Ještě něco o jikrách v elementce

30.09.2012 | Žádné komentáře

Ale nejprve několik upozornění a vzkazů pro naše pisatele.

Důrazně upozorňuji, stará a ronící akvária neopravujte!!! Pokud si nejste jisti, že jste akvárium mechanicky nepoškodili, například žiletkou při odstraňování řas či jiným způsobem, a začne-li starší akvárium ronit ve slepu byť nepatrně, čeká Vás běžná akvaristická „operace“ a to, rozřezání akvária, jeho pečlivé očištění a opětovné slepení. Tento úkon znají všichni zkušenější akvaristé a znovu důrazně upozorňuji – tuto opravu neodkládejte! Kdysi jsem si také chtěl práci ulehčit a tak jsem pouze zastěrkoval onu ďurku… Dva dny jsem pak sušil celý pokoj. Jde totiž o to, že slep může být narušen prorůstajícími řasami po celé délce a toto je první místo, kde se ono narušení projeví. A věřte, že pokud tomu tak je, jste chvíli od domácí povodně. Tedy, neodkládat a rozhodně neopravovat pouze ronící místo. Je nutná kompletní oprava akvária v podobě výše popsané. Nevíte jak na to? Je možné si jednoduše vyhledat články pod heslem lepení akvária…, nebo přímo článek ze 7.1.2007.

Macropodus oparcularis je ryba labyrintní a článek o ní najdete na těchto stránkách pod datem 22.3.2008.

Našel jsem opět dotazy pod staršími články a tak znovu upozorňuji na to, že dotazy přímo pod články kontroluji pouze několik málo vydání nazpět. Když se objeví dotaz pod článkem i po několika létech (v tomto případě jsou to čtyři roky), nemám šanci to záhy zjistit a přijdu na to vlastně náhodou. Na starší články pište aktuálně dotazy přímo do mé pošty, na ty bez problémů mohu odpovědět ihned. Čas letí jako ona pověstná splašená kobyla a rubrika „Články“ vychází na stránkách Dajany již sedmým rokem a je jich více než tři sta…

Nesmlouvavá disciplína (ještě k vývojové vodě v elementce)

Pokud jste nevěnovali důslednou pozornost přípravě vývojové vody a čistotě elementek před výtěrem, jistě se to záhy negativně projeví při údržbě elementek s kulícím se potěrem. Rybí larvy jsou velmi citlivé na mnoho faktorů ovlivňujících jak kvalitu vody tak bezprostředně jejich život. Takové rybí mimino je velmi nepatrný a křehký tvoreček. Krom neodpovídajících chemických hodnot vody ho při nedůsledné přípravě můžete ohrozit i nejrůznějšími biologickými pohromami v podobě dravých nálevníků a podobně. Pozor ale i nepatrné mechanické nečistoty jsou mnohým potěrům nebezpečné. Vždy dbejte na čistotu vody i z tohoto důvodu.

Zrovna tak je nutná údržba elementek i v době raného vývoje právě narozeného mimina. Po vykulení z vajíčka se volný zárodek ocitne prakticky ničím nechráněný ve volné vodě (eleuterembryo). Tím, že se začne pohybovat, na sebe upozorňuje a v přírodě či ve společném akváriu si mnoho nebezpečných predátorů na chutném a měkounkém soustu rádo pochutná. I z tohoto důvodu se právě vykulený zárodek nalepí bysovou žlázkou na pevný podklad a tam téměř nehybně spočine až do doby vývojové změny, kdy začne plavat. Vývoj volného zárodku se v tuto chvíli mění v larvální fázi vývoje, tedy, ve fázi protoptrygiolarvární.

Po výtěru ryb v elementce počítejte též s časnou výměnou vody za vodu stejné hodnoty, jako jste použili při výtěru. Voda po výtěru je značně znehodnocená jak rybími výkaly (tomu se neubráníte ani tehdy, když necháte chovné ryby před výtěrem nějaký čas nezakrmené), tak samčím spermatem či tělními tekutinami samičky, zvláště pak u některých druhů ryb. Toto se poměrně jednoduše řeší výměnou za vodu odpovídající shodným hodnotám, jen je nutné si uvědomit, že tím starost a péče o jikry rozhodně nekončí. Z vlastní zkušenosti vím, že je dobré vodu v elementce s rybími larvami měnit po zakrmení v malém množství po celou dobu vývoje. Jakmile se rybí embrya změní v plovoucí plůdek, nebude to již tak snadné z důvodu manipulace. Čím více udržíte vodu v elementkách v čistotě, tím méně bude život rybího potomstva ohrožen.

Pamatujte též na odpovídající teplotu vývojové vody, její pohyb či klid, a na správnou intenzitu osvětlení. Je ale pochopitelné, že nároky jiker a později i larev různých druhů ryb jsou na veškeré faktory pro jejich správný vývoj rozdílné a tak je třeba se těmto okolnostem přizpůsobit. Pozor!!!, nedejte na rady některých akvaristů „radilů“, kteří v zájmu jakéhosi otužování snižují teplotu vody tropickým rybám jak v chovných, tak i v odchovných nádržích. To je hrubý prohřešek proti chovu tropických, tedy teplovodních druhů ryb. Tato opatření se nemusí projevit hned v první generaci, ale jistě se negativně projeví v dalším chovu.

O vývoji jiker a později plůdku ryb se dají napsat doslova romány a tak je nemožné všechna úskalí sdělit v jednom článku. Kdo čtete pravidelně tyto stránky víte, že se na základě dopisů tomuto tématu často věnuji a mnohdy stále dokola opakuji některé skutečnosti a praktické rady, ale bez podrobných informací je řešení téměř nemožné. A to i z toho důvodu, že u shodných druhů ryb může být u mnohých akvaristů odlišné. Stačí nepatrná odchylka uvedených hodnot a rada je mimo účinek. Jen tak na okraj, můj poslední telefonický rozhovor s akvaristou, který potřeboval dopodrobna vysvětlit přípravu vody a techniku pro výtěr obecných neonek trval bezmála dvě hodiny. A myslím, že nebyl poslední… Přitom, podrobný popis tohoto je uveden ve čtyřech pokračováních na těchto stránkách.

A další stále živé téma: přikrmování v akváriu

K tomuto bych dnes chtěl pouze napsat, že jakákoliv jednostranná strava není až tak zcela vhodná. Je možné se na obalech profesionálních výrobků mnoha firem dočíst, že postačí krmit výhradně tou či onou doporučenou značkou a druhem krmení (tzv. univerzální potrava), ale… Při podrobném zkoumání v odborných publikacích po nějakém čase zjistíte, že je to vše spíše obchodní trik výrobců, a že kombinace vhodných druhů potravy je to jediné správné, co můžete udělat. Konec konců, i z toho, že se výrobci v posledních létech doslova vrhli na výrobu mnoha desítek nejrůznějších druhů potrav je možné usoudit, že to má svůj dobrý důvod.

Tedy o potravě si můžete vyhledat informace v mnoha článcích, ale opět bych rád upozornil na to, že je možné bez problémů ve specializovaných prodejnách zakoupit i přírodní stravu ve zmražené podobě. Cenově to jistě nevychází draho a tak se informujte ve své prodejně a alespoň dvakrát, lépe třikrát do týdne kombinujte suchou stravu s potravou přírodní zamraženou. A mimochodem, i ta je prodávána v několika druzích.

Tak zase příště a bude-li potřeba, bez okolků zavolejte či napište, jsme tu pro Vás.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...