Dnes trochu vzpomínek, šroubovice, aneb, vše souvisí se vším

30.06.2012 | Žádné komentáře

Tak jako i v jiných oborech, tak i v akvaristice souvisí vše se vším. Do pomyslného pytle se od prvopočátku shromažďuje vše, co je k té které činnosti potřeba a paradoxem je, že na začátku se onen pytel zdá být mnohem menší, než v pokročilém stavu vědění. Jinými slovy, onen pytel se neustále zvětšuje a nikdy, nikdy ho nikdo nenaplní a ani nemůže. Poznávání je zkrátka nekonečné a zrovna tak i získávání informací. Snad v žádném oboru co jich na této Zemi je, ještě nikdo nikdy nemohl říci, že je u konce, že již poznal vše. A dovolte mi jednu smělou prognózu, nikdy ani neřekne. Tedy krom neuvážených řečí chvástalů.

Akvaristiku beru od počátku jako jeden velký rébus složený z mnoha menších rébusů, a když jsem si jako malý capart prohlížel s dědou jeho akvárium, připadalo mi to, jako bych se díval do fantastického světa, někam mimo tuto Zem. Onen miniaturní vodní svět mě zkrátka neskutečně fascinoval a ani jsem netušil, že je to vlastně první poznání, které mi akvaristika prostřednictvím mého dědy dala. S akvaristikou jsem se setkával dokonce i na houbách, kdy si děda krom nasbíraných hub domu nesl i kdejaký ten kámen do akvária. Tehdy nebyla televize, tedy alespoň ne tak, jako je tomu dnes a tak jsme s dědou sedávali u akvária každou chvíli. Obrázek se neustále měnil a vzpomínám, jak děda bez přestání spekuloval, jak to vše v akváriu ještě vylepšit.

Bydleli jsme na Žižkově v Koněvově ulici nad Ohradou a hned vedle našeho domu bydlel dědy kolega, tedy také akvarista, a s tím kul děda pikle a neustále cosi nového vymýšleli. Pamatuji na pneumatiku pod postelí, kterou jsme museli každý den pumpičkou z kola přifukovat z důvodu nepřetržitého vzduchování. Tehdy se ještě neprodávaly vzduchovací motorky a tak si musel každý poradit sám, podle svých možností. Ta pneumatika byla pro nás též tehdy novinka a děda velmi dbal na to, aby byla vždy plná vzduchu. Zrovna tak pravidelné výlety k Olšanskému rybníčku na lov planktonu (tehdy ještě řečených „vodních blech“) pro mne měly kouzlo.

Ale co bylo a je z těchto vzpomínek pro mne důležité, je nabývání povědomostí o tom, jak vlastně akvárium funguje a co je třeba dělat a mnohdy i nedělat, aby akvárium nedošlo zmaru. Je to tzv. probuzení onoho šestého smyslu, tedy vnímání bez aktuálního použití logiky a vědomostních postupů. Tedy, „kouknu a vidím“. Probuzení tohoto vzácného a přeci tak potřebného citu pro věc je důležité nejen v akvaristice, ale pochopitelně ve všech oborech, kterým se hodláme věnovat do hloubky a ne jen povrchně. Všeobecně se tomuto ne vždy zcela vysvětlitelnému vnímání říká nadání či talent a je to něco, s čím se rodíme a co se nám po našich předcích uložilo do šroubovice, tedy do biologické knihovny našeho rodu a co dokážeme v sobě probudit, až přijde ten pravý čas.

Tedy, nejen čas, ale i potřebný katalyzátor, tedy to, čemu se říká „být v pravý čas na správném místě“. Zkrátka, objeví-li ve Vás někdo v dětství onen talent pro to či ono, máte téměř vyhráno. Tedy, ještě musíte přidat tisíce a tisíce hodin usilovné práce a píle, aby se vše naplnilo tak jak má, ale to je též součást onoho vybavení naší biologické knihovny. Znáte všichni jistě dobře nesmírně nadané a ojedinělé operní zpěváky, kteří ale svému zpěvu též musejí a hlavně v mládí museli věnovat mnoho píle a času, aby se vypracovali do skvělých a ojedinělých výkonů. Ano, ti také museli přijmout základní rady zkušenějších a od nich se mohli „odrazit“ dále.

