Vzkazy 21/12

18.11.2012 | Žádné komentáře

Hned zpočátku se musím omluvit za poslední článek, respektive za to, že se z nějakého, mne neznámého důvodu i s článkem nezkopírovala fotografie. Zkrátka, cesty internetu jsou nevyzpytatelné…

Dnes bych se rád zmínil o zkušenosti, která je sice poměrně běžná, důležitá, ale všeobecně se o ní málo mluví. Jde o rady těch zkušenějších, začínajícím akvaristům. Krom toho, že jsou velmi potřebné a většinou odpovídající, plní právě roli nepostradatelnou v předávání praktických zkušeností a nejrůznějších mazaných vychytávek.

Jak jsem již ale mnohokrát psal, akvaristika není snad nikde stejná…, je nutné vzít vždy v úvahu i toto pravidlo. Jde totiž o to, že platné a fungující praktiky u jednoho akvaristy nemusí být platné u druhého. Těch ukazatelů je mnoho, ale jde ve své podstatě o kvalitu vody, osvětlení, teplotu i cit chovatele. Patří sem i množství rostlin v akváriích, ryb, potrava a její množství. Dokonce i tvar akvárií je důležitý a sklo, ze kterého jsou vyráběna. A i kdybyste se snažili sebevíc o napodobení situace ve vzorových akváriích, nebudou to v konečné podobě nikdy tatáž akvária.

I když jsem se o této skutečnosti již mnohokrát zmiňoval, rozhodl jsem se tuto pravdu dnes opakovat a to na základě dopisu od pana Marka. Jsou v naší branži totiž důležité jednotlivosti a detaily, které je nutné si uvědomovat hned na začátku akvaristického snažení. Pan Marek se totiž již poněkolikáté snaží založit akvárium podle nejrozmanitějších rad na internetu a tak se dostal i na naše stránky. Má více či méně úspěchů, ale vždy se jeho snažení po nějakém čase zbortí. Nevím, zda tentokrát uspěje, to ale za nějaký čas můžeme posoudit. Myslím ale, že podle jeho popisu své práce půjde o trvalé překrmování. Zvláště pak, nemá-li kontrolu, zda někdo z jeho rodiny nekrmí tehdy, když není doma. Pouze se zmínil, že se mu děti prozatím nepřiznaly… K tomu musím s pousmáním připomenout: „To ale známe že?“.

Lze tedy všeobecně napsat, že akvaristika je jako vaření? Je přece všeobecně známo, že vaří-li podle stejného receptu dva kuchaři, nikdy není výsledek stejný… Toto asi lze připustit, ale pouze v podstatě věci. Znáte tu starou větu o tom, že dělají-li dva lidé totéž, není to totéž. Onen pomyslný hrnec, do kterého vkládáme zcela stejné suroviny za tím účelem, abychom je uvařili a snědli, je kouzelný a stačí nepatrná odchylka, jako při triku iluzionisty, kterou nejsme schopni rozpoznat, a konečný výsledek je rozdílný. Připodobním-li toto k akvaristice, hraje tam ještě velikou roli potřebný čas, který vede k výsledku. Za dobu provozu akvária stačí začasto jediná chyba, jediná odchylka a malér je na světě. Čas k uvaření dobrého jídla je tedy v porovnání nepatrný od času, kdy tvoříme například pohledové akvárium zarostlé rostlinami. Ano, i povaha a zvláště pak trpělivost akvaristy je důležitá!

Berte toto upozornění v úvahu a hlavně, nepropadejte beznaději při pořizování a zakládání akvária, vždy je nějaká přijatelná cesta, chce to jen vydržať!!! Budete-li mít jakékoliv potíže, nebojte se zavolat či napsat, přičemž to první je lepší, je možné Vaše akvárium vyléčit či uvést do provozu krok za krokem. Konec konců, nebudete nepochybně první. Rozhodně obsah akvária nelijte do WC s tím, že do něj koupíte dětem křečka, to byla nejen velmi špatná úvaha, ale udělali byste podobnou chybu, jako při zařizování akvária… Chudák křeček!!!

UV sterilizátory

Tato, v boji proti škodlivým mikroorganismům, velmi potřebná technika je v akvaristice pro mnoho použití nenahraditelná. Využívá se v posledních letech čím dál častěji a ti, kteří mají s UV zářením jisté zkušenosti, na něj nedají dopustit. Jen musím upozornit na to, že UV záření je velmi škodlivé pro lidské oči a bez základních vědomostí bychom s ním rozhodně neměli jakkoliv experimentovat! UV záření není pro lidské oko viditelné a hlavně, nic nás před ním nevaruje. Nadmíru předimenzované UV záření může nevratně poškodit zrak a nejen nám! Přirozené UV záření známe všichni od slunce, které je velmi potřebné, leč všichni dnes již dobře víme, že dlouhodobější a přehnané ozáření, opalování, může mít za následek tvorbu zhoubných nádorových bujení kůže.

Jinak je to s profesionálně k tomuto účelu vyráběnými UV sterilizátory. K tomuto ale musím poznamenat, že výkon těchto výrobků je mnohdy uváděn k odpovídajícímu použití nesprávně. Lépe řečeno, po počátečních neúspěších jsem musel vždy volit lampy se silnějším výkonem. Doporučoval-li výrobce například pro určité potřeby 5 W příkon, výsledek nebyl odpovídající, tedy, neměl jsem s použitím úspěch. Ten se dostavil až poté, když jsem zvolil k podobnému účelu UV s příkonem alespoň 15 W. Důležitý je též výkon čerpadla, které vhání do průtoku UV sterilizátorem vodu. Rychlý pohyb vody není pro dobro věci. UV sterilizátor nevypínáme. K tomu, aby byl účinek trvalý a skutečně odpovídající, je nutné po dobu celého použití jeho trvalý provoz.

UV sterilizátor neovlivňuje přímo vodu v samotné nádrži, ale pouze tu, která jím prochází. Nelikviduje tedy tolik potřebné nitrifikační bakterie v samotném akváriu, ale pouze virové, bakteriologické, plísňové i jiné mikrobiologické organismy, například nálevníky, které UV sterilizátorem procházejí. Do akvária se potom vrací voda těchto nežádoucích organismů aktivně prostá, leč ony z ní nevymizí a je rozhodně dobré používat paralelně vhodný filtr pro odstranění jejich pozůstatků.

UV sterilizátory budou jistě i v budoucnu velmi potřebné pro úpravu vody, například při recyklaci vody. Voda se postupem času zdražuje a tak nezbude nic, než se snažit o vyvíjení menších recyklačních zařízení i pro akvaristiku, kde bude UV hrát podstatnou roli z důvodu eliminace infekcí. Výrobky tohoto druhu nám mohou též velmi dobře posloužit pro likvidaci biologických zákalů v akváriích. Nemalou úlohu hraje toto zařízení i v ošetření vody při vývinu jiker, nebo klíčení náročných druhů rostlin.
V každém případě je to technika, která má a jistě v budoucnu bude mít co říci a pokud se ji naučíme smysluplně využívat, rozhodně pomůže k vylepšení chovu akvarijních živočichů.

Foto: Překrásné Crinum calamistratum

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...