Je to v nás, jako v koze

27.07.2012 | Žádné komentáře

Vracím se dnes k tématu, který asi z prostředí akvaristiky nikdy nevymizí, přesto je dobré se k němu vracet a upozorňovat na jeho důležitost. Začátky s akvaristikou jsou, jak všichni zasvěcení víme, bolestivé, bohužel zvláště pro chované tvory, a upřímně, je to záležitost pro vytrvalé povahy a první a snad nejzákeřnější blud v tomto počínání je právě ten, že je dobré začít s malou nádrží.

Co je to ona malá nádrž, přesněji spíše akvárium, je skutečně obtížné určit. Snad ponejvíce je to patrné z více debat, vzkazů a článků na internetu. V nekonečných debatách je možné se dovědět o tom, že pro začátek postačí akvárium velikosti 15 – 20 litrů. A ještě více scestný je názor, že v případě neúspěchu s rybičkami se do akvária nechá dát třeba křeček. Další blud!!! Pozor, akvárium jako takové je pro malé savce nevhodné. A nejen v internetovém bludišti jsou tyto návody a doporučení patrné. Podobné reference lze bohužel slyšet i z úst mnoha odborných pracovníků v prodejnách, tedy v akvaristikách. Dovolte mi jednu parafrázi tohoto rčení: „Pořídíme si pro začátek malé akvárium a až v něm všechno chcípne, dáme tam křečka“. Zní to děsivě co? A přesto je to v devadesáti procentech skutečnost.

Nedobře se mi píše to, co je v akvaristických kruzích veřejné tajemství. U začínajících akvaristů se stává, že v drtivé většině obsádka prvního akvária zanikne. Čím menší akvárium je, tím složitější je udržet ho jako chovné prostředí pro živá zvířata a přesto se stále dokola blud o vhodnosti malého akvária pro začínající opakuje.

Je na místě se zmínit v této souvislosti i o tom, že obchody jsou komerční zařízení, a že pokud hodlají alespoň nějaký ten čas zůstat ve výdělečném stavu, musejí prodávat. To je bez debat a rozhodně nic proti tomu. Jen bych rád upozornil, že je to pro nás všechny zároveň zdvižený prst. Blahoslaveni budiž ti, kteří umí skloubit odbornost s kladnou ekonomickou aktivitou. Jsou na trhu takoví a je to jenom dobře, ale myslím, že v tomto místě a v zájmu objektivity se musím též zmínit o tom, že jich je bohužel menšina. A jsme opět u trvalé problematiky…, jak tedy poznat, kdo mi radí dobře a kdo ne? Z pohledu začínajícího to poznat nelze a o to je to závažnější.

Jen pro pořádek a v zájmu věci se zmíním o tom, že „kariéra“ akvaristy by měla, až na výjimky, odstartovat alespoň s padesátilitrovým akváriem. Prosím, sám používám i mnohem menší nádrže pro speciální účely a pro určité druhy ryb. Již jsem se ale o tom zmiňoval, že čím menší akvárium, tím více by měl akvarista znát a umět, zvláště pak, hodláme-li takto malé akvárium zařídit na delší dobu.

Při získávání informací je dobré nejen „biflovat“ již známou literaturu, ale sledovat jisté ukazatele například v rozhovoru s prodejci. Jsou určité body, které by měly varovat, a při kterých by měl zákazník v rozhovoru s prodejcem být ostražitý. Toto rozhodně není štvaní proti obchodníkům, ale právě pomoc při zakládání nových akvárií začátečníky z důvodu ochrany chovanců samotných. Je docela dobře možné zaslechnout při rozhovoru v obchodě (vlastní zkušenost) prodavače při nabízení nejrůznějších potřeb při zakládání akvária…, ne vše co je doporučováno skutečně potřebujeme! Vyvarujte se též v začátku jakékoliv chemii, i když Vám bude doporučena. Do vodovodní pitné vody krom dekorace, techniky a případně několika druhů rostlin zpočátku nic nepatří!!! Ani ryby ne.

