Vzkazy 2012/17

2.09.2012 | Žádné komentáře

Poslední den prázdnin, konec dovolených! Tato krátká věta mnohé, a nejsou to pouze školáci, přiměje k zamyšlení. Jedni se s nostalgií vrátí do školních let, jiní si povzdychnou nad těžkým osudem a drtivou představou, že od zítřka zase musí do vzdělávacího či pracovního procesu. Někteří toto roční období naopak vychvalují. Tak bych ve výčtu pocitů mohl pokračovat asi donekonečna. Jedno je ale jisté, není to tragédie a je mnohem lepší a výhodnější přimět naší křehkou dušičku k tomu, aby přehodila výhybku. Zkrátka, vzít v úvahu to co nás čeká a najít si to lepší na této skutečnosti. Jinak řečeno, s tímto faktem asi těžko něco uděláme, čas nevrátíme a krásné vzpomínky do reality také ne. Za krátký čas si přivykneme a vrátíme se tak jako každý rok do běžného pracovního režimu. Mimochodem, ti co neměli zrovna to štěstí se z prázdnin či dovolené vrátit zdraví a v pořádku, co by za tyto pocity asi dali že?

Nečekají nás ale pouze změny v denním režimu. S koncem prázdnin se též přiblíží podzim a v těchto dnech se tedy mění i počasí. V našem podnebí to znamená střídání teplých dnů s postupným ochlazováním a ubýváním světelného toku. Časté mlhy a plískanice mnohé z nás uvedou do stavu letargie a právě vzpomínky na volné dny plné tepla a pohody nás budou držet „nad vodou“. Musím se ale přiznat, že právě toto období je mým oblíbeným a tady u nás v Lužických horách velmi typické. Věřte nebo nevěřte, mám v hlavě téměř živý námět právě s touto nepohodou související. Tedy, na podzim čekám, abych se mohl do povídky ponořit se vším všudy. Pokles teploty, mlhy, ranní mrholení a šedo, to vše přináší mnohé inspirace. Ale nerad bych, aby mne někdo kamenoval hned na začátku článku a tak raději přejdu k akvaristice.

Pro nás chovatele ale toto období až tak velká změna není. Naši chovanci tak jako tak potřebovali po celé prázdninové období péči a sami živočichové pro toto, pro mnohé trudné období, nemají pražádné pochopení. Ale změny ve střídání roční doby cítí velmi dobře a s ní se mění i jejich chování. My akvaristé si musíme hlavně všímat toho, co se děje v našich akváriích a jak na tyto změny reaguje celé akvárium, veškeré živočišstvo i rostlinstvo. Tam, kde nepoužíváme termostatická zařízení k vytápění akvárií, musíme dbát na poměr změny osvětlení a teploty vody v akváriu. S ubýváním denního osvětlení bychom měli dbát na přiměřený pokles teploty. To přichází v úvahu zejména tam, kde chováme ryby, kterým je tato změna přirozená. Mohu jmenovat například závojnatky, kardinálky, některé druhy halančíků, živorodek…

U těchto druhů ryb je pokles teploty na podzim přirozený a zvláště důležitý pro další reprodukci. Dejme tomu u kardinálky čínské je podzimní a zimní období velmi důležité. Pokles teploty uvede tyto ryby do stavu klidu a na jaře, při opětovném zvýšení teploty a světelného toku budou připraveny k reprodukci. Vzpomínám jednoho letitého akvaristu, který na zimu přendával právě kardinálky do akvária v nevytápěné koupelně. Věřte či ne, držel je v teplotě kolem pěti stupňů Celsia. V tomto období a při takových podmínkách je ale nutné omezit na minimum podávání potravy, protože ryby jsou ve stavu podobnému hibernaci. Potravou byste pouze znehodnocovali jejich životní prostředí, tedy vodu. Takto chované kardinálky se po tomto období bez problémů zaplní jikrami a jejich potomstvo bude početné a hlavně zdravé a vitální.

