Akvaristické paradoxy

22.04.2012 | Žádné komentáře

Paradox zdravotní

Akvaristické dětství jsem prožil v Praze na Žižkově a můj první učitel byl děda. Bydleli jsme na Ohradě a několikrát v týdnu jsme chodili na Olšanský rybníček pro plankton, pěšky tak jeden kilometr. Já, malou láhev na zavařování, děda velkou a k tomu babiččinu punčochu. Rybníček je dávno fuč a děda jakbysmet. Závěr předešlé věty se může zdát někomu snad poněkud nevhodný, ale věřte, že v mém podání je trefný a jsem asi jediný, kdo si tuto formulaci může vzhledem k dědovi dovolit, neboť vyznávám daleko více dobrou vzpomínku na zesnulé, než materiální a opulentní projevy soustrasti.
Tehdy, bylo to v polovině šedesátých let, se děda vždy zajímal o to, co do akvária rybám z rybníku předkládá a vzpomínám na jeho velikou lupu, kterou jsem mu tehdy moooc záviděl.

Později, to když jsem započal svoji samostatnou akvaristickou kariéru, jsem v žižkovském klubu zaznamenal u mnoha kolegů stejnou starost, o které jsem byl již poučen od mého dědy. Všichni asi dobře víte, o co jde. Jasně, že je řeč o infekcích a jejich neblahých následcích. Byla to doba několika druhů poměrně známých nákaz a vyskytla-li se snad nějaká zásadně odlišná, už se o tom mluvilo na schůzích a začasto se infikované ryby nechaly zkoumat v rybářských ústavech. Je ale pravda, že v té době jsme měli k dispozici dvě „barevné vodičky“, které jsme získávali ponejvíce od rybářů z chovu ryb, nebo v několika málo akvaristických prodejnách. Šlo o malachitovou zeleň a acriflavin. To většinou stačilo. Od té doby se také zřejmě traduje ona děsivá věta, kterou jsem v obchodě slyšel mnohokrát: „Dejte mi prosím tu barevnou vodičku na léčení ryb“.

Doba pokročila a k rybníkům pro potravu se téměř nechodí. Tedy rozhodně ne v takové frekvenci, jako tehdy. Pravda, tehdy nebyla k dispozici tak bohatá škála náhradních krmiv všeho druhu, jako je tomu dnes. Ale co je na dnešní situaci zajímavé v porovnání s dobou, o které jsem psal výše? Jde o to, že se změnou politických pořádků se otevřely hranice do i z celého světa a importy k nám, do našeho malinkého „českého rybníčku“, přinesly nejen množství nových příležitostí k odchovu nových druhů ryb, ale i nové druhy infekcí i méně známých druhů parazitů. Je to tedy paradox a rozdíl od dob minulých. Jestli jsme se dříve báli infekcí z rybníků, dnes se bojíme infekcí z akvárií. A mimochodem, tyto infekce je nutné hlídat i z důvodu přenesení do našich vod, tedy paradoxně a na rozdíl od minulosti z akvárií do rybníků. Všeobecně se tvrdí, že jde o tropické druhy, které u nás díky zimě neuspějí, ale některé z nich mohou být přece jen více přizpůsobivé a v kombinaci a místními formami mohou vytvořit velmi nebezpečné kmeny infekcí a tím potažmo ohrozit ryby i v našich přírodních vodách.