Je nejen dobré, ale i nutné si uvědomit, že akvárium jako výsek živé přírody nefunguje! Tento slogan kdysi kdosi napsal do knihy a dodnes se opakuje s podobnými stále dokola opakovanými bludy. Akvárium je zcela umělé prostředí vytvořené člověkem z důvodu jeho potřeb. Jedno je, zda si akvárium zařizujete jako dekoraci do bytu, nebo jako potřebu ze zcela jiného důvodu, ale jisté je, že právě ono akvárium Vámi budované bude a také musí být nadále Vámi spravované. Nebude-li tomu tak, akvárium se po nějakém čase stane právě tím výsekem živé přírody, ale takovou přírodu by jistě nikdo z nás nerad ve svém obýváku viděl. Skončí to celé tím, že nádrž vyschne. No a to je právě ten výsek živé přírody.

Je skutečností, že v akváriu s přírodou neustále bojujeme a odmyslím-li si, že i my jsme vlastně součástí přírody…, měli bychom bojovat s rozmyslem. Jakže s přírodou v akváriu bojujeme? No dosti často. Nelíbí se nám zákaly, protože chceme mít v akváriu stále křišťálovou vodu, která se v přírodě vyskytuje zřídka, nelíbí se nám řasy a porosty rozsivek, tolik běžné v přírodních lokalitách, nelíbí se nám z pochopitelných důvodů nemoci ryb, odehnívající rostliny, podoba dekorace, osvětlení a neustále cosi upravujeme a opravujeme. Je to zkrátka trvalý souboj s přírodou, při kterém doufáme, že vyhrajeme. A jsme opět u podstaty věci, vyhrát nelze! Lze pouze s přírodou spolupracovat a to je myslím dnes již jasné téměř každému a nejen v akvaristice, jen málokdo ví, jak se to vlastně dělá.

Zapomeňte na tzv. biotopní akvária! Také již mnohokrát zmiňovaná a popisovaná. Zaprvé byste z takové nádrže z estetického hlediska nic neměli a za druhé, nejsou možná vytvořit. Shlédl jsem mnoho filmů z biotopů akvarijních ryb a nepamatuji, že by se ryby proháněly křišťálovou vodou. Spíše žijí ve více či mírně zakalených biotopech s bahnitým, kamenným či písčitým dnem. V tomto prostředí je povětšinou mnoho padlých kmenů či celých stromů v nejrůznějším stadiu rozkladu. Jasně, že by se našly idylické krajinky pod vodou i v přírodě, ale i kdyby, nevytvoříte je. Už z toho důvodu, že si domů do akvária přinesete ryby z Amazonie, rostliny z Asie, štěrk na dno z Polabí a dekorační rašelinové kořeny z Hory Sv. Sebestiána. A i kdybyste jakkoli nákladně přivezli vše z jedné přírodní lokality odkudkoliv ze světa, trvalý biotop neudržíte vzhledem k ostatním důležitým procesům, jako jsou podnebí, mikrobiologické vztahy a zákonitosti, fyzika, chemie a tak bych mohl jmenovat snad veškeré přírodní vlivy.

Opusťte jakékoliv experimenty a při zakládání nového akvária se věnujte pouze několika nezbytným radám. Velikost akvária vzhledem k záměru a jeho umístění, technické vybavení, biologické vybavení a dekorace a hlavně, TRPĚLIVOST!!! Zpočátku budete mít tak jako tak tisíce otázek, na které budete žádat ty nejpřesnější a všeobjímající odpovědi, které ale vlastně neexistují, protože každé akvárium je tak trochu originál a tak se připravte na určité obtíže, ty jsou běžné. Ale konec konců, v jakém oboru nejsou že? Jen bych rád upozornil na to, že dodržíte-li skutečně postup a doporučení od zkušeného akvaristy, drtivá většina problémů se Vám, ale hlavně Vašim chovancům vyhne a to je to nejdůležitější, o co by nám všem mělo jít.

Nevíte-li si rady se zakládáním nového akvária, prolistujte si na těchto stránkách o této problematice zpětně starší články. Je v nich o tomto tématu snad již vše. Pamatujte, že další pojmenování pro akvaristiku je trpělivost! A ještě něco, nenajdete-li na svou otázku u nás odpověď, s klidem napište či zavolejte, vyřídíme individuálně, ostatně, komunikace s mnohými z Vás je čilá již od počátku otevření těchto stránek pro veřejnost a tomu je právě již šest let.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...