Již mnohokrát jsem psal, že „akvárium pozná“ velmi dobře tyto podnební změny, i když se nachází třeba ve sklepě bez oken s pouze umělým osvětlením. Tedy pozor na změny v tomto období, které je nutné brát v úvahu. Změny v akváriu nám potom nebudou připadat podivné či nezvyklé. V mnohých akváriích dochází k tvorbě hnědé řasy, nebo naopak k ubývání řasy na porostu rostlin či na dekoraci. S tím je též spojena změna růstu vyšších rostlin a to v zarostlých nádržích doprovází též změnu chemických hodnot. Je možné napsat, že se v akváriích v tuto dobu mění celý biologický i chemický systém. Je-li akvárium ale vedeno pečlivě, nebudou mít tyto změny na jeho další osud podstatný vliv. Věnujte tedy tomu tajemnému a krásnému světu za sklem v tomto období svoji pozornost a při změnách v něm myslete právě na to, že zkrátka reaguje na to, co je nám všem přirozené, ale začasto s tím nepočítáme u našich akvárií.

Krátce z korespondence

Láďo, mám pro Vás vzkaz, a jak jsem slíbil, i několik doporučení z vlastní zkušenosti. Především si nalistujte článek z 1.11.2008 a přečtěte si dobře obsah. O pavích očkách jsem ale psal i v mnoha jiných článcích a tak budete-li mít zájem, máte co dělat. Stačí do vyhledavače nad články napsat Poecilia reticulata.

Paví očko, tedy Poecilia reticulata, se pro člověka v civilizovaném světě objevilo právě v době, kdy se v naší zemi začala klubat akvaristika, jako všeobecně a na mnoha úrovních oblíbený obor. Začalo to ve Fyziologickém ústavu UK v létech 1854-1856 pod vedením významného vědce J.E.Purkyně, a pokračuje s velkým zájmem veřejnosti, až do doby dnešní. Ale to pouze na okraj.

Naneštěstí se tato téměř zázračná rybka v našem akvaristickém světě stala předmětem pohrdání a je dodnes začasto pojmenovávána jako akvaristický odpad či plevel. Však si zkuste vyšlechtit nějakou z nových variet…, a bude náhle po pohrdání! Tedy, paví očka jsou zrovna tak na úrovni, jako ostatní ryby a není možné jakkoliv jejich chov zlehčovat, či nedodržovat. Pravda, je to typ ryby, která se poměrně snadno množí a dokáže za nějaký čas sama od sebe, aniž by chovatel jakkoliv do chovu zasahoval, zarybnit svým potěrem akvárium. Je to ale pouze tím, že je její způsob života tak nastaven. Tento způsob chovu je ale stylem spíše začátečníka, nebo akvaristy lajdáka.
Skutečně ceněná očka jsou bez „pardónu“ výsledkem šlechtění skutečně znalým specialistou a každý, kdo se na tuto disciplínu soustředí, po krátké době pozná, že se nejedná o snadnou práci a hlavně, že jistě nepracuje s odpadem, a že jeho práce vyžaduje slušné penzum znalostí i zkušeností. Budete-li se tedy chtít pustit do pavích oček, vřele doporučuji!!! Je to skutečně skvělá práce, a pokud Vás akvaristika zaujala, jak jsem poznal z Vašeho dopisu, stejně touto specializací za čas projdete. Záleží pouze na Vaší trpělivosti a také na tom, kolik linií budete chtít odchovávat. K tomu bych si dovolil poznamenat, že zpočátku udržujte pouze jednu, přičemž slůvko „pouze“ neberte zrovna v rovině jeho významu.

Paví očko má velmi rádo čerstvou vodu, nejlépe průtok, ale postačí, když čerstvá voda do akvária pouze kape, dále živou potravu včetně Artemií a rozmanitou potravu doplňkovou. Zvláště pak černé komáří larvy. Zarostlé akvárium je dobré, ale je mu hej i v nádrži zarostlé pouze spoře s dostatkem prostoru k plavání. Jejich hejno v čisté a čerstvé vodě je potom zázrak! Tyto malé rybky jsou neustále v pohybu a jejich reje jsou za přítomnosti dominantních barev těl až fantastické.

Takže zdravím všechny školáky i pracující a jdeme na to! Jo…, a za rok o prázdninách zase nashle!

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...