Přeloženo do akvaristiky

Abychom mohli bez velkých problémů cílevědomě odchovávat některé z mnoha krásných druhů akvarijních ryb, je nutné si tuto praktiku osvojit a postupovat znale nejen v etologii toho kterého druhu, ale i v technickém zabezpečení této činnosti. Přidáte-li nadání, pracovitost, odpovědnost, obchodní zdatnost a umění kombinace všech těchto disciplin, získáte cejch akvaristy.

V mnoha článcích a konec konců i při kurzech a přednáškách zdůrazňuji nutnost sebevzdělávání. Tedy, jde o velmi důležitou věc při chovu akvarijních ryb nejen ve smyslu obstarání již známé informace z knih či internetu o problematice, ale o rozvíjení těchto poznatků. Bez toho bychom se nedostali o krok dál. Jinými slovy, vše by zůstalo u prvního poznatku a tam by to i skončilo.

Všechny získané, a v dobrém opsané vědomosti, je nutné dále prověřovat, ale nejen to, je nutné je rozšiřovat a případně opravit či vylepšit. Toto je velmi těžké vysvětlovat začínajícím akvaristům, protože ještě ani nechápou, co vlastně pořízením prvního akvária stvoří. Jak složitý je to, po biologické stránce, organismus, a hlavně zakrátko tito začínající poznají, že jim ani dokonalá a drahá technika nepomůže k tomu, aby byli na tomto poli úspěšní.

Bohužel až tehdy, když mají za sebou několik nepodařených pokusů, vykoupených úhynem mnoha živočichů, se uchýlí k tomu, co měli udělat již dávno, a to k přečtení prvních řádků o akvaristice, které jim objasní první krůčky. Nemusím snad ani psát o tom, jak je důležité, CO vlastně hned na začátku číst a jak se dostat k těm skutečně platným informacím. Začasto se může stát, a taky se to stává, že první krůčky bývají zmařeny právě tím, že si začínající přečte nesprávnou, nebo dokonce lživou informaci.

Tato poučení se zpravidla kontrolují a ověřují praxí. Ta je pochopitelně nezbytná a vlastně až při ní si můžete ověřit pravdivost získaných informací, i když vypadají jasně a logicky. To platí všeobecně, ale právě v akvaristice je zakopaný pes v tom, že zdaleka ne všechny informace jsou platné všude. Tedy, rozhodně se nedají zevšeobecňovat právě z důvodu biologie. Právě vzájemné vztahy všech látek živých i neživých se v akvaristice musí brát v úvahu a akvárium je jich plné. Nevytvoříte biotopní nádrž tak, jak se to nesmyslně popisuje v mnoha návodech, nevytvoříte ji totiž vůbec! A zrovna tak nevytvoříte shodná dvě akvária, budete-li se o to snažit v jedné místnosti, natož pak několik set kilometrů od sebe!

Máme to jednoduše všichni v sobě a záleží pouze na nás. Vstřebávejme vědomosti, učme se a hlavně, předávejme je dál všem začínajícím a potřebným a hlavně, rozšiřujme již známé vědomosti o nové poznatky. Pouze číst a brát nestačí a téměř nikdy to nefunguje. Je nutné i dávat, i tím se učíme a i tím si sami obzory rozšiřujeme. A proč to vše děláme? Je to ve své podstatě jednoduché, jsme zkrátka vybraní pro tuto činnost a již předurčení našimi předky, kteří nám posílají dědictví ve šroubovici, která se zároveň obohacuje naší činností a dál přechází v podobě našeho biologického věna na naše potomky. Ti se v některé generaci opět vrhnou do podobné činnosti a třeba již na úrovni vědecké. Tím se stáváme vlastně nesmrtelní a naše cesta tímto světem se neustále obohacuje tím, jak jednotlivé generace pracují a poznávají.

Je tedy pouze na nás, zda svůj život promarníme, nebo přidáme něco svému okolí i sobě tím, že naše poznatky jak teoretické tak praktické rozšíříme a posuneme tím poznání o kousek dopředu.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...