V současné době je na trhu mnoho desítek jak již zaběhlých, tak i nových léčiv, které sice v určité fázi infekce v akváriích ztlumí, nebo třeba i potlačí na únosnou mez, ale nikdy, zdůrazňuji, nikdy zcela nevymítí. To, co jsme si do akvárií v minulosti a dnes přinesli (pominu-li laboratoře a výzkumy), už tam zůstane a to celosvětově. Ryby v našich akváriích jsou permanentně nakaženy nejrůznějšími latentními infekcemi, ostatně jako i my lidé, a stačí potom už jen výkyv běžného stavu biologického, chemického i fyzického a nemoc se projeví (výkyv teplot, dusíkatých látek, pH…). Pro akvarijní ryby to platí dvojnásob. Jejich úzké spojení s přirozeným životním prostředím, tedy s vodou, je velmi choulostivé a vytváří začasto situace, které zaviní propuknutí nejrůznějších nemocí. Je nutné vzít v úvahu, že akvárium je velmi malé oproti přírodním lokalitám, v tomto případě jde o setrvačnost, a tak v něm dochází velmi často k výkyvům všech možných ukazatelů. To ale v drtivé většině nemáme možnost ani zaznamenat. Citlivý rybí organismus ale na tyto stavy velmi negativně reaguje!

Je tedy nutné, abychom si hlídali ten „náš malý rybníček“ a nejen do akvárií, ale i do našich přírodních vod nezavlekli nové a tím nebezpečnější infekce z téměř celého světa.

Paradox potravní

Když se tak zamyslím nad potravou pro akvarijní tvory všeobecně, je to podobné, jako s infekcemi. K rybníkům jsme kdysi chodili téměř výhradně a jako alternativní potravu jsme občas zkoušeli všemožné náhražky vyráběné z mouky, vajec, masa, rybího filé, špenátu a mnoha jiných ingrediencí. Ono snad ani tak nešlo o ty složky, jako o to, v jaké podobě je rybám podat, jak to „navléknout“, aby to co vyrobíme, bylo pro ně přijatelné nejen z důvodu nutričního, ale i z důvodu podoby a formy. Zkrátka, aby to ty naše „špulinky“ v akváriích s chutí a rády přijímaly. Zkoušely se podomácku granule, zkoušelo se strouhat a sušit na způsob domácích nudlí a drobení, zkoušely se dokonce i vločky, zkoušela se gelová krmiva. Všechno to bylo ale jaksi doplňkové…, na zkoušku.
Dnes se rybám podává mnoho druhů alternativní stravy a je z čeho vybírat, včetně přírodní potravy mražené v mnoha podobách a druzích včetně specializovaných směsí.

K rybníku se chodí všeobecně spíše tak na zkoušku či na přilepšení. Zkrátka, mnohé je obráceně. K tomuto je ale nutné dodat, že profesionální a znalí akvaristé se k rybníkům a všelijakým jiným nádržím vydávají pravidelně a dobře vědí, že bez přírodní živé potravy je chov a hlavně odchov mnoha druhů ryb téměř nemožný, nebo kvalitativně i kvantitativně chabý. Ale i přes velké množství alternativní potravy si znalí akvaristé přesto vyrábějí své osvědčené recepty, které si vyráběli vždy. Osobně mám velmi dobré zkušenosti s gelovými krmivy, které si připravuji již více než třicet let.

Těch paradoxů bychom asi našli v akvaristice více a je logické, že se s poznáním mění i zvyklosti a zaběhlé praktiky. Jen je neustále nutné si opakovat, že ryby, které chováme v akváriích, jsou původem z volné přírody, a i když je toto tvrzení na první pohled zbytečné připomínat, začasto se mi v poslední době zdá, že mnohým tato skutečnost uniká a akvaristika je čím dál víc věcí techniky, alternativní potravy a vzorových příkladů pocházejících z mnoha zdrojů. Až čas strávený s chovem každého rázně upozorní na to, že akvaristika je stále pouze hledání a boj s alternativní podobou domoviny chovaných tvorů.

Vzkaz pro paní Alenu: Bohužel se mi nepodařilo poslat Vám slíbený dopis, prosím, ozvěte se pokud možno ihned telefonem, bude to lepší a hlavně rychlejší. Vzkaz pro Vás se mi neustále vrací jako nedoručitelný. Hlavně, použijte ihned topení a vyhřejte vodu na 28°C.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...