotě alespoň 28°C. Potřebuji tedy akvárium větších rozměrů, alespoň 300 l, s vodou s vyšší dGH, zásaditou tak 8.5 pH, mechanicky čistou a dobře prosvětlenou v určitých partiích. K tomuto účelu použiji výkonný filtr, lépe se dvěma filtračními náplněmi. To je asi tak základ uvažování. Na tomto základě pak budu stavět celý projekt. Snadné, že?

Vraťme se ale k našemu vzorovému akváriu. Nic na tom přece není, řeknete si, takové vybavení se přece běžně doporučuje. Můžete ho vidět u známých a zrovna v dobré kondici. Akvárium bude skvěle vedené a přítel vám sdělí, že se o něj stará jednou týdně a stráví u něj asi tak půl hodiny. Zajásáte a zrovna takové si doma zařídíte a zrovinka tak, jak to má kamarád. V celé akci ale podceníte jedinou věc z výše uvedených – a běda. Proč se nedaří? Budete se ptát sami sebe, a po půl roce trápení začnete podezírat známého, že požívá buďto nějaké finty, které Vám tají, nebo zázračné „vodičky“, o kterých nemáte povědomí. Mimochodem, to je také situace, která způsobila mnohé spekulace o nejrůznějších fintách v chovu ryb.

Jenže je to jinak a k úspěchu mnohokrát stačí málo. Pokud byste si překontrolovali alespoň základní hodnoty vody, což se v drtivé většině případů podceňuje, zjistíte třeba, že z Vašeho vodovodu teče voda odlišných hodnot, než kamarádovi. Může být o poznání měkčí a najednou bude jasno. Měkká voda je totiž značně nestálá a hlavně, výkyvy hodnot kyselosti se v tom případě jasně a poměrně brzy projeví nejen na celkovém prostředí v akváriu, ale i na chovaných rybách i rostlinách. A pomoc je přitom snadná. Postačí výměnu části vody v akváriu realizovat častěji, nebo použít trvalé upravování vody pomocí známých technik či odpovídajících chemikálií, tzv. pufrů. To bych ale rozhodně začínajícím akvaristům nedoporučoval.

Podobně je tomu s osvětlením, filtry, nebo třeba s teplotou vody, s počtem ryb a jejich velikostí. Vždy jde o maličkosti, které lze snadno napravit. Nebojte se tedy zeptat a věřte, že podobných „malérů“ jsme během několika posledních let řešili habaděj! Zkrátka, chce to cit pro věc a než se k němu začínající akvarista dopracuje, jsme tu pro Vás!

Dále se musím zmínit o tom, že návštěvy u jednotlivých čtenářů našich stránek jsou skutečně nemožné. Tedy pokud nejde o blízké okolí. Přesto jsem se osobně již byl podívat u několika našich čtenářů, ale to jsou spíše příležitostné návštěvy v rámci mých pracovních cest po akvaristikách.

Podobně je to se slepováním akvárií. Lze poradit, předat zkušenosti…, ale rozhodně ne lepit akvária na zakázku. To je skutečně z časových důvodů neuskutečnitelné. V článcích je ale mnohé o této problematice napsáno a tak není problém přiložit ruku k dílu sám. A když náhodou? Můžete se obrátit s jakýmkoliv dotazem.

A co napsat na konec posledního článku letošního roku? Všem přeji hodně zdravého potěru, a spokojenost veškerých pišišvorů s výrobky DAJANA PET. Jo, a když jsem u toho zdravíčka, tedy do roku 2013 i Vám!!!
P.S. Nashledanou v příštím roce